Munitiedepot Ritthem krijgt belangrijke rol Illegale softdrugshandel verplaatst zich met sms en sociale netwerken GEMEENSCHAPPELIJKE REGELING 22 ZEELAND Afscheid van een fotograaf donderdag Bestaat uw energierekening voor het grootste gedeelte uit het verbruik van gas of van elektriciteit? Middelburg en Vlissingen houden halsstarrig vast aan huidige bijdrage voor brandweerzorg en rampenbestrijding. Dit is de meest objectieve verdeelsleutel, het meest verstandige besluit Willem van Dam Veiligheidsregio in Naast mijn toetsenbord ligt het boek 'Door het oog van Willem Mieras'. Daarin staan honderden foto's die hij tussen 1975 en 2006 in Goes en omge ving maakte. Ik leerde Willem halverwege de jaren '70 ken nen. Hoewel - kennen? Nü ik dit stukje zit te tikken, besefik dat ik hem nooit écht heb ge kend. Een aimabele jongen, ze ker. Hij reed altijd rond in een Mercedes, eerst in aftandse exemplaren, later in wat eigen tijdsere modellen. Ik weet dat hij met Saskia was. Ik weet dat hij twee dochters had. Ik weet dat hij van The Kinks hield. Met enige regelmaat dronken we een biertje in wat toen nog de Ganzenbar heette en dan kon hij gezellig kankeren op de magere beloning die hij van de krant ontving. Wat ik verder van hem weet? Niet zo heel veel. Een bescheiden man, die weinig van zijn gevoelens bloot gaf. Inderdaad: gesloten als een oester uit Yerseke, het dorp waar hij 59 jaar geleden werd geboren. Ja, hij kon wel eens diep zuch ten als ik hem midden in de nacht uit bed belde met de me dedeling dat er ergens op de Be- velanden een boerderij in brand stond; maar niet lang daarna stond hij daar wél. En ja, hij kon vanonder dat lan ge blonde haar bezeerd kijken, als hij - hetgeen overigens niet vaak gebeurde - op de redactie te horen kreeg, dat een van zijn foto's niet helemaal aan het ver wachtingspatroon voldeed. Om vervolgens met blij gemoed het redactielokaal te verlaten op weg naar zijn volgende klus sen. Zijn archief bevat, weet ik uit het voorwoord van Matty Verkamman in 'Door het oog van Willem Mieras', ruim één miljoen foto's. Willem was geen Hogeschoolfotograaf, geen jongen van grote woor den. Hij was een gewone foto graaf die gewone foto's maakte. Juist daarin lag zijn kracht; hij liet het gewone leven zien, zon der franje. Waar hij ook ver scheen, werd hij herkend: 'Wil lem van de kranf. Vaak zijn 'Willem van de kranf en ik sa men voor de PZC op pad ge weest. Desondanks heb ik hem nooit écht leren kennen. Toch weet ik dat ik hem zal missen. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - Het munitiedepot in Ritthem wordt een van de belang rijkste opslagplaatsen in Neder land. Dat staat in een brief die minister Jeanine Hennis-Plasschaert van Defensie naar de Tweede Kamer heeft gestuurd. Defensie verkoopt een deel van zijn vastgoed. Er wor den onder meer kazernes, oefen terreinen, munitiedepots en op slagplaatsen voor zwaar materieel afgestoten of herverdeeld. Een van de maatregelen is het doelma tiger maken van de munitiede pots. Er komt één centraal depot en daarnaast zeven hoofd- en acht sublocaties. Hierdoor kun nen 25 kleinere bunkers, die vaak op kazerneterreinen liggen, wor den gesloten. Het munitie maga zijn complex Veenhuizen zal, sa men met Ritthem, Alphen, Wassenaar/De Kom, Coevorden, Staphorst en Bergen (Duitsland), worden heringericht als centraal depot. De operatie moet in 2016 zijn afgerond en moet daarna een jaarlijkse besparing opleveren van 0,84 miljoen euro. De plannen worden uitgevoerd in overleg met minister Stef Blok (Wonen en Rijksdienst). Op nadrukkelijk ver zoek van de Tweede Kamer zet het kabinet de gevolgen van aller lei bezuinigingen op een rij. De Kamer wil niet dat economische zwakke regio's (zoals Zeeland) on evenredig hard worden getroffen. Minister Hennis zet daarom voor 1 juli geen onomkeerbare stappen. Het antwoord vindt u elders in deze krant. Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 door Marcel Modde MIDDELBURG - De boze droom van voorzitter Jan Lonink van de Vei ligheidsregio Zeeland (VRZ) is uitgekomen. Na zo'n vijf jaar soe batten zijn elf gemeenten ak koord, maar hebben Middelburg en Vlissingen de hakken stevig in het zand gezet. Ze weigeren een fors hogere bijdrage te betalen voor de lokale brandweerzorg en dat frustreert de totstandkoming van de nieuwe gemeenschappelij ke regeling. Dat de huidige regeling moet wor den opgeschud, wordt bepaald in de landelijke wet op de Veilig heidsregio's. Tegelijkertijd gaat ook de verdeelsleutel van de kos ten op de schop. Gemeenten die tot dusver een deel van hun bud get voor openbare orde en veilig heid ook voor andere zaken kon den inzetten, moeten in die nieu we situatie met de billen bloot. De brandweer van Middelburg en Vlissingen werkt al jaren samen binnen het stadsgewest en kon de kosten zo altijd drukken. In de nieuwe regeling worden beide Walcherse gemeenten gedwon gen meer geld uit te te trekken voor lokale brandweerzorg en te vens hun financiële aandeel in de regionale taken op te schroeven. Vlissingen wil wat dat laatstge noemde aspect betreft nog wel meegaan, maar Middelburg wei- Jan Lonink, voorzitter VRZ gert ook die verhoging van 10 naar 15 euro per inwoner. En dus worden Gedeputeerde Staten nu om bemoeienis gevraagd. Lonink memoreert dat zijn colle ga's René Roep en Harald Berg- mann in december wél instem den met de nieuwe financierings- systhematiek. „Daarvan werd uit eindelijk gezegd: dit is de meest objectieve verdeelsleutel, het meest verstandige besluit. Tegelij kertijd hebben we een overgangs regeling van vijf jaar afgesproken om rustig naar die nieuwe situa tie toe te kunnen groeien. Maar de burgemeesters moesten op hun beurt ook hun colleges en ge meenteraden zien te overtuigen. Dat is een lastige situatie. Net Eu ropa." De weigering van Middelburg en Vlissingen houdt het risico in dat er de komende jaren een gat on- staat in de begroting van de VRZ. Om dat te voorkomen, legt Lo nink uit, kan hun bijdrage 'als schuld worden genoteerd' en het vereiste bedrag bij een bank wor den geleend. „Als overheid krij gen we een gunstige rente." door René Schrier III the multi-utility company MIDDELBURG - De invoering van de wietpas op 1 mei 2012 heeft in Zeeland geleid tot 10 procent min der geregistreerde drugsgerelateer de incidenten. Na een flinke omzet daling in de coffeeshops door het wegvallen van de buitenlandse klanten, trekt de omzet weer wat aan. Veel klanten hadden namelijk met het oog op de veranderingen van 1 mei een voorraadje aange legd en nadat die op was, meld den ze zich weer in de coffee shop. Anderen wilden eerst de kat uit de boom kijken. Ook wa ren er softdrugsgebruikers die slechte ervaringen hadden met de illegale handel en zich daarom weer tot de coffeeshops wendden. Dat zijn enkele van de conclusies uit een onderzoek van de Politie academie en de onderzoeksbu reaus LokaleZaken en Beke Ad vies. Ze hebben zich met het on derzoek ook gericht op de vijf Zeeuwse coffeeshops. Aanvankelijk was er na 1 mei 2012 sprake van toename van overlast door illegale handel. Dat kwam door extra aandacht van de poli tie, media-aandacht en meldin gen van coffeeshops die niet ge diend waren van deze vorm van concurrentie. Inmiddels is de ille gale handel overgeschakeld op an dere verkoopmethoden zoals thuisleveringen en communicatie via sms en sociale media. Uit het onderzoek kwam ook naar voren dat de handel zich verplaatst heeft naar Antwerpen en Lille. Een andere constatering in het rapport, is de vaststelling dat er coffeeshops zijn. „We zijn bij ons veldwerk op heel wat informatie gestuit die aanleiding geeft voor strafrechtelijke verdenking van be paalde coffeeshophouders of hun sociale netwerk, die verder reikt dan een strafwaardige handels voorraad voor coffeeshops. Cof feeshops die bijvoorbeeld actief zijn betrokken bij illegale drugs handel (bijvoorbeeld klanten doorverwijzen naar bevriende ille gale dealers) of witwassen dienen te worden gesloten", beveelt het rapport aan. Er wordt echter ook geconstateerd dat er terughou dendheid bij gemeenten en poli tie is om uit te zoeken of coffee shops zich schuldig maken aan strafbare feiten. Het onderzoek be pleit aandacht voor criminele groepen of structuren die een be langrijke drijvende rol spelen op

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66