Nog niemand vast voor moord Sas almanak ZEEUWS-VLAANDEREN Terneuzen heeft coolste klas van heel Nederland Brandweer www.pzc.nl/multimedia zeeland De zenuwen gierden Melanie Feijtel door de keel tijdens examen Slank worden met de app 'Volt Fitness' Opleiding leden Rode Kruis Vlaanderen en Nederlandse EHBO'ers staan inzet over de grens niet toe. zeeland Eerste Kamer wil dat gemeente zelf beslist over winkelopening DONDERDAG 16 mei 2013 Hulpverleners zijn niet bevoegd door Wout Bareman SAS VAN CENT - Medische hulpver leners in Vlaanderen en in Neder land mogen niet zonder meer grensoverschrijdend optreden. Dat geldt voor het Rode Kruis, maar meer nog voor Nederlandse EHBO'ers. De opleidingen en bre vetten worden over en weer niet erkend en daardoor is samenwer king bij calamiteiten en kleinere incidenten een probleem. Het echtpaar De Block-Dijsse- linck uit Sas van Gent heeft de kwestie aangekaart bij de gemeen te Terneuzen. Aanleiding: de ramp met de chemicaliëntrein bij Wetteren. Loes de Block, zelf hulpverlener bij de afdeling Groot-Assenede van het Rode Kruis Vlaanderen: „Mijn man is vice-voorzitter van de EHBO in Sas van Gent. We hebben de infor matie dus uit de eerste hand. Er is een verschil van dag en nacht tus sen de opleidingen. Ik mag bij voorbeeld zuurstof toedienen, brancarderen en spalken. EHBO' ers mogen dat allemaal niet." De overheidsinstanties in de grensstreek moeten snel afspra ken maken om de hindernissen over en weer weg te nemen en grensoverschrijdende hulpverle ning gemakkelijker te maken. Loes de Block: „Stel je voor dat zich in Sas van Gent een vergelijk bare situatie als in Wetteren voor doet. Dan zouden hulpverleners uit Assenede en Zelzate niet in ac tie mogen komen omdat ze te hoog opgeleid zijn! Als je weet dat er in Wetteren honderden mensen van het Rode Kruis wer den ingezet, begrijp je dat je bij iets soortgelijks hier in de Kanaal zone iedere extra hulp goed kunt gebruiken." Burgemeester Jan Lonink - ook voorzitter van de Veiligheidsregio Zeeland - heeft het 'hulpverle- nings-echtpaar' toegezegd dat hij de zaak zo snel mogelijk zal aan kaarten bij zijn Vlaamse collega's. „Het grensoverschrijdend optre den van de brandweer is enkele ja ren geleden vastgelegd in protocol len. Dat verloopt prima. Het Rode Kruis en de EHBO opereren bij in cidenten en calamiteiten onder het gezag van de coördinatoren ter plekke." Volgens Lonink kun nen teams van het Rode Kruis - een internationale organisatie - volgens bepaalde procedures ge makkelijk grensoverschrijdend worden ingezet. „Maar het is wel goed om de procedures nog eens met elkaar door te spreken en ook te kijken naar de mogelijke taken van de EHBO. Het is goed om af te spreken wie wat en waar mag doen." TERNEUZEN - Klas H3b van het Zel denrust-Steelantcollege is dins dag door de Hitkrant verkozen tot 'Coolste klas van Nederland'. De klas was opgegeven door leer linge Monica Dieleman. „Ik kwam het tegen op internet en dacht, laat ik eens gek doen", zegt ze. Redenen waarom H3b de cool ste klas is, weet ze wel op te noe men. „We zijn niet verdeeld in kliekjes, niemand valt er dus bui ten. Daarnaast wordt er door lera ren amper over ons geklaagd." Toen de klas dinsdag de prijs kreeg, waren leerlingen door het dolle heen. Monica: „Ik wist het al sinds de meivakantie, maar moest het stil houden. Toen de rest het ook wist, zijn we als gekken door de school gaan rennen. Misschien dat er nu meer klachten komen van de leraren." Klas H3b van het Zeldenrust-Steelantcollege met de prijs 'Coolste klas van Nederland'. Ze hebben ook een dagje Walibi gewonnen, foto Peter Nicolai door Henk Boot SAS VAN CENT - Het onderzoek naar de gewelddadige dood van een 48-jarige Marokkaan in Sas van Gent op 18 april heeft nog niet geleid tot aanhouding van een of meer verdachten. Volgens politiewoordvoerder Al- win Don is het onderzoek naar het schietincident in de woning van het slachtoffer aan de Baljuw straat in Sas nog in volle gang. „Een man of tien is nog volop be zig met het nagaan van verklarin gen die we hebben en het onder zoek naar aanleiding van het spo renonderzoek." Dat er na bijna een maand nog geen schot lijkt te zitten in het onderzoek, betekent volgens Don niet dat de politie op dood spoor zit. „Het is nog maar vier weken geleden gebeurd. We zijn voorshands niet van plan om via Opsporing Verzocht het pu bliek in te schakelen. Al blijven tips natuurlijk altijd welkom." Het slachtoffer werd op 18 april omstreeks half zes 's ochtends aangevallen toen hij naar zijn werk wilde gaan. Toen hij aan zijn belagers wilde ontkomen, is hij in zijn eigen huis neergescho ten. Tijdens het onderzoek zijn in het huis drugs aangetroffen. Ze rook nieuws, die door de wol ge verfde verslaggeefster op Schou- wen-Duiveland. Twee brandweer wagens die zich oostwaarts spoed den, daar moest toch iets aan de hand zijn? Want waar rook is, is vuur. Gezwind zette ze de achtervolging in. In de verte zag ze de twee brand weerwagens voortdieselen. Zonder sirene, maar het verslaggeversin stinct zei haar in het spoor van de hulpdiensten te blijven. Nieuwer- kerk gleed aan haar voorbij, Ooster- land en daar kwam al Bruinisse in zicht. De brandweerlieden tuften door. Ze besloot uiteindelijk om te keren. Verstandig, want later bleek dat de brandweer op weg was naar een oefening in... Gouda.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65