oorzaak van sterfte i zeehonden Crevelingen 1_J10 mOtOl" HielKt Nieuwe verwijsborden parkeren in Zierikzee Samenvoegen afvaldiensten kost gemeenten meer dan het oplevert rolgordijnen Wietteelt in Axel en Sluiskil 24 SCHOUWEN-DUIVELAND EERBETOON IN BRONS Daniëlle Orelio maakte het beeldje van Cornelia van Zijp-Bijlo dat gisteren in Kerkwerve werd onthuld. 44 Cornelia van Zijp is - zij het in brons - helemaal terug in Kerkwerve ga je naar de complet interieur specialist DUIVELANDS; F door Melita Lanting SCHARENDIJKE - Een gerichte actie met gif tegen de grijze zeehonden in het Crevelingenmeer is waar schijnlijk de oorzaak van de grote sterfte vorig jaar. Tot die conclusie komt Diederik van Liere, onderzoe ker van zeehondencrèche Lenie 't Hart in Pieterburen. In de periode februari tot eind augustus 2012 zijn 31 dode grijze zeehonden ge vonden bij Scharendijke. „En dat is heel veel", zegt Van Lie re. Ook is het heel opvallend dat ze allemaal in de buurt van Scha rendijke zijn gevonden. Normaal worden daar nul tot twee dode grijze zeehonden gevonden in een jaar." In de zeehondencrèche is uitge breid onderzoek gedaan naar de doodsoorzaak van de dieren. Dat was lastig, omdat veel kadavers al in verre staat van ontbinding wa ren. „Wat opviel was dat in alle ge vallen de koppen waren wegge rot", zegt Van Liere. Daarnaast was opvallend dat al leen de grijze zeehond werd ge- troffeir door een plotselinge sterf te. Vissen en vogels gingen niet dood. Daarom wordt een alge meen gif zoals bijvoorbeeld een lozing eigenlijk wel uitgesloten. Ook de slechte waterkwaliteit en zuurstofloosheid (beruchte pro blemen van het Grevelingen- meer) zijn niet de oorzaak. Zee honden happen boven water naar lucht en ook hiervoor geldt dat vissen en vogels geen last hadden. Ook is er geen aanwijzing voor verwonding of iets dergelijks. Daarom wordt nu gedacht aan een gerichte actie richting de grij ze zeehond. Een reden zou kun nen zijn dat de zeehonden vissen wegkapen voor de neus van (sport)vissers. Van Liere denkt dan bijvoorbeeld aan met ratten- gif vergiftigde aasvissen. „De grij ze zeehond staat er om bekend dat hij dode vissen van lijnen eet. Maar het kan ook zijn dat het hier gaat om Reox. Dat is een alge meen verkrijgbaar middel. Het is een heel sterk zuur. De grijze zee hond staat er om bekend dat hij visboten volgt. Mogelijk is dit zuur over de zeehond gesproeid. Dat best kunnen, omdat juist alle koppen zijn weggerot." Zekerheid kan niet worden verkregen. Daar voor is meer onderzoek nodig en de zeehondencrèche heeft onvol doende geld hiervoor. door Ali Pankow KERKWERVE - „Het beeld van die geëmancipeerde vrouw op een motor sprak me persoonlijk zeer aan", zegt beeldend kunstenares Daniëlle Orelio (70) uit Burgh -Haamstede. Cornelia van Zijp-Bijlo scheurde veelvuldig op haar Cyprus Sachs (1938) door de polder in gezel schap van haar hondje Robbie. Als wijkverpleegster in Kerkwer ve van 1929 tot 1958 verzorgde zij ook vaak patiënten in Zonnemai- re en Brouwershaven. Die dappe re vrouw op een motor deed Ore lio terugdenken aan haar eigen prille jeugd: een kind van drie jaar met polio. „Mijn moeder reed ook motor, een Batavus 118 CC. Zij bond me op de zweefdüo en zo reden we vaak vanuit de pol der naar het ziekenhuis in Den Helder." Voor de kunstenares was het dus al snel duidelijk dat zij Cornelia van Zijp ook op haar motor in brons zou vatten. Opdrachtgever, de Stichting Renesse, reageerde enthousiast op dat voorstel. „Ik ben wel zo'n dertig uur bezig geweest met het ontwerp en ik heb er ook een dag lang Corrie van Damme uit Ouwerkerk bijge haald. Zij is een dochter van Cor nelia van Zijp. Ik wilde immers dat alles klopte", zegt Orelio. De kunstenares is blij met het eindre sultaat. Het beeldje met de afme tingen - inclusief sokkel - van 140 x 60 x 80 cm vormt een mooi eer betoon aan die bevlogen wijkver pleegster. „Cornelia van Zijp is helemaal te rug in Kerkwerve. Zij was des tijds door regen en wind op pad om hulp te bieden aan kraamvrou wen, zieken en stervenden", me moreerde burgemeester Gerard Rabelink gistermiddag in dorps- burgemeester Gerard Rabelink. huis Züüdende voorafgaand aan de onthulling. Hij dankte de Stich ting Renesse voor de investering in het cultureel erfgoed op Schou- wen-Duiveland en voor de tastba re herinnering aan markante in woners in de vorm van standbeel den in diverse kernen. „Met dit beeldje eren wij niet al leen Cornelia van Zijp persoon lijk, maar ook het grote belang van de wijkverpleging destijds", gaf voorzitter Renger Erenst van de Stichting Renesse aan. Hij gaf aan hoe slecht de hygiënische om standigheden in het begin van de vorige eeuw waren en hoe de kruisverenigingen daar verbete ring in hebben gebracht. Met spre kende cijfers schetste hij een beeld van de talrijke gevallen van tbc en van de hoge kindersterfte op het eiland. Bestuurslid van de dorpsraad Kerkwerve, Hans Hanse, putte uit eigen herinneringen aan Cornelia Van Zijp. Zij manifesteerde zich niet alleen als wijkverpleegster als een kordate vrouw, maar ook privé. Op 34-jarige leeftijd bleef zij na het overlijden van haar man als alleenstaande moeder met vier kinderen achter. „Toch was er naast al haar werk nog ruimte om bij dit gezin aan de keukenta fel destijds korfbalvereniging WIK (Willen is Kunnen) op te richten", aldus Hanse. ZIERIKZEE - Om de bereikbaarheid van de binnenstad van Zierikzee en de parkeerplaatsen te verbete ren wordt deze week begonnen met het plaatsen van een statisch parkeerverwijssysteem. De nieuwe bebording kost naar schatting 10.000 euro. De komende weken worden op de verschillende aanrij routes naar Zierikzee en op de ring rond het centrum van de Monumenten- stad borden geplaatst die aange ven waar de diverse parkeerplaat sen zijn. Bezoekers van Zierikzee worden naar de parkeerterreinen Gasthuisboomgaard, Hatfïeld- park, Balie, Scheldestraat, Mossel boomgaard en Hoofdpoortstraat geleid. Zo hoopt de gemeente Schouwen-Duiveland zoekver keer in de historische binnenstad te kunnen verminderen. Verkeerswethouder Wim Stouten had eigenlijk liever een dyna misch parkeerverwijssysteem ge had waarbij bezoekers op digitale borden kunnen zien waar nog plaats is om te parkeren. Uiteinde lijk is door de gemeenteraad toch gekozen voor een - goedkoper - 'statisch' verwijssysteem. Dat er, met name bij toeristen, be hoefte is aan een dergelijk sys teem blijkt onder andere uit een enquête die onlangs is afgeno men in Zierikzee. i Daniëlle Orelio houdt van contrasten: sierlijke vogels verbeeld in krachtig brons, foto Pieter van der Laan door Ton van den Nouweland ZIERIKZEE - Middelburg, Schou wen-Duiveland, Veere en Vlissin- gen blijven lekker in hun eigen ge meente het huisvuil ophalen. Het in elkaar schuiven van deze vier diensten levert geen financieel voordeel op. Dat blijkt uit een onderzoek dat de vier gemeenten lieten uitvoe ren. Samenwerking op zich levert een besparing op. Maar het samen voegen van de diensten kost ook geld. Daarbij moet worden ge dacht aan een sociaal plan voor bo ventallig geworden personeel, het optuigen van een nieuwe, grotere dienst, die ook nog eens gehuis vest moet worden. Alles tegen el kaar afwegend valt er door organi satorische samenwerking geen voordeel te behalen, concludeert de groep ambtenaren die het on derzoek deed. Daar komt nog bij dat de inwo ners van de vier gemeenten best tevreden zijn met de afvalinzame ling zoals die nu gaat. Kwalitatief valt er dus ook al niet veel winst te behalen met samenwerking. Toch is het onderzoek niet voor niets geweest. De vier gemeenten zouden collectief vuilniswagens en materialen kunnen inkopen. Dat levert voordeel op. Als ze ook nog eens dezelfde soort spullen kopen, kunnen ze die aan elkaar uitlenen, zodat geen overcapaci teit ontstaat. De drie Walcherse gemeenten en Schouwen-Duiveland willen ook samenwerken bij de inning van gemeentelijke belastingen. Mid delburg en Vlissingen doen dit al langer, Schouwen-Duiveland sluit daar volgend jaar bij aan. Veere zou dat eigenlijk ook doen, maar gaat op aandringen van de gemeenteraad eerst onderzoeken of aansluiting bij Sabewa (acht ge meenten en het waterschap) goed koper is. AXEL - De politie heeft woensdag in Axel twee wietkwekerijen ont ruimd. Ook in Sluiskil werd een kwekerij leeggehaald. Laatstge noemde was met 170 planten de grootste. De bewoner van het huis aan de Nieuwe Kerkstraat is aange houden en beboet met 1700 euro. I voor M EU BEUHUIS Wilgenstraat 1 Dreef 14 Oosterland Bruinisse Tel: 0111 641213 Tel: 0111 484012 www.duivelandsmeubelhuis.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 54