Songfestivalthriller rond Anouk is geregisseerd o 'Hongerstakers krijgen geen vergunning* 4 BINNENLAND ZOEKTOCHT Burgers helpen graag de vermiste broertjes zoeken. Maar de politie moet hen dan wel serieus nemen. SP wil opheldering verdachte genocide Zes scholieren vallen van balkon Tilburg mag nu elke zondag shoppen 'Eigenaar* dode hond opgepakt Deze zoektochten naar de broertjes zijn eigenlijk een soort omgekeerde Project X-party fF DEN HAAG Jan de Wit, lid van de Twee de Kamer voor de SP, wil op heldering over een van oor sprong Iraakse man die zijn toenmalige landgenoot dicta tor Saddam Hoessein zou hebben geholpen met de wrede vervolging van diens tegenstanders. De man zou nadien naar Nederland zijn gekomen en zou enige tijd in alle rust in Enschede heb ben gewoond. ARNHEM Bij een oefening op een mili tair oefenterrein in Schaars- bergen bij Arnhem zijn gis teren zes scholieren van ROC Rijn IJssel gewond ge raakt. Ze vielen vanaf onge veer vier meter hoogte van een balustrade naar bene den en zijn met hoofd- en nekletsel naar het zieken huis gebracht. De leerlingen volgen de opleiding Orde en Veiligheid. TILBURG Tilburg gaat vanaf tweede pinksterdag weer elke week een koopzondag inplannen. CDA-wethouder Erik de Ridder heeft dat gisteren be sloten nadat dinsdag duide lijk werd dat een ruime meerderheid in de Eerste Ka mer gemeenten zelf het aan tal koopzondagen wil laten bepalen. Eerder had de rech ter dat in Tilburg verboden. NIJMEGEN Een 51-jarige Nijmegenaar is in de nacht van dinsdag op woensdag opgepakt op ver denking van het doden van zijn hond. Het dier werd in het weekeinde dood in een sporttas gevonden in het Maas-Waalkanaal in Nijme gen. Buurtbewoners dreig den de verdachte de dood van de hond betaald te zet ten. De sterke arm, dat door Wilma de Cort MAARSSEN - Het is een halfbewolk- te middag in Maarssen en Evert de Jong zoekt in struikgewas naar sporen van de vermiste broertjes Ruben en Julian. Hij heeft hulp van nog twee mannen. Vergeleken met de avonden dat honderden burgers door de bos sen trokken, doen zij in relatieve rust hun werk. „Zaklampen hebben we nodig", zegt De Jong, die eerder een grote zoekploeg aanstuurde. „En walkie- talkies en hesjes." Daar zijn intus sen sponsors voor benadérd. De Jong werkt met nog een paar anderen aan de vorming van een stichting, vertelt hij. „Een stich ting met Nederlandse burgers die oproepbaar zijn om in het veld mee te speuren naar vermiste per sonen. Eigenlijk gek dat we zoiets in Nederland nog niet hebben", zegt De Jong. „Ik heb alleen al bij de Koninklijke Luchtmacht zo veel vrienden en kennissen die mee willen helpen." Als de vermissing van de broer tjes Ruben en Julian iets heeft blootgelegd, dan is het wel dat de burger zijn oude rol van ooggetui ge of informant van de politie ver is ontstegen. De slogan die de politie ooit zelf bedacht 'Die pet past ons alle maal', gaat zelfs een beetje knel len. Want sinds de uitzending dinsdagavond van Opsporing Ver zocht, zijn sommige burgerzoek- ploegen kwaad. Wel meehelpen, maar niet volledig door de politie geïnformeerd worden? Dat kan niet. Ze nemen het de politie kwa lijk dat bepaalde informatie voor het televisieprogramma is achter gehouden. „Er zijn op televisie kledingstuk ken van de vader getoond", zegt De Jong. „Dat had ik wel eerder willen zien. Daar let je bij het zoe ken dan toch op. De vader kan zich bewust onderweg hebben omgekleed om anderen te mislei den." Henri Beunders, hoogleraar ge schiedenis aan de Erasmus Uni versiteit, begrijpt ook niet goed waarom de politie de informatie niet meteen heeft verstrekt, 'als ze die tenminste al eerder had'. Beunders heeft onderzoek gedaan naar de relatie tussen politie en publiek en concludeert dat die de laatste jaren veel gelijkwaardiger is geworden. De 'sterke arm van het gezag', is een beeld dat bij de jaren vijftig past. Nu participeert de burger. En de wijkagent twit- tert. Bij de politie is het besef gegroeid dat ze burgers nodig heeft. Beun ders: „Tweederde van de arres taties op heterdaad is mogelijk dankzij informatie die burgers aan de politie hebben gegeven. Zonder publiek kan de politie niks." Niet alleen de tijdgeest, ook de komst van nieuwe media hebben de relatie sterk veranderd. „Deze zoektochten naar de twee jonge tjes zijn eigenlijk een soort omge keerde Project X-party", zegt Beunders. „Ze zijn van de goed willende soort. Ook nu lijkt de po litie er door overvallen." Toch waren de omstandigheden Henri Beunders, hoogleraar geschiedenis I Een ploeg van vrijwilligers in de bossen bij Doorn, op zoek naar sporen van Julian en Ruben, foto Jeroen Jumelet/ANP er wel naar, vindt Beunders. „Zo'n vermissing maakt emoties los, die jongetjes zien er leuk uit, het is mei-vakantie dus mensen hebben niks te doen. Dat helpt al lemaal om door de bossen te gaan struinen. Dat kun je van tevoren inschatten en dan ook bedenken hoe je daarmee om moet gaan." Burgerhulp kan veel opleveren - denk aan AmberAlert en Burger- net -, maar soms houdt het de po litie van het werk. Toen de Haag se politie op Facebook naam en signalement zette van de vermis te Milly Boele, werd het korps door een storm van kritiek in de verdediging gedrukt. 'Waarom geen foto!', briesten zijn volgers. „Toen was de politie veel tijd kwijt aan zich verweren en discus siëren." Het is best lastig voor de politie, zegt Beunders, om er een goede weg in te vinden en het verschilt per incident wat verstandig is. Standaard-protocollen bestaan niet. „Van de mishandeling laatst in Eindhoven gaf de politie camera beelden vrij waarop verdachten herkenbaar waren. Terwijl ik toen dacht: 'agenten hadden ook eerst met een laptop door de buurt kun nen gaan'. Die informatie hoefde niet meteen het hele land in." door Geert Willems MALMÖ - Wat dinsdag leek op de ontknoping van een spannende thriller was eigenlijk een geregis seerde show. Nederland werd als al lerlaatste land gepresenteerd als fi nalist van het Songfestival. 3,7 mil joen kijkers moesten lang de adem inhouden en vreesden een nieuwe vaderlandse afgang. De volgorde van bekendmaken zegt niets over het aantal stem men dat een land in de halve fina le heeft gekregen. Als bekend is welke tien landen door zijn, be paalt de productie hoe de suspense het beste opgebouwd kan wor den. Het is tenslotte een amuse mentsshow. Met Nederland was het dit jaar makkelijk spannend te maken. De afgelopen acht jaar strandden 'we' in de halve finale en met fa voriet Anouk moest het eindelijk gebeuren. De Nederlander dietse Bakker is supervisor van het Euro visie Songfestival en verantwoorde lijk voor de opbouw van de show. Als iemand tegen hem zegt 'je hebt het wel spannend gemaakt Sietse', lacht hij en zegt: „Dat moest even." Er zijn meer trucs om spanning op te bouwen. Bij de loting wor den dit jaar al geen startnummers meer getrokken. De lootjes bepa len alleen of een land in de eerste of de tweede helft moet optre den. Het productieteam bepaalt daarna de volgorde die een mooie show moet opleveren. Het is dan ook niet toevallig dat Anouk een goede plek in het midden van de eerste halve finale kreeg. De ver wachting is dat ze ook in de fina le weer een mooi plekje krijgt, want ze behoort nu tot de favorie ten. Bij de puntentelling aan het eind van de finale worden zaterdag wiskundige berekeningen losgela ten op de jurering. De landen mo gen hun douze points geven in de volgorde die de meest interessan te wedloop op het scorebord ople vert. Bakker zoekt naar nog meer suspense. Soms is er zo'n duidelij ke winnaar dat al vroeg bekend is wie eerste zal worden. De komen de jaren moet pas in de laatste mi nuut bekend worden wie wint. ff* -l*W alk --* IH9 ffpjli I Anouk foto ANP onze website/songfestival: Bekijk alle songfestivalnum mers van dit jaar en eerdere in zendingen van Nederland ROTTERDAM - De honger- en dorst staking van tientallen gedetineer de vluchtelingen is geen reden het Nederlandse asielbeleid te wij zigen en kan ook niet leiden tot individuele verblijfsvergunnin gen. Dat schrijft staatssecretaris Fred Teeven aan de Tweede Ka mer. De oppositie wil nu spoedo verleg met hem over de situatie van de resterende honger- en dorststakers. Het is onduidelijk hoeveel asielzoekers nog aan de actie meedoen, minimaal een dorststaker zou in het ziekenhuis liggen. De vluchtelingen proteste ren tegen hun detentie en behan deling.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4