Samsom fluit WD terug: niet morrelen aan toeslagen IN HET NIEUWS 3 Voorzitter Ton Heerts belooft 'spannende tijden' voor FNV Pas op voor 'wensdenken' Nederlander steekt kind in Griekeland DONDERDAG 16 MEI 2013 door Wilko Voordouw ROTTERDAM - Ton Heerts (46) is de eerste rechtstreeks gekozen voorzitter van de FNV. Ongeveer 140.000 van de 1,1 miljoen leden hebben de afgelopen weken ge stemd. Heerts kwam tot 62 pro cent van de stemmen, zijn tegen streefster Corrie van Brenk behaal de 38 procent. De verkiezing is het voorlopige hoogtepunt van de transformatie van de grootste vakbond van Ne derland. De komende anderhalf jaar worden de grote deelbonden Abvakabo FNV en Bondgenoten opgedeeld in sectorbonden. „Dat wilden wij in 1973 al, gespeciali seerde bonden", stelt Lodewijk de Waal, voorzitter van 1997 tot 2005. „Het is jammer dat er een bijna-implosie van de FNV nodig was om tot dit resultaat te ko men." Agnes Jongerius, die in 2011 het veld moest ruimen na de revolte van de grote bonden tegen het pensioenakkoord, denkt dat de vernieuwde vakbond gaat meetel len in de polder. Heerts waarschuwde zijn mede werkers bij zijn eerste speech: „Sommige mensen hebben de af gelopen maanden keihard moe ten werken. Dat gaat gewoon ver der. Het worden spannende tij den en de FNV is nog niet klaar." Minister van Sociale Zaken Lode wijk Asscher ziet uit naar de sa menwerking. HERAKLION - Een Nederlandse ho telmedewerker heeft op het Griek se eiland Kreta een 11-jarig Rus sisch jongetje neergestoken. Dat meldden Griekse media woens dag. Het Russische slachtoffer ligt in kritieke toestand in het zieken huis in Heraklion. Hij zou elf steekwonden hebben. De 20-jari- ge Nederlander heeft volgens Griekse media bekend dat hij het kind heeft neergestoken. Hij zou de laptop en de mobiele telefoon van de 11-jarige in zijn bezit heb ben gehad. maar wel inspiratie „Ik ben nog van de oude stempel, ik ben betrouwbaar en ik kom altijd op tijd", aldus Wim Willemsen (57). Hij was gisteren een van de ruim vijfhonderd bezoekers van een InspiratiePlusDag van het UWV, bij Sportcentrum Papendal, foto Marina Popova UWV, dat dit jaar daarom ver spreid door het land vijf Inspira- tiePlusDagen organiseert. Hier kunnen werkzoekende 55-plus- sers inspiratie opdoen, netwerken en speeddaten met bedrijven die nog wél vacatures hebben. De 55-jarige Estalita, een stapeltje cv's onder de arm, zou aan het einde van de dag dan ook graag een ondernemer ontmoeten die een goede secretaresse zoekt. „Ik heb dertig jaar ervaring, allemaal opgedaan bij hetzelfde bedrijf, een producent van glasvezelbui zen voor de industrie. Maar dat werd overgenomen en onze nieu we baas bleek van mening dat zijn toekomst in Azië ligt, niet hier in Europa." Sinds haar werkgever succesvol collectief ontslag aanvroeg, is Esta lita hard op zoek naar een baan. „Maar dat is lastig. Ik heb dertig jaar lang niet gesolliciteerd, ik vind het erg moeilijk om mijzelf te verkopen." Net als veel anderen vreest zij dat haar leeftijd bepaald niet in haar voordeel is. „Maar net als andere wat oudere werklozen heb ik wel laten zien dat ik in tegenstelling tot veel jongeren niet steeds van baan naar baan stap." Haar leeftijdsgenoot Peter Bok uit Voorthuizen deed dat wel. Na vijf tien jaar bij de marine werkte hij onder andere als bedrijfsleider van een casino, als wijnhandelaar en de laatste jaren als medewer ker in de vreemdelingendetentie. Maar na bezuinigingen staat hij sinds begin vorige maand toch weer op straat. „Wanneer je niet te kieskeurig bent en de leuke kanten van verschillende banen kan inzien, dan is er echt nog wel werk. Maar in tegenstelling tot het netwerken helpt zo'n inspira tiesessie echt niet bij het vinden van een baan", zegt hij. „Maar zo'n dag wordt dankzij de opbeu rende sprekers en een band wel wat minder beladen. Het haalt de tragiek wat weg, die hier echt wel te vinden is." door Laurens Kok DEN HAAG - Als het aan VVD-frac- tievoorzitter Halbe Zijlstra ligt, gaat het hele systeem van zorg-, huur- en kindtoeslagen op de schop. Het liefst wil hij er hele maal vanaf. De PvdA vindt zo'n ingreep echter veel te'ver gaan. Leider Diederik Samsom noemt het voorstel 'niet realistisch'. Volgens Samsom is het toeslagen stelsel inmiddels 'diep ingegroeid in Nederland'. Daaraan morrelen is technisch ingewikkeld en het is maar de vraag of de Belasting dienst zo'n rigoureuze wijziging wel aankan, meent hij. Een alternatief is volgens Samsom alleen te vinden 'in de sfeer van inkomensafhankelijke regelingen'. En daar heeft deze coalitie geen goede ervaringen mee: het voorstel om de zorgtoe- slag te vervangen voor een inko mensafhankelijke zorgpremie werd vorig jaar na oproer in de WD snel van tafel gehaald. Zijlstra meent dat veel te veel mensen gebruikmaken van toesla gen en andere overheidssubsidies en spreekt van een 'opgeblazen systeem' waar het mes in moet. Slechts een kleine groep mensen die de voorzieningen écht nodig hebben zouden er nog voor in aanmerking moeten komen. De PvdA wil zo ver echter niet gaan. Het toeslagensysteem zal volgens Samsom overeind blijven, ook al vinden beide coalitiepartijen het stelsel verre van ideaal: het zet de deur open voor fraudeurs, zoals Bulgaarse bendes die op grote schaal onterecht toeslagen incas seerden. WD-staatsscecretaris Frans Wee kers overleefde dinsdagnacht het debat over die kwestie, nadat een Kamermeerderheid zijn voorge stelde maatregelen steunde. De aanvraag voor een toeslag zal voortaan eerder gecontroleerd worden, in plaats van achteraf, zo als nu de praktijk is. Zijlstra meent dat te veel mensen gebruikmaken van toeslagen en spreekt van een 'opgeblazen systeem' DEN HAAG - Als minister Stef Blok (WD) stelt dat de geplande bezui nigingen op de rijksdienst 'zich ge woon voordoen' doet het kabinet aan 'wensdenken'. Dat stelt de Al gemene Rekenkamer in haar con clusies over het jaarverslag van het Rijk. De Rekenkamer is kri tisch over de voorgenomen 800 miljoen euro aan besparingen op de ministeries, een verantwoorde lijkheid van Blok: de helft daarvan staat nog niet op papier. Ook maakt het kabinet niet duidelijk of een bezuiniging van 8 miljard euro in 2012 is gehaald en heeft het ministerie van Veiligheid en Justitie haar administratie niet op orde. Andere conclusies luiden dat het Rijk haar bedrijfsvoering in het al gemeen 'redelijk op orde' heeft, maar dat de Kamer nog onvol doende geïnformeerd wordt over de prestaties van het kabinet. Mi nister van Financiën Jeroen Dijs- selbloem (PvdA) vindt dat het ka binet op koers ligt met de bezuini gingen en ziet geen reden om de Kamer op een andere manier in te lichten. Vandaag debatteert de Ka mer over de stukken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3