Boekelman is over haar depressie heen 34 SPORT PINKSTERWEDSTRIJDEN RKHAV PUREBLUE PINKSTERGALA HULST HOOFDPROGRAMMA In een paar jaar tijd heeft Marijke de Visser zich ontwikkeld tot één van de snelste atletes van Zeeland. De elfde editie van de moderne Pinksterwedstrijden van RKHAV heeft tal van publiekstrekkers. Gregory Sedoc (foto) is de grootste. loopnummers... verspringen.. kogelstoten.. discuswerpen speerwerpen.. 13.00 110 m horden Mannen 13.10 110 m horden JA (jun) 13.20 110 m horden JB (sch) 13.30 100 m horden Vrouwen 13.45 100 m horden MB (sch) 14.15 110 m horden (finale) Mannen 14.20 110 m horden (finale) JA (jun) 14.25 110 m horden (finale) JB (sch) 14.35 100 m horden (finale) Vrouwen 14.40 100 m horden (finale) MB (sch) 14.50 100 m Mannen 15.10 100 m Vrouwen 15.30 1500 m Vrouwen 15.50 100 m (finale) Vrouwen 15.55 100 m (finale) Mannen 16.00 100 m (finale) Vrouwen 16.05 100 m (finale) Mannen 16.10 800 m Mannen 16.40 200 m Mannen 17.05 200 m Vrouwen 17.30 5000 m Mannen 16.05 Vrouwen 16.55 Mannen 14.25 Vrouwen 15.40 Mannen 12.30 Vrouwen 13.25 Mannen 14.40 Mannen 15.50 Vrouwen De Visser strijdt tegen de klok door Maurice Steketee infographic Willem Adriaansens bron pinksterwedstrijden.nl foto ANP DOMBURG - Het zijn drukke we ken voor Marijke de Visser. De at lete uit Aagtekerke is net terug van een trainingsstage op Mallor- ca, liep zaterdag de Ter Specke Bo kaal in Lisse, heeft vanavond een baanwedstrijd in Middelharnis en als afsluiting volgt maandag nog het Pinkstergala in Hulst. „Daar wil ik m'n persoonlijk re cord aanscherpen op de 1500 me ter. Op langere termijn wil ik pro beren het EK onder de 23 jaar te halen." In een bomvol strandpaviljoen in Domburg vertelt Marijke de Vis ser op deze laatste dag van de mei vakantie over haar ambities. Over de weg naar de top, die lang, zwaar en vol obstakels is, maar die ook veel plezier en voldoe ning geeft, bijvoorbeeld tijdens het hardlopen op het strand en in het bos. De inwoonster van Aagtekerke mag graag in de Walcherse bad plaats komen, het is haar trai ningsdomein. Het is ook het ge bied waar ze haar eerste meters maakte als hardloopster. „Maar het mag wel iets minder druk zijn dan vandaag hoor. Er zijn nu wel heel veel toeristen en dan is het net wat minder prettig om hier te trainen. Vandaar dat ik lie ver 's ochtends vroeg loop als het nog lekker stil is. Strand, bos, de zee en de rust, hier voel ik me echt thuis en kan ik lekker m'n hoofd leegmaken. Dat maakt het hardlopen voor mij de ideale sport. Met m'n GPS zet ik m'n ei gen rondjes uit en probeer ik me zelf steeds te verbeteren." Dat verbeteren gaat de atlete goed af. Hoewel De Visser pas drie jaar geleden serieus begon met hardlo pen, behoort ze inmiddels tot de snelste atletes van de provincie. „Ik deed altijd aan paardrijden en jiujitsu. Daarnaast liep ik wel eens een rondje met m'n broer, maar dat stelde niet zoveel voor. Pas toen ik zeventien was, ben ik een keer bij Dynamica gaan kij ken en toen was ik vrij snel ver kocht. Van m'n ouders moest ik toen kiezen: of jiujitsu of hardlo pen. Het werd het laatste." Inmiddels zijn we drie jaar verder en kruipt De Visser stapje voor stapje richting de nationale (sub)top. Vooral op de middellan ge afstanden (1500 en 3000 me ter) boekt de twintigjarige atlete veel progressie. „Maar ik ben er nog lang niet. Het duurt nog wel even voordat ik mee kan doen om de medailles op een NK", stelt ze nuchter. „Maar anderen zeggen wel dat ik nu tijden loop die niet voor iedereen zijn weggelegd. Ik ben wel realistisch. De Olympi sche Spelen zullen er voor mij nooit inzitten, maar bijvoorbeeld het EK onder 23 jaar is misschien wel mogelijk. Ik wil later kunnen zeggen dat ik alles er aan gedaan heb om alles er uit te halen, dan ben ik tevreden." De Visser beseft maar al te goed dat ze nog een lange weg te gaan heeft om dat EK te halen. Dat daarvoor veel moet wijken, vindt de baanatlete geen probleem. „Het geeft mij heel veel voldoe ning. Ik heb de drive om steeds een stukje sneller te worden. Heel veel mensen vinden het rondjes lopen op een atletiekbaan suf, maar voor mij is het elke dag een feestje om m'n hardloopschoenen aan te mogen trekken. De avon den zijn doordeweeks bijna altijd gevuld met trainingen. De kroeg in gaan doe ik eigenlijk nooit en m'n vriendinnen weten dat ik al les voor het hardlopen doe, dus die respecteren dat." Om een hoger niveau te bereiken maakte De Visser vorig jaar de overstap naar Phoenix. Ze verhuis de naar Utrecht, waar ze aan de universiteit met de studie Spaans en Cultuur begon. Daarmee kwam ook min of meer een einde aan haar Dynamica-tijdperk. „Ik ben nog wel gastlid, maar tegen woordig train ik bij Phoenix. Er zijn in Utrecht meer meiden van mijn niveau, dus voor m'n ont wikkeling is dit een goede stap. We zijn net terug van een trai ningskamp op Mallorca. Daar heb ik twee weken lang mogen snuffe len aan het leven van een topspor ter. We trainden soms twee keer op een dag en tussendoor pakten we steeds rust en lagen we "op het strand. Heel anders dan een trai ning in Nederland. Ie merkt ook meteen dat je daar een stuk ster ker van wordt. En hopelijk ook sneller. Het moet zich gaan uitbe talen in de komende wedstrijden. Al duurt het wel een paar weken door Roeland van Vliet MIDDELBURG - Melissa Boekelman, met afstand Neerlands beste ko gelstootster, komt graag naar de Pinksterwedstrijden in Hulst. „Dat is vooral vanwege het enthousias me van Jan", verklaart de 24-jarige Bredase, doelend op Jan van Laar hoven. „Hij probeert elk jaar een zo sterk mogelijk deelnemersveld te regelen. We krijgen reiskosten en er is een bonussysteem. Voor topsporters is het heel belangrijk dat er ook wat te verdienen valt." Boekelman is eerlijk als het over geld gaat. Ze kan elke euro goed gebruiken. Sinds vorig jaar is ze namelijk helemaal op zichzelf aan gewezen. De veelvoudig nationaal kampioene raakte in het voorjaar van 2012 haar status van high poten tial kwijt bij NOCNSF (en dus ook de maandelijkse toelage), werd een paar maanden later van wege haar leeftijd uit het AA- Drink Talententeam van de Atle- tiekunie gezet en zag vervolgens ook kledingsponsor Asics afscheid van haar nemen. „In één jaar viel alle support weg. Probeer dan nog maar eens een fulltime sporter te zijn. Ik heb toen echt even in een depressie gezeten. Financiële stress is de ergste die je kunt heb ben." En daarnaast zat het sportief ook allemaal tegen. In januari 2012 liep Boekelman een schouderblessure op („Ik stootte letterlijk te hard") en in het outdoorseizoen presteer de ze daardoor ondermaats. „Ik kwam nooit verder dan 17,14 me ter. Da's meer dan een meter on der mijn persoonlijk record." Boekelman ging, door die kwet suur en sportieve malheur, twijfe len aan het feit of ze wel bij de juiste trainer zat. Aanvankelijk Melissa Boekelman voelde ze zich heel prettig bij de Duitser Peter Salzer, voor wie ze steeds naar Stuttgart reed. Maar in het tweede jaar van hun samen werking ging het niet meer. „Ik deed veel te veel, raakte over- traind en zeer vermoeid. Op een gegeven moment had ik er geen vertrouwen meer in dat ik me in Duitsland nog verder kon ontwik kelen." Toen ze ook nog eens vanwege al le financiële tegenslagen de benzi ne niet meer kon betalen en geen idee meer had hoe ze de trainin gen van Salzer kon blijven volgen, besloot ze terug te keren naar bondscoach Gert Damkat, met wie ze eerder ook al samenwerk te. „Bij hem gaat het sportief weer goed met me", meldt ze verheugd. „Ik doe nu in Nederland 30 a 40 procent van wat ik in Stuttgart deed. Dit is veel beter voor me." Prettig is ook dat er weer geld in het laatje komt. Ze werkt als fitnessinstructrice en verzorgt trai ningen voor Deltalent. „Daarbij kunnen talenten uit West-Bra bant, Zeeland en de omgeving van Rotterdam bij mij extra lessen kogelstoten en discuswerpen krij gen", vertelt de Brabantse. „Die ta lenten zijn niet dikgezaaid, maar ik kan wel meehelpen het niveau omhoog te krijgen." Ondertussen werkt Boekelman ook nog aan haar eigen niveau. Ze wil weer heel graag naar eindtoer- nooien, nu ze de depressie voorbij is. Ze mikt in eerste instantie op het WK, dat in augustus in Mos kou wordt gehouden. De limiet is 18,30 meter. „Het is nog vroeg in het seizoen. Ik moet nu nog eerst wedstrijdritme opdoen. Mijn eer ste piek, zo heb ik met mijn trai ner afgesproken, ligt in juni in Lei den bij de Gouden Spike. Ver wacht in Hulst dus nog geen WK-limiet van me. Maar een baanrecord zou wel leuk zijn." Nu is het baanrecord 17,49. Gewor pen door Boekelman in 2011. „Ik heb vorige week al 17,60 gehaald. Dus het zou moeten kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 34