4 DONDERDAG 16 MEI 2013 ZEELAND 29 44 Ik kan niet zomaar een blik mensen open trekken. Zes dagen open zou moeilijk zijn, zeven is onmogelijk v - K 4l_ Kwaliteit voor kwantiteit door Cris Sohier TERNEUZEN - Henno Cysouw Optiek aan de Markt in Terneuzen is elke zondag ge woon dicht. En wat er ook besloten wordt over de zondagsopenstelling: dat blijft in de toekomst ook zo. Zeven da gen open is voor middenstanders als Cysouw eenvoudigweg geen haalbare kaart. En het is ook nog maar de vraag of het wat op zou brengen. De ene middenstander is de andere niet, legt Cysouw uit. Niet voor elke midden stander is open zijn op zondag even aan trekkelijk. „Ik heb geen kledingwinkel, mijn producten staan niet zo maar er gens uitgestald. Dit is geen detailhandel, dit is een ambacht. Wij leveren een dienst en dus moet er als wij de deuren openen ook een volledig team in de win kel staan. Een klant die voor een bril komt, heeft een montuuradviseuse en een optometrist nodig. Want een bril is geen impulsartikel. Wat heeft een klant eraan als die op zondag binnenstapt om een montuur uit te zoeken en hij moet een paar dagen later nog een keer terug komen voor een ogentest?" Openen op zondag is dan ook vooral een praktische onmogelijkheid. „Ik kan niet zomaar een blik medewerkers opentrek ken. Wij zijn gecertificeerd, dus ik kan ook niet een willekeurige zondagshulp in de zaak zetten; ik heb hbo-opgeleid personeel nodig. En die zijn moeilijk ge noeg te vinden." Op de mensen die hij heeft, is hij daar om zuinig. „Mijn mensen werken nu al 42 uur per week. En dan moet ik ze vaak nog naar huis sturen, want de meeste we ken komen er nog wel een paar uren bij. En dan zijn we nu maar vijf dagen per week open: van dinsdag tot en met zater dag. Zes dagen open zou heel moeilijk zijn, zeven dagen is onmogelijk. Het gaat erom een goed product te leveren: een goed team, vriendelijke benadering, een deugdelijk product, goede service. Daar verdien je het mee. Ik ben liever zuinig op mijn mensen, zodat ze met een twin keling in hun ogen in de zaak staan. Kwa liteit gaat voor kwantiteit." Bovendien, denkt Cysouw, zal het niet storm lopen met winkelend publiek op een zondag. Het klimaat in de stad is er niet naar. „Het Land van Axel is op het noorden gericht. Terneuzen is geen Hulst. Belgen die in Hulst winkelen op de zondag, willen op een terrasje zitten. Die willen gefêteerd worden. Wil je op de zondag mensen trekken, dan moet al les kloppen. De horeca is er hier nog niet klaar voor. Dat moeten we eerst op ni veau krijgen. Dat komt wel hoor. We zijn op de goede weg, maar we zijn er nu nog niet. En heb je geen horeca, dan kun je ook geen mensen ontvangen." En dan is er het religieuze aspect. „Je moet ieders overtuiging respecteren. Voor een bepaalde groep mensen, en die groep is hier in de omgeving groot, is zondag de rustdag. Daar heb ik respect voor. Ik ga thuis ook niet op zondag het gras maaien." Het is niet alleen een kwes tie van respect, het is ook gewoon ver standig ondernemen. „Als ik op zondag open ga, dan komt die groep niet meer. Op zondag niet, maar ook door de week niet. Dan rijden ze liever honderd kilo meter naar een concurrent die hun ziens wijze wél respecteert." Henno Cysouw Optiek blijft dus dicht op zondag. „Sommige mensen vinden dat ouderwets. Maar dan zeg ik 'nee, dat is niet ouderwets. Dat is realiteit'." Henno Cysouw, opticien Terneuzen ff Henno Cysouw (50) houdt ook in de toekomst zijn zaak gewoon dicht op zondag, foto Peter Nicolai

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 29