28 ZEELAND KOOPZONDAGEN Een meerderheid in de Eerste Kamer wil dat elke gemeente voortaan zelf beslist hoeveel zondagen per jaar de winkels open mogen. Maar willen middenstanders dat wel? Internet is 24 op 24 uur open om er te winkelen. Daar moet je als ondernemer ook eens over nadenken Op zondag open is top door Henk Boot HULST - 'Goed nieuws' vindt bloemist Ismaël Oudeman (38) aan het Stations plein in Hulst. Het komt uitstekend in zijn kraam van pas als de gemeenten in Nederland voortaan zelf mogen uitma ken of en hoe vaak de winkels op zondag open mogen. „Dan verandert er voor ons als winkeliers in Hulst, denk ik, niets. Dat is maar goed ook. Hier mogen we al zeven dagen per week open zijn, 365 da gen per jaar. Van tien uur 's ochtends tot zes uur 's middags. Ik ben er ook op eer ste kerstdag of met Hemelvaart." Wat mag, dat doet Ismaël ook. „Je bent ondernemer of niet. Het liefst gooi ik de shop ook op zon- en feestdagen tussen half negen en acht uur open. Op internet is alles 24 op 24 open, moet je maar den ken." Geboren in Terneuzen en 'opgegroeid tussen de bloemen'kozen hij en zijn broer jaren terug bewust voor een flo- wershop in de meest Vlaamse gemeente van ons land. Vanwege de buitenlandse aanloop. „In Vlaanderen zijn de meeste winkels op zondag helemaal of gedeelte lijk dicht. Dan kijken ze elders wat er te koop is. Hulst ligt dan voor de hand: ge zellig stadje, winkels die open zijn en hier ook: gratis parkeren." Oudeman is een geboren ondernemer. Gedreven, kien en nooit te oud om te le ren. „Een klant die eenmaal voor een ge sloten deur komt, zie je zomaar niet te rug." De Oudemannetjes hebben tien Ismaël Oudeman, bloemist Hulst man in dienst. Dat maakt het voor hen makkelijker om hef werk ook op zon- en feestdagen te verdelen, dan wanneer ie mand het in zijn eentje of met een part ner moet doen. „Maar ik kijk niet naar de loonkosten, maar naar wat het me nu en ook straks opbrengt." Hij kwam erachter hoe het werkt toen hij vijfjaar geleden op eerste paasdag 's ochtends de deur van zijn winkel open draaide. Zijn toen hoogzwangere vrouw was erbij. Het stel was amper binnen of de eerste klanten meldden zich. „Tegen vieren wilde ik de winkel sluiten vanwe ge de situatie met mijn echtgenote. Er was nog één klant. Toen ik hem uitlegde wat er aan de hand was, bleek dat hij toch niet van plan was iets te kopen. Maar een minuut later stond hij wel met twee potjes en een biljet van 20 euro voor mijn neus. Ik bedoel maar: zelfs voor drie klanten ben ik bereid open te gaan." Hij respecteert ondernemers die uit geloofsovertuiging de zondagsrust per se willen eerbiedigen. „Dat mag van mij. Zolang mijn winkel maar open mag. Ik houd hen toch ook niet tegen als ze naar de kerk willen." Het klinkt uit zijn mond zakelijk en werelds. Maar Ismaël is lid van de Pinkstergemeente. Zelf gaat hij 's zondags ook naar de kerk. En hij preekt soms elders in het land. „Dat neemt niet weg dat ik met heel mijn hart en ziel probeer mijn flowershop te runnen. Op basis van kwaliteit en tegen een betaalbare prijs. Want die Vlamin gen zijn ook niet gek. Die weten wat ze willen. Ze komen van achter Leuven of Oudenaarde speciaal naar Hulst." Hij wijst op zijn uitstalling met viooltjes, afrikaantjes, hyacinten en lavendel voor zijn winkel. Geeft en passant aanwijzin gen aan zijn jongste bediende en groet el ke passant vriendelijk. „Mooi spul toch. En die aandacht hoort er ook bij. Men sen moeten het gevoel krijgen dat ze er toe doen. Maar je moet het wel met zijn allen doen. Niet zoals in Terneuzen, waar de ene winkel op koopzondag wel open is en de andere niet. Dat werkt niet bij het publiek." I Bloemist Ismaël Oudeman (38) uit Hulst is nu al alle dagen open. foto Camile Schelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 28