Westkapelle fel tegen sloop brug Grindweg 3 Zwaardere eisen Vlissingen voor toeslagen minima onrechtmatig' korting 24 WALCHEREN VERZORGINGSHUIZEN Nieuwe regels over de toelating tot verzorgingshuizen zorgen voor onzekere tijden bij zorginstellingen. Kijk voor het laatste nieuws ook op: www.pzc.nl 2 STUNT WEKEN IN OOST-SOUBURG (GEHELE ZOMER COLLECTIE 2013 ALLE SPIJKERBROEKEN door Annemarie Zevenbergen WESTKAPELLE - De voorgenomen sloop van het karakteristieke brug getje bij de Grindweg aan de West- kapelse kreek heeft de gemoede ren in Westkapelle flink verhit. Het plan van Staatsbosbeheer stuit op forse weerstand; niet al leen bij de dorpsraad maar ook bij campingeigenaren aan de Joosses- weg. Volgens A. Hendrikse van de dorpsraad ligt de oorsprong van dit conflict in verkeerde informa tie van de gemeente Veere. „Die heeft ons in maart benaderd en meegedeeld dat het bruggetje aan de Joossesweg zou worden wegge haald voor de aanleg van het nieu we ruiternetwerk. Wij hebben toen 'vooruit dan maar' gezegd. Maar campingeigenaren aan de Joossesweg zagen nu dat een aan nemer zijn sloopmateriaal bij de Grindweg heeft neergezet en zijn direct naar Staatsbosbeheer ge stapt. Daarop heeft Staatsbosbe heer besloten het werk stil te leg gen." „De brug aan de Grindweg hoort al sinds begin jaren vijftig bij Westkapelle. Iedereen kent 'm. Er zijn honderden trouwfoto's ge maakt. We begrijpen dat er een ruiternetwerk wordt aangelegd, maar deze route is niet logisch. IA. Hendrikse van de Dorpsraad Westkapelle en zijn zoon Lennard op de brug bij de kreken van Westkapelle. „Deze brug hoort bij Westkapelle. Er zijn honderden trouwfoto's gemaakt." foto Ruben Oreel I Bovendien is er regelmatig ook stankoverlast doordat de gemeen telijke overstort daar zit. Als Staatsbosbeheer daar een dam met een paar doorlaten neerlegt, wordt die erger omdat de door stroom afneemt. Bovendien heb ben we begrepen dat ook het trek- vlotje in het bos verdwijnt voor dat ruiternetwerk. Dit is het toe ristisch gebied met campings, huisjes en appartementen. Dat vlot hoort daar bij." Kees Lange van Staatsbosbeheer: „We zijn in overleg met de betrok kenen en zoeken naar een aan vaardbare oplossing. Met pijn en moeite is geld voor dat ruiternet werk gevonden, maar dat moet wel een verbetering zijn, een feest je. We gaan zeker niets doen waar geen breed draagvlak voor is. Ik weet nu nog niet wat er met de brug gaat gebeuren. We gaan niet doordrammen, ik begrijp de ge voelens. Het is alleen spijtig dat dit aan het einde gebeurt door een communicatiestoornis. Alle vergunningen zijn verleend en die hebben in de inspraak gele gen. Dit heeft financiële conse quenties voor ons. Ik weet niet hoeveel speelruimte we nu over hebben. Maar het ruiternetwerk komt er verder wel." Bij de ge meente was gisteren niemand be reikbaar voor commentaar. Kabinet heeft te rooskleurig beeld ouderen door Theo Giele VLISSINGEN - Natuurlijk zijn ze bij de Stichting Werkt voor Ouderen ook aan het rekenen geslagen. Wat betekenen de nieuwe regels rond toelating tot de langdurige zorg voor de toekomst van de ver- zorgings- en verpleeghuizen? Het gaat dan al snel over 'drietjes' en 'viertjes'. Niet oneerbiedig be doeld, maar dit zijn de mensen die beoordeeld zijn op hun be hoefte aan zorg. In totaal zijn er tien categorieën. Hoe hoger het cijfer, des te zwaarder de benodig de zorg: van klein beetje hulp no dig hebben tot totale afhankelijk heid. Zorgzwaartepakket (zzp) is de term die daar bij hoort. Voor opname in een verzorgingstehuis komen nu nog mensen met het cijfer drie achter hun naam in aan merking. Het kabinet wil dat nieu we drietjes voortaan thuis blijven wonen en daar hulp krijgen. En van de viertjes mag in de toe komst nog maar de helft naar een verzorgingshuis. Jan de Graaf is directeur-bestuur van de Stichting Werkt voor Ouderen (SWvO), een grote zorg verlener op Walcheren. In totaal maken 3500 mensen gebruik van de diensten van de stichting. Een klein deel van hen woont in een van de huizen van SWvO. Onder SWvO vallen een aantal woon zorgcentra, de verpleeghuizen Ter Reede, Weyevliet en Picassoplein in Vlissingen en de verzorgings huizen Sint Willibrord in Middel burg, Scheldehof in Vlissingen en de Zoute Viever in Oost-Souburg. In totaal wonen een kleine vijf honderd mensen met een zzp-in- dicatie in een van de huizen van Stichting Werkt voor Ouderen. De nieuwe regels voor toelating hebben vooral gevolgen voor de verzorgingshuizen, want daar wo nen de mensen met een indicatie tot en met 4. In die verzorgings huizen wonen 225 mensen. Als u rond kijkt in uw verzorgings huizen, denkt u dan, die mensen had den ook thuis kunnen blijven wo nen? Nee, iemand met een zzp3-indica- tie heeft al flink wat zorg nodig. Dat geldt uiteraard nog sterker voor iemand die een categorie ho ger is ingedeeld. De overheid wil nu dat mensen die zorg thuis krij gen. Maar hoe dat georganiseerd wordt, weten we nog niet. De staatssecretaris heeft toegezegd Nieuwe gevallen met het zorgzwaartepakket 3 komen niet meer in aanmerking voor zorg in een tehuis. dat er een nieuw vorm van zorg komt: 'thuisverpleging'. Dit nieu we 'product' is in de maak ter be geleiding van mensen met 3 en 4 die voortaan thuis in de wijk blij ven wonen En of dat goedkoper is? Ik denk dat men er een wat te rooskleurig beeld van heeft." De overheid wijst naar het buiten land, waar minder ouderen in een verzorgings- of verpleeghuis wonen. Ik zou die vergelijkingen wel eens goed naast elkaar willen houden. Neem Duitsland, waar naar ver houding de helft minder ouderen in een instelling voor langdurige zorg woont. Daar hoor je dan wel bij te vertellen dat daar veel meer mensen langdurig in ziekenhui zen worden verpleegd. Of waar ouders over de grens in huizen worden ondergebracht. Als de drempel voor toelating figuur lijk hoger wordt, moeten er dan hui zen gesloten worden? Het nieuwe Sint Willibrord in Middelburg krijgt al minder plaat sen dan het oude. Maar we moe ten ook beslissen wat we met het Scheldehof en de Zoute Viever in de toekomst willen. Dat zijn lasti ge keuzes omdat de uitwerking van de maatregelen ongewis is. Anderzijds, de vergrijzing gaat door op Walcheren. Er komen steeds meer ouderen. Naar ver houding zullen er misschien nu minder'mensen naar een verzor gingshuis gaan, maar in absolute aantallen hoeft er in de naaste toe komst geen afname te zijn, omdat Zeeland verder vergrijst. Een en ander is wel afhankelijk van vol doende middelen om zorg te kun nen geven." door Theo Giele VLISSINGEN - De Sociale Cliënten raad Walcheren vindt de zwaarde re eisen die de gemeente Vlissin gen aan minima stelt om in aanmer king te komen voor een aantal toe slagen onrechtmatig. Ze roept cliënten op om hiertegen bezwaar te maken. Hoewel de drie Walcherse ge meenten binnen Orionis samen werken op het gebied van sociale uitkeringen, zijn er verschillen in de regels doordat de gemeente Vlissingen een aantal wijzigingen heeft doorgevoerd. Het gaat om de eisen om in aanmerking te ko men voor de Regeling Duurzame Gebruiksgoederen (toeslag als bij voorbeeld een wasmachine kapot is) en de zogeheten langdurig heidstoeslag voor mensen die lan ge tijd leven van een inkomen op of net boven de bijstandsnorm. Tot voor kort moesten inwoners van de gemeente Vlissingen ten minste 36 maanden aan de maxi mum inkomenseis voldoen. ,De gemeenteraad heeft die periode voor nieuwe gevallen opgerekt tot 60 maanden. In plaats van drie jaar moeten mensen dus vijf jaar onder die inkomensgrens hebben gezeten. Op zich is de Cliënten raad al ongelukkig met het feit dat er nu verschillen zijn ontstaan tussen de drie Walcherse gemeen ten, maar omdat de gemeenten dit zelf mogen beslissen valt daar niets aan te doen. De Cliënten raad vindt de nieuwe Vlissingse regels onrechtmatig, omdat er bin nen de gemeente verschillen ont staan tussen mensen die al toesla gen ontvangen en mensen met een laag inkomen die nu een toe slag aanvragen. De Cliëntenraad kan zelf niet naar de rechter stap pen om de besluiten aan te vech ten. Dat moeten cliënten zelf doen. De Cliëntenraad wil ze daar bij helpen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 24