P h i N D EX IJ K R U S J VERDIEPING 11 STEEDS MEER ZELFDODINGEN Hij heeft 't goedje opgelepeld en ik heb hem in mijn armen gehouden tot hij in slaap viel DONDERDAG 16 MEI 2013 r je ingenomen dat hij in China had besteld. Zo simpel kan het dus. Je bestelt het via in ternet en de postbode komt het thuisbren gen zonder dat hij weet wat hij bij zich draagt." Linde wist van de aankoop. Ze was er zelfs bij toen hij het een paar maanden later in nam. „Pieter was op. Hij heeft vreselijk ge leden onder die ziekte. Het was onvermij delijk geworden." Al een paar jaar had hij contact met stich ting De Einder, een stichting die steun geeft bij een zelf gekozen levenseinde. „Met zijn counselor kon hij openlijk over zijn doodswens praten." Dat het middel in huis lag, gaf Pieter rust, weet Linde. „En mij gaf het de zekerheid dat hij het op een humane manier zou doen." „Die bewuste avond in december belde hij. Of ik wilde komen. We woonden al een tijdje apart, want samen leven ging op het laatst niet meer. Ook zijn counselor was er bij. We hebben met zijn drieën koffie ge dronken en gepraat. Pieter had tangomu- ziek opgezet en kaarsen aangestoken. Alles wat gezegd moest worden, is toen gezegd. Ik heb het hem vergeven. Uit liefde. Ik hield zo veel van hem en hij was zo ziek. Hij heeft het goedje opgelepeld en ik heb hem op bed in mijn armen gehouden tot hij in slaap viel. Een kwartier later is Pieter rustig in zijn slaap overleden." Wat nu overblijft, is leegte en verdriet, merkt Linde. „Ik heb dertig jaar geknokt om hem er bij te houden. Het voelt nu toch als een verloren strijd, een oneerlijke strijd tegen een oneerlijke ziekte. Maar ik kan wel verder met de kinderen. We hoe ven niet meer bang te zijn voor het mo ment dat het gaat gebeuren. Hem zien lij den was vreselijk. Dus het is goed zo." Even is ze stil. „Het moet goed zijn." De emotionele dag na zijn zelfmoord, werd Linde uitgebreid verhoord op het politiebu reau. Ze laat de papieren zien die Pieter vlak voor zijn dood invulde voor alle autori teiten. Er staat in dat hij zelf de dood ver koos en daar geen hulp bij kreeg, want dat laatste is strafbaar in Nederland. „Ik was totaal gevloerd na het verhoor", herinnert Linde zich. „Maar de politieagen- ten hebben mij hun respect betuigd over hoe het is gegaan. De bewijzen waren er dat Pieter het allemaal zelfheeft gedaan. Maar het was nog beter geweest als we zijn zelf geregisseerde zelfdoding hadden ge filmd." „Ik schrik iedere keer nog van het nieuws als iemand zich aan een boom heeft opge hangen of voor de trein is gesprongen. Het kan ook anders. Dat heeft Pieter laten zien en daarom vertel ik ook ons verhaal. Het was goed dat hij zijn gedachtes over de dood kon delen. Het feit dat er naar hem ge luisterd werd ep hij geen eenzame strijd heeft hoeven voeren, geeft mij en de kinde ren rust. Nog steeds hebben we diep res pect voor de keuze die hij heeft gemaakt. We zijn trots op hem. Hij liet zien dat je niet in pure paniek en een impulsieve bui uit het leven hoeft te stappen. De verwar ring die je dan achterlaat, is namelijk im mens. Denk aan het onbegrip, de schuldge voelens van de achterblijvers en mensen die letterlijk en figuurlijk jouw puinhoop hebben moeten opruimen. Zo hoeft het niet te gaan. En ik ben Pieter dankbaar dat ik er nu tot het laatst voor hem mocht zijn." Op verzoek van de geïnterviewde zijn de namen en enkele herkenbare details in dit artikel veran derd. Volgens de meest recente cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) hebben in 2011 1.647 inwoners van Nederland een einde aan hun leven gemaakt. Dat waren er 47 meer dan een jaar eer der. Het zelfdodingscijfer lag op 9,9 per 100.000 mensen. Dit aandeel steeg voor het vierde jaar op rij en kwam op het niveau van eind jaren '90. Zelfdoding komt, zegt het CBS, va ker voor onder mannen en inwo ners van grotere steden. Zeven op de tien overledenen in 2011 waren man (1.136 mannen versus 511 vrouwen). Bij zowel mannen als vrouwen was bijna de helft tussen de 40 en 60 jaar. Uit internationale studies blijkt dat zelfdoding te maken kan hebben met economische recessie. In veel andere landen is, volgens het CBS, net als in Nederland het aantal zelf dodingen sinds 2008 toegenomen. In hoeverre deze samenhang ook opgaat voor ons land is niet be kend. In bijna elke leeftijdsgroep blijkt op hanging de meest gekozen vorm van zelfdoding. Een overdosis medi cijnen nemen en voor de trein sprin gen komen bij mannen relatief vaak voor. Er zijn geen officiële cijfers over het aantal keer dat mensen hulp krijgen bij zelfdoding. Vorige maand werd de coöperatie Laatste Wil opgericht. De club wil een vuist maken in politiek Den Haag om te lobbyen voor een 'waar dige, autonome vorm van zelfdo ding'. Het moet veel gemakkelijker worden om een einde te maken aan je leven. Zo moeten mensen vanaf 18 jaar een dodelijk, eenvoudig te verkrijgen middel kunnen innemen zonder tussenkomst van een arts of hulpverlener. De Laatste Wil vindt het 'raar' dat mensen afhankelijk zijn van een hulpverlener wanneer ze dood wil len. Laatste Wil gaat verder dan andere organisaties, zoals Uit Vrije Wil. Ook die vindt het criterium uit de euthanasiewet, van ondraaglijk en uitzichtloos lijden te strak. Uit Vrije Wil pleit voor een wet die 70-plus- sers, die levensmoe zijn, de kans geeft een dodelijk middel in te ne men. Dit middel moet dan worden verstrekt door een stervenshulpver lener. De stichting Waardig Levenseinde informeert over methoden van euthanasie. Stichting De Einder or ganiseert trainingen voor hulpverle ners die mensen met een doods wens (zullen gaan) begeleiden. De Nederlandse Vereniging voor een Vrijwillig Levenseinde geeft in formatie over euthanasie, verstrekt wilsverklaringen en doet onder zoek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 11