In beslag nemen data persbureau VS leidt tot ophef S. AAG Dreiging extremistische 6 BUITENLAND KLEDINGINDUSTRIE Rusland wijst diplomaat VS uit AP is onder meer kwaad omdat de gegevens duidelijk maken hoe het zijn feiten vergaart Het Witte Huis zegt dat het op geen enkele wijze betrokken is bij de actie van Justitie reportage Ook in Cambodja zijn de werkomstandigheden in de kledingindustrie erbarmelijk. zoover 'Hier krijgen we door onze redactie buitenland WASHINGTON - Onverwacht is de regering van de Amerikaanse presi dent Barack Obama deze week in de verdediging gedrukt als gevolg van enkele nieuwsfeiten waarover pers en politiek in de VS geschokt zijn. De regering moet zich op twee fronten tegelijk verdedigen. Aller eerst is daar het in beslag nemen van telefoongegevens van journa listen van het persbureau Associa ted Press (AP). Daarnaast schijnt de fiscus in Amerika ongezond veel aandacht te hebben voor de activiteiten van kleine, politieke belangengroepen terwijl de grote vissen op dit terrein niets wordt gevraagd. AP publiceerde een jaar geleden over een CLA-operatie in Jemen om vermeende terroristen ervan te weerhouden een passagiers vliegtuig op te blazen. Het persbureau werd vorige week vrijdag op de hoogte gesteld door het ministerie van Justitie dat het data van twintig telefoons, vaste lijnen en mobieltjes, had geconfis queerd. Het departement wil we ten wie er naar AP heeft gelekt. Het persbureau is bijzonder ver bolgen over deze actie. „Er is geen enkele rechtvaardiging voor zo breed vergaren van telefooncom municatie van AP en zijn verslag gevers", aldus de topman van AP, Gary PruitL Het bureau is onder meer kwaad omdat de gegevens duidelijk ma ken hoe AP zijn feiten vergaart. Bovendien ligt in die gegevens in formatie besloten over activitei ten van het bedrijf 'waarop de overheid totaal geen recht heeft'. Justitie probeert al tijden op te tre den tegen informatielekken. Een record-aantal ambtenaren is ge daagd in zaken die met lekken te maken hebben. Dat maakt veel kritiek los in de media omdat dit middel normaal gesproken alleen in het uiterste geval van stal wordt gehaald. Het Witte Huis zegt dat het op geen enkele wijze betrokken is bij de actie van Justi tie. Stevige kritiek, vooral van de Re publikeinen, is er ook op de Ame rikaanse belastingdienst. Politieke activisten vroegen vorig jaar om onderzoek naar toelaatbaarheid van financiering van reclame met een politiek doel. Het ging om geld van grote non-profit clubs van linkse én rechtse signatuur. Zij zouden re gels met betrekking tot fiscale vrij stellingen hebben overtreden met grote donaties voor deze recla mes. Op de verzoeken van de activis ten heeft de fiscus nooit actie on dernomen. Maar die kwam wél in actie tegen tientallen kleine orga nisaties die onderdeel waren van de Tea Party, een kleine, rechtse protestbeweging. Met andere woorden, zeggen critici: de over heidsdienst meet met twee ma ten. Kleine en grote organisaties heb ben voor een half miljard dollar (385 miljoen euro) in tv- en radio spotjes gestoken. De criticasters zeggen dat het ontmoedigend is als moeilijk wordt gedaan over moeizaam bij elkaar geharkt geld, terwijl de grote jongens buiten schot blijven. De regering van pre sident Obama wordt er op aange keken. De president kwam bijna direct in actie en billijkte de kritiek van de oppositie. „Het is een schan daal", zei Obama. „Ik zal het niet tolereren." Hij bood echter geen excuses aan en zei nog niets over eventuele maatregelen tegen de belasting dienst door onze correspondent Ate Hoekstra PHNOM PENH - Khieu Sarom deelt een kamertje van 4 bij 5 meter met haar echtgenoot en haar doch ter. Geld om een stoel of bed te kopen is er niet, dus zit de 49-jari- ge vrouw op de stenen vloer. Net als haar dochter werkt Khieu in de kledingfabriek een paar straten verderop, een kolossaal grijs ge bouw waar een hoge muur om heen loopt. Van maandag tot en met zondag maakt ze er spijkerbroeken, vaak tien of elf uur per dag, ook al is een werkdag officieel na acht uur om. „Met genoeg overwerk ver dien ik 100 of 105 dollar per maand", vertelt Khieu. „Het is te weinig. Er blijft niets over en vaak is er niet genoeg geld om goed eten te kopen." Khieu is beslist niet de enige tex- tielarbeidster die de eindjes am per aan elkaar kan knopen. Ruim 372.000 mensen werken in de Cambodjaanse textielindustrie, die de afgelopen tien jaar is uitge groeid tot de belangrijkste pijler van Cambodja's economie. Grote merken als H&M, Levi's, Adidas en Nike laten er kleding en schoe nen maken die ook in Nederland worden verkocht. Volgens cijfers van de Internatio nal Labor Organization (ILO) groeide de industrie vorig jaar met 11 procent, maar net als in Bangladesh leeft het gros van de fabrieksarbeiders in bittere armoe de. De verhoging van het mini mumloon van 61 naar 80 dollar per maand die op 1 mei werd doorgevoerd, verandert daar wei nig aan. „De meeste arbeiders zijn blij dat er eindelijk een loonsverhoging is, maar ze zijn niet blij dat het nog steeds maar 80 dollar is", zegt Sokny Say, manager bij de Free Trade Union, één van de weinige onafhankelijke vakbonden in Cambodja. „Het is onvoldoende om de levensomstandigheden te verbeteren. Het minimumloon zou op zijn minst 120 dollar moe ten zijn. Maar de fabrieksbazen vinden het belangrijker om geld aan corrupte ambtenaren te ge ven dan hun arbeiders fatsoenlijk te betalen." De 27-jarige Ek Ut is zo'n arbei der. Na drie jaar kleding te heb ben gemaakt, werkt hij sinds twee maanden in een schoenenfa briek. Wanneer hij elke dag twee uur overwerkt, lukt het hem 130 dollar per maand te verdienen. Een deel van dat geld stuurt hij naar zijn ouders op het platte land. Voor hem en zijn vrouw blijft er vaak weinig over. „Ik zie weieens mensen een hamburger of een ijsje eten", vertelt Ek. „Dan loopt het water me in de mond en besef ik dat ik daar zelf geen geld voor heb. Soms moeten mijn vrouw en ik zelfs het ontbijt over slaan, omdat het geld op is." Net als veel van zijn collega's, pro beert Ek een paspoort te krijgen. Als hij dat heeft, hoopt hij in Thai land veel geld te verdienen. De aanvraagprocedure duurt echter lang en kost hem 300 dollar. „Ik denk dat het nog wel een paar maanden kan duren." Uit een recent ILO-rapport blijkt het armoedige salaris niet het eni ge probleem te zijn. Veel van de fabrieken zijn stoffig en smerig, vaak is het er onaangenaam warm. In combinatie met slecht eten en een hoge werkdruk zorgt de warmte er volgens Sokny Say regelmatig voor dat arbeiders flauwvallen. „Als je dan naar het ziekenhuis moet, krijg je de rest van de dag vrij. Maar de volgende ochtend moet je er weer staan. Ben je er niet, dan word je ontslagen. Ook wlT J Werknemers in een textielfabriek in een buitenwijk van Phnom Penh. foto Charles Fox als je ziek bent, ga je dus aan het werk. Dan krijg je ongelukken." De vakbondsvrouw wijst er op dat een ongeluk als in Bangla desh, waar instorting van een fa briek 1100 levens eiste, ook in Cambodja kan gebeuren. „Veel fa brieksgebouwen zijn oud en in slechte staat. We waarschuwen al tijden, maar niemand geeft om het welzijn van de arbeiders. Ge loof me: als er niets verandert, krijgen we hier ook zo'n ramp." Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6,12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl a/Iau/a/i n| of bel 05294696 67 Weg Hl Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking. •»"d MOSKOU - Rusland heeft gisteren een Amerikaanse diplomaat bevo len het land te verlaten. Hij zou hebben geprobeerd een medewer ker van de Russische inlichtingen dienst te rekruteren voor de CIA. Ryan Fogle, de derde secretaris van de ambassade, werd in de nacht van maandag op dinsdag ge arresteerd. Hij had toen een grote hoeveelheid geld, technische appa ratuur en een reeks instructies voor de Rus bij zich, liet de Russi sche veiligheidsdienst FSB weten. Nadat hij enige tijd had vastgeze ten, werd Fogle aan de Amerika nen overgedragen. Hij zou volgens de FSB voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA hebben gewerkt. door onze correspondent Petra janbroers BRUSSEL - De Belgische veiligheids- en inlichtingendiensten staan op scherp door een YouTube-bood- schap van de Britse extremistische moslimbeweging Sharia4UK waarin zij met de vernietiging van België dreigt. „Daag de moslims niet uit", zeg gen de kopstukken van de organi satie Abu Abdullah Al-Britani en Anjem Choudary. „We komen u vernietigen." De volgens Bel gische terreurdeskundigen 'ver ontrustende' boodschap is een steunbetuiging aan Abu Imran, alias Fouad Belkacem. Deze mede oprichter en voormalig woord voerder van de in oktober vorig jaar ontbonden Sharia4Belgium is vorige maand opgepakt tijdens een politie-actie tegen mogelijke Syrië-ronselaars. Dat ging gepaard met invallen op 46 adressen in Antwerpen en Brussel. Choudary was volgens de Bel gische expert in moslimextremis me Peter Veile de mentor van de daders van de zelfmoordaansla gen in Londen van 7 juli 2005. Hij zegt in de recente opname: „Als moslims worden vervolgd, dan komt er revolutie, en alleen Allah weet wat de gevolgen daarvan zul len zijn voor België." Hij waar schuwt het 'onderdrukkende Bel gische regime' voor 'de verdere ra dicalisering van een hele genera tie die meer zal doen dan alleen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6