Skills lab maakt trainen makkelijker in De Honte Toch woningbouw in kleine Sluise dorpen Zeeuwse primeur voor Terneuzense speeltuin 26 ZEEUWS-VLAANDEREN TWINTIGSTE EDITIE We hopen deze keer op mooi weer om de financiële strop van 2012 goed te maken. RECIOACENDA door Cris Sohier TERNEUZEN - ZorgSaam-ziekenhuis De Honte in Terneuzen beschikt sinds kort over een zogeheten 'skills lab': een plek waar artsen, arts-assistenten en verplegend per soneel diverse vaardigheden kun nen oefenen zonder dat de patiën ten daarmee belast worden. Reani- matiecoördinator Francis de Smet, die de ruimte mede inrichtte, noemt het een hele verbetering. In de ruimte, een kopie van een standaard ziekenhuiskamer, be vindt zich allerlei apparatuur waarmee diverse acute situaties kunnen worden geoefend die in de praktijk weinig voorkomen. Daarbij gaat het er zowel om dat de vaardigheden zelf worden geoe fend, als dat de verschillende be trokken afdelingen leren goed sa menwerken. Ook moet zieken huispersoneel voor sommige han delingen, zoals het aanbrengen van een maagsonde, eerst een cer tificaat halen voordat deze hande ling verricht mag worden. Ook daarvoor biedt het skills lab uit komst. De oefeningen zijn uiter aard niet nieuw, en ook het over grote deel van de materialen had het ziekenhuis eigenlijk al in huis. De winst zit in de speciaal ingerichte ruimte, legt De Smet uit. Voor zijn reanimatietrainin- gen gebruikt hij een pop van een volwassen man die hij via de com puter een ademhaling en een pols slag kan geven. Op de pop kan bij voorbeeld een hartstilstand of een geblokkeerde luchtweg gesi muleerd worden. „Die pop moest ik voorheen uit drie koffers vol on derdelen in elkaar zetten, een bed zoeken, een vergaderruimte boe ken en helemaal verbouwen, en ga zo maar door. Ik was soms twee uur bezig met opbouwen voor één uur training. Nu kan er veel eenvoudiger structureel ge traind worden." Na drie weken constateert De Smet dat het lab al zijn vruchten afwerpt. „Ik merk dat de kwaliteit van bijvoorbeeld de reanimaties verbetert. Wat niet direct wil zeg gen dat er ook minder mensen overlijden, maar er is meer rust en de taakverdeling gaat beter." door Martijn de Koning NIEUWVLIET - Huizenbouw in Cad- zand en Nieuwvliet is een welkome aanvulling op het woningenbe stand in West-Zeeuws-Vlaanderen, vindt het Sluise college. Dat trekt zich niks aan van de mening van de provincie, die vindt dat Sluis terug houdender zou moeten zijn met woningbouw in kleine dorpen. In Cadzand-Dorp willen project ontwikkelaar Bax en makelaar Van Akker tien appartementen en zeventien vrije kavels verkopen. De provincie gaf eerder al aan dat er, gezien de bevolkingskrimp, wel heel goede redenen moeten zijn voor woningbouw in kleine kernen, en dat de gemeente die re denen niet geeft. Eenzelfde reac tie geeft de provincie nu op het plan van bouwbedrijf Buize om in Nieuwvliet tien woningen te bouwen aan de Cadzandseweg. De provincie wijst erop dat Sluis tot 2020 maar vijftig huizen mag bouwen, en dat deze 37 exempla ren daar al vanaf gaan. Het Sluise college is niet erg onder de in druk. In de dorpen is nauwelijks leegstand en er zijn ook weinig mogelijkheden om huizen te slo pen, benadrukt het college. Dat weerlegt ook bezwaren van om wonenden. Die zijn onder meer bang dat er straks te weinig par- keermogelijkheden zijn en dat de weg te smal wordt voor land- bouwverkeer. Daar is geen sprake van, bezweren B en W. Het plan van Buize gaat uit van de verkoop van tien kavels, waar op het bedrijf zelf een woning bouwt. „De eigenaar heeft veel keuzevrijheid in het ontwerp", verklaart eigenaar Pascal Buize. Volgens hem is er 'redelijk wat' belangstelling. „Er zijn zelfs al een paar opties genomen." Buize kan nog niet zeggen wan neer hij hoopt te beginnen met bouwen. „Dat hangt mede af van de besluitvorming in de gemeen teraad." Die moet, later dit jaar, het nieuwe bestemmingsplan nog goedkeuren. Dweilen in Hulst door Jeanette Vergouwen Hulst heeft zichzelf in de afgelopen jaren een aantal eretitels gegeven en weet zich met die titels aardig in de kijker te plaatsen. Het meest Vlaamse stadje van Neder land pronkt regelmatig met Rey- naert de Vos en een andere keer promoot het zich als prominent lid van de belangrijke vestingste den. De Bareélen die dit jaar voor de twintigste keer de 'Dweildag' hou den, zetten nog een extra pluim op de Hulster hoed: de zondag na Pinksteren is de 'muzikaalste zon dag in Hulst'. „Hulst geeft die dag een muzikaal visitekaartje af en presenteert zich dan als de stad die uitermate gastvrij is. De Bareélen maken zich ook nu weer sterk om dat te realiseren", vertelt woordvoerder Wilco Dobbelaar van De Bareé len. „De twintigste editie van de Huls ter Dweildag is zondag 26 mei. Die dag zorgen maar liefst 28 dweilorkesten voor animatie en veel muziek. De laatste jaren was de animo om mee te doen aan de dweildag wat tanende. Dat had ook te maken met het mindere weer. Maar dit jaar is het gelukkig weer volle bak." De Koninklijke Stedelijke Harmo nie Hulst blaast de aftrap om 11.30 uur in de tent op de Grote Markt die voor de gelegenheid omge doopt wordt tot Leutterrein. Be gonnen wordt met een gratis kof fieconcert onder leiding van Pie- ter Vandermeire. Rond half één wordt er op het hoofdpodium plaats gemaakt voor De Sjores Am- brasband en de Notekrakers uit Hulst spelen de laatste drie kwar tier vol voor de Hulster burge meester Jan-Frans Mulder om 14.00 uur de officiële opening ver richt. De bandjes lopen vervolgens van af het Stationsplein door de hele binnenstad en zorgen dat Hulst verandert in een stad vol vrolijke en aanstekelijke klanken. Natuurlijk is er dan in de onge twijfeld overvolle binnenstad geen plek voor autoverkeer. De binnenstad wordt afgesloten en is dan het domein voor de muzikan ten die van alle markten thuis zijn. Wilco Dobbelaar: „Er kan ge luisterd worden naar veel verschil lende muziekstijlen. Van smart lappen, pop, swing en carnaval tot jazzy harmonie en fanfare nummers." De Bareélen krijgen die dag de hulp van AHC de Vossen en vele vrijwilligers om de muzikanten die vooral uit Zeeland (acht orkes ten) en Noord Brabant (twintig) komen, te begeleiden. Dit jaar is er een extra podium op de Vismarkt en zullen heel wat muzikanten over de twee Bier- kaaibruggen trekken. Bij de pomp naast de basiliek wordt elke band op de foto gezet en een zogeheten 'stille' jury beoordeelt de presta ties van de bands. Er wordt gelet op voordracht, entertainment, kle ding en natuurlijk de muziek. De beste band krijgt een ton bier. Wilco Dobbelaar: „En elke band krijgt als aandenken een jaarspeld op de revers en een fles Slierte- mie. Hopelijk krijgen ze er geen vliegbenen van. Tijdens de dweil- Wilco Dobbelaar, De Bareélen dag verkopen we cupcakes met Sliertemie die versierd worden met een eetbaar embleem van de dweildag." De Jonge Bareélen die elke week repeteren onder leiding van Wil co Dobbelaar is de jongste club die meedoet. De band bestaat pre cies vijfjaar en viert dus het eer ste lustrum. Het repertoire is uit gebreid met de top-40 nummers, speciaal voor hun bezetting gear rangeerd. „Dit jaar is er weer een dweil- markt met tientallen kramen vol koopjes en speciale artikelen. De TERNEUZEN - De speeltuin Oranje kwartier aan de Leeuwenlaan in Terneuzen heeft een Zeeuwse pri meur te pakken. Oranjekwartier is de eerste speeltuin in Zeeland die het predikaat 'hier kun je goed sa men spelen' ontvangt van de Ne derlandse Stichting voor het Gehan dicapte Kind (NGSK). Het bereiken van deze mijlpaal wordt zaterdag gevierd. Vanaf 11.00 uur zijn kinderen met een beperking welkom in de speel tuin om de aangepaste speeltoe stellen nog eens te testen. Een uur later wordt een lunch geser veerd, waarvoor liefhebbers zich kunnen aanmelden via www. oranje-kwartier.nl of 0115-695793. Het bordje dat bij de erkenning als speeltuin voor kinderen met een beperking hoort, wordt om 13.00 uur uitgereikt in aanwezig heid van wethouder Cees Lief- ting. De speeltuin is zaterdagmid dag gratis geopend en er is een op treden van huis-dj T0G0. Meer agendanieuws vindt u op onze website. WOENSDAG 15 MEI AXEL - Cregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaar ten, biljarten, koersbal, bridge; De Halle, 13.30 uur: Biljarten, spelletjes, sjoelen; De Boemerang, 19.00 uur: Line dansen; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, hand werken; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Crea middag, soos en kaarten; Gebouw van Zuijenstraat 102, 13.00 uur: Biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO kaarten, biljarten en sjoelen, ANBO koers bal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO kaartjes maken; 14.30 uur: Gym; HEIKANT - 'tHeike, 13.15 uur: Biljarten, kaartjes maken, schieting; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur Biljarten, kaarten, jeu de boules; 14.00 uur: Koers bal; 19.00 uur: Biljarten De Lovenhoek, bridge; HULST - De Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Handwerken; 10.00 uur: Internet café; 13.30 uur: Bewegen voor ouderen; De Lieve, 9.00 uur: Vrij biljarten;9.30 uur: Tekenen, SWH; 10.30 uur: Fysio gym; 13.00 uur: Biljarten; 14.30 uur: Actium; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.00 uur: Bewegen voor ouderen; 14.00 uur: Bingo; 18.00 uur: Wandelvierdaagse; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.00 uur: Beauty salon ;13.00 uur: Kaarten; 15.15 uur: Gymnastiek; OOSTBURG - Pro Rege, 18.00 uur: Taiji voor beginners; 19.00 uur: Qigong; 20.30 uur; Taiji; OSSENISSE - Hof ter Nesse, 20.00 uur: Country- linedance; PHILIPPINE - De Schotse Hoek, 14.00 uur: Bieden, jokeren, rummicub; SAS VAN GENT - De Regenboog, 14.00 uur: Kaarten; St Albert, 14.00 uur: Handwerken, biljar ten, vrij kaarten; SINT - JANSTEEN - De Warande, 9.30 uur: Gym, volksdansen, biljarten; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten, zangles; SLUISKIL - Meulengat, SWO 13.30 uur: Biljarten, gymnastiek, volksdansen; TERNEUZEN - De Veste, 9.00 uur: Biljar ten; 9.15 uur: Biljartles; 9.00 en 13.30 uur: Jeu de boules; 19.00 uur: Lijndansen; Vliegende Vaart, 9.30 uur: Volksdansen; Steunpunt de Wielingen, 17.00 uur: Mind fulness; De Kameleon, 15.00 - 18.00 uur: Jeugdcen trum Meetpoint 12-16 jaar; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondlei ding; Ter Schorre, 14.00 uur: Workshop siera den maken; VOGELWAARDE - Wijksteunpunt aan de Wilgenstraat, 14.00 uur: Ouderensoos; IJZENDIJKE - Basisschool Molenbolwerk, 18.30 uur: Wandelvierdaagse; ZAAMSLAG - Dorpshuis, 14.00 uur: Koersbal. t l f A a a 1< Z

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60