Ooit was ambtenaar loyaal en minister mild 'Nieuws over Jolie prikkelt meer dan boek' IN HET NIEUWS 3 HvA verbiedt 3D-print pistool helikopers van Franse Alpen geëvacueerd 250 mensen met 66 Nu blijkt dat beeldschone mensen als Jolie dit ook kan overkomen WOENSDAG 15 MEI 2013 door Niels Klaassen en Michel Reijns DEN HAAG - Als bewindspersoon sta je voor de ambtenaren, luidt een vuistregel op het Binnenhof. Een minister of staatssecretaris valt slecht functionerende of blunderende ambtenaren niet openlijk af. Omgekeerd horen ambtenaren loyaal de politieke lijn uit te voeren van de bewinds lieden. Beide mantra's lijken in Den Haag steeds minder heilig. Dries van Agt (CDA) had er des tijds geen moeite mee: als minis ter van Justitie zegde hij het ver trouwen op in zijn staatssecreta ris Jan Glastra van Loon (D66) toen die in 1975 openlijke kritiek had geuit op zijn ambtenaren. Dat past niet, vond Van Agt. Ambtenaren in Nederland staan bekend als uiterst loyaal. Ze die nen op de achtergrond hun poli tieke bazen, andersom houden mi nisters en staatssecretarissen in beginsel hun ambtenaren uit de wind en dragen ze de verantwoor delijkheid voor eventuele fouten. Tijden veranderen, klaarblijkelijk. Openlijke kritiek op ambtenaren lijkt gemeengoed te worden. Wee kers betitelde zijn ambtenaren be gin deze maand als 'emotioneel' toen zij zich anoniem beklaagden over leugens van hun bewindsper soon. Ambtenaren lekten op hun beurt belangrijke informatie naar de media over de Bulgarenfraude. PvdA-Kamerlid Ed Groot noemde de beschuldiging van Weekers aan het adres van de ambtenaren gisteravond tijdens het debat 'een verkeerd signaal'. De 'vertrou wenscrisis' tussen Weekers en zijn Belastingdienst moet hoogno dig aangepakt worden, vonden ook andere partijen. Het was niet de eerste keer dit jaar dat de rela tie tussen bewindslieden en amb tenaren op de proef werd gesteld. Eind januari lieten minister Mela- nie Schultz (WD) en staatssecre taris Wilma Mansveld (PvdA) in de Kamer hun ambtenaren val len, omdat die verzuimd hadden een rapport over de veiligheid op het spoor te delen. Disciplinaire maatregelen werden niet uitgeslo ten. Inmiddels heeft het duo gas terug genomen en wordt gesteld dat het optreden van de ambtena ren aan de orde komt in functio neringsgesprekken. PARIJS - In de Franse Alpen zijn dinsdag 250 mensen met twee he likopters geëvacueerd van de Aiguille du Midi, een berg in het Mont-Blancmassief. Zij waren op een hoogte van 2310 meter ge strand door een defecte kabel baan. Er waren zo'n 50 vluchten binnen 2 uur nodig om iedereen naar beneden te krijgen. Dit heb ben Franse media gemeld. Het probleem was ontstaan door brand in een van de motoren van de kabelbaan. door Hub Dohmen UTRECHT - Borstkanker staat ineens weer volop in de belangstelling. Gisteren maakte actrice Angelina Jolie (37) bekend dat ze haar bor sten preventief heeft laten verwij deren. Als draagster van het BR- CA1 -gen heeft zij volgens artsen 87 procent kans op borstkanker. „Als een personality iets naar bui ten brengt, is er direct aandacht voor het onderwerp", verklaart mediapsycholoog Ard Heuvelman van de Universiteit Twente de gro te aandacht van de media. De Nederlandse Nicky Wester hof, getekend door dezelfde erva ringen als Jolie, zette eerder dit jaar haar ervaringen op papier. De bekentenis van een bekendheid, zoals actrice Jolie in de New York Times, heeft echter veel grotere in vloed. „Het prikkelt meer dan een doorwrocht boek over dezelfde materie", stelt Heuvelman. Een lange rij bekende Nederlan ders, onder wie Anita Witzier, Frans Bauer en Lucille Werner, vraagt ook aandacht voor een ziek te of een goed doel. Het maakt vol gens Heuvelman wel uit op welke wijze een personality ontboeze mingen doet. Heuvelman: „Een spotje als dat van Frans Bauer voor kinderkankerfonds KiKa, is toch minder. Het publiek vindt zo'n bekendmaking van Angelina Jolie, te lezen en horen als nieuws, een stuk belangrijker." Presentatrice Anita Witzier is am bassadrice van het Reumafonds. „Ik doe dit werk omdat ik graag begrip wil kweken voor de ziek te", zegt Witzier. „Wat mij be treft heiligt het doel de middelen. En als ik een steentje kan bijdra gen aan het besef over reuma, een Anita Witzier, ambassadrice Reuma-fonds ziekte waar twee miljoen mensen last van hebben, dan doe ik het graag." Witzier begrijpt wel waar om er zoveel aandacht is voor de openbaring van Jolie. „Het blijkt dat beeldschone mensen als Jolie en echtgenoot Brad Pitt dit ook kan overkomen." Marriëtte Bergmans van Borstkan- kervereniging Nederland is blij met alle aandacht voor het onder werp. „Mevrouw Jolie maakt met haar mededeling een gevoelig on derwerp als preventieve amputa tie van borsten bespreekbaar." Overigens komt het agressieve BRCAi-gen waar Jolie draagster van is, in naar schatting tweedui zend Nederlandse families voor. Angelina Jolie foto AFP AMSTERDAM - Het bestuurscollege van de Hogeschool van Amsterdam (HvA) heeft leerlingen en docenten dinsdag verboden met een 3D-prin- ter een pistool te vervaardigen. De printer is op last van het Colle ge van Bestuur van HvA stopge zet, bevestigt een woordvoerster. „We willen niet dat met onder wijsmiddelen wapens of delen van wapens worden vervaardigd", aldus de woordvoerster. Docent informatica Willem Brouwer kon digde via Twitter zijn experiment aan om een pistool te printen. Hij heeft de blauwdruk van het pis tool 'Liberator' volgens studenten platform Foliaweb van internet ge haald. De software is meer dan 100.000 keer gedownload. De Amerikaanse uitvinder ervan heeft op last van de Amerikaanse autoriteiten de software verwij derd, uit vrees voor vervolging. Bestuursvoorzitter Louise Gun ning van Hogeschool van Amster dam zegt in een reactie achter het staken van het experiment te staan. „We hebben de printer hal verwege stilgezet. Met onderwijs materiaal mag je zelfs geen half wapen vervaardigen. Daarmee overschrijd je een ethische grens", aldus Gunning. Zij zegt te begrijpen dat docenten en leerlingen op zoek zijn naar de grenzen van wat internet moge lijk maakt. „Die discussie juichen wij ook toe. Maar dit is een voor de hand liggende grens en die wil len we bewaken", aldus Gunning.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3