Ze werden als hoenderen de cop aff geslagen CULTUUR 31 Tentoonstelling Zilveren Camera Coldplay steunt Zeeuwse band Programmeur Jacques Boonman presenteert trots Theateraanbod Podium Reimerswaal. Zonder prijsverhogingen. AGENDA WOENSDAG 15 MEI 2013 Optimisme ondanks crisis door Ali Pankow RILLAND - Hij is optimistischer ge stemd dan vorig seizoen en het jaar daarvoor. Natuurlijk maakt de overheid een terugtrekkende beweging met subsidies voor kunst en cultuur en natuurlijk is het crisis, maar tot nu toe weet Jacques Boonman nog steeds een theateraanbod te brengen, waar hij zelf volledig achter kan staan. Natuurlijk hoopt hij wel dat het publiek even trouw zal blijven als alle voorgaande jaren. „Dankzij die publiekstrouw en vooral ook dankzij extra steun van de sponsors is het toch weer gelukt voor het nieuwe seizoen een aanbod met dertig voorstellin gen samen te stellen. We hebben ook deze keer de toegangsprijzen niet verhoogd, dus ze blijven ze ker in vergelijking met die in de steden, erg publieksvriendelijk", benadrukt Boonman. Die toe gangsprijzen zijn inclusief een pauzedrankje. Binding met het publiek probeert de program meur ook te bewerkstelligen met een korting van tien procent voor de mensen die vooraf intekenen voor minimaal vier verschillende voorstellingen. Het theateraanbod in het komend seizoen bestaat voor het overgrote deel uit muziekoptredens, klein kunst en cabaret. Het aanbod is verdeeld over zes locaties: Dorps huis Rilland, De Meiboom Krab bendijke, zaal Kaj Munk in Hans- weert, Dorpshuis Kruiningen en Dorpshuis en Nederlandse Her vormde Kerk in Waarde. Boonman blijft ook trouw aan zijn missie mensen te stimuleren om zichzelf eens te laten verras sen in het theater. Hij geeft een voorzetje met de zogeheten 'Tip van Jacques'. „Ik kan u verzekeren dat u er geen spijt van zult heb ben als u deze voorstellingen be zoekt. En als het u écht niet be valt, krijgt u écht uw geld terug", luidt de deal. Zijn tips gelden ko mend seizoen: Fernando Lamei- rinhas (fadoconcert) en L'Esprit de Jacques, een ode aan de mu ziek van Jacques Brei door Miche- line van Hautem en Bruno Brei, een volle neef van de meester zelf. Verdere 'Tips' geeft Boon man aan: theaterconcert van Chris Chameleon met Zuid-Afri kaans repertoire, zangeres Soet- kin Baptist samen met Bert Candries en Leo Caerts, concert Ruud Hermans the MVP's, Theaterduo Hilaria en Vander- Laan Woe met een reprise van hun programma 'Buutvrij'. Overigens is het de vraag of dit laatst genoemde duo nog een tip nodig heeft na het winnen van de Neerlands Hoop-prijs en hun suc ces in de Oudejaarsshow van Erik van Muiswinkel. Van Muiswinkel zelf opent overigens op woensdag 18 september in dorpshuis Ril land met zijn one-manshow 'Schettino' het theaterseizoen van Podium Reimerswaal. Andere be kende namen in het aanbod zijn onder meer: Mark van de Veer donk, Hans Dorrestijn, Joris Lins- sen Caramba, Willem Ver- mandere, Vincent Bijlo, Nilgün Yerli en Stef Bos. Ook de uit Zee land afkomstige cabaretière Katin ka Polderman is van de partij. Op zaterdag 12 oktober brengt zij een try-out van haar nieuwe program ma 'Polderman baart zorgen'. Trouwe bezoekers krijgen de bro chure met het theateraanbod 2013/2014 van Podium Reimers waal vandaag in de bus. Overige belangstellenden kunnen zich via de website informeren: www.po- diumreimerswaal.nl Meer agendanieuws vindt u op onze website. Kapelle Pianoconcert leerling Zeeuwse Muziek school Amber Mertens(9) t.b.v Stichting Cycle for Hope, De Vroone, 18.30 uur Middelburg Avond v/d Franse film: 'Le Grand Soir, Cinema Middelburg, 20.00 uur Terneuzen Lezing Hans Schoots over zijn boek 'Stromenland - De wereld rond de Wes- terschelde', Porgy en Bess, 20.00 uur Vlissingen Westkappels Kwartet treedt op, Ter Reede, 14.30 uur RE: Session ft. Desiree Wouters, Café Popeye, 22.00 uur. MIDDELBURG - CBK Zeeland in Middelburg toont vanaf morgen alle winnende foto's en fotoseries van de Zilveren Camera 2012. Dit is de belangrijkste prijs voor foto- journalistiek in Nederland.De ex positie in het pand aan de Balans is te bezoeken tot en met 21 juni tijdens kantooruren en zondag 2 juni van 13.00 tot 17.00 uur. De tentoonstelling wordt morgen om 16.00 uur geopend door Edie Peters, secretaris van het bestuur van de Stichting Zilveren Came ra. Martijn Beekman, meervoudig winnaar van de Zilveren Camera, geeft maandag 27 mei om 20.00 mei een lezing over zijn werk. Re serveren is noodzakelijk. Dennis Wisse, winnaar van de Ac- da Award 2012/2013, verzorgt zater dag 1 juni een workshop. www.cbkzeeland.nl MIDDELBURG - De videoclip Would You Be Mine van de Zeeuwse band Steady New Sounds is te zien op de website van de Britse topact Coldplay. De video staat onder Hypnofeed (www.coldplay.com/ hypnofeed.php), waarop andere bands worden gepromoot. Katinka Polderman treedt zaterdag 12 oktober op in De Meiboom in Krabbendijke met een try-out van haar nieuwe programma, foto Krijn van Noordwijk Op het weblog Zeelandgeboekt wor den nieuwe Zeeuwse boeken en tijd schriften besproken. Wekelijks krijgt één titel van het weblog aandacht in de krant. door Jan van Damme We verplaatsen ons naar het begin van de 17e eeuw. De Republiek is in wording, grote delen van de we reld moeten nog worden ontdekt. Hollandse en Zeeuwse onderne mers krijgen de geest en trekken erop uit om mee te kunnen delen in de door Portugezen beheerste goud- en specerijenhandel. In de periode 1624-1626 zet de dan nog jonge West-Indische Compagnie (WIC) een ambitieus 'groot des- seyn' op: een vaste basis in Brazi lië vestigen en het Portugese fort Elmina op de Afrikaanse west kust veroveren. Van die laatste, jammerlijk mislukte operatie bleef het journaal van admiraal Jan Dircksz Lam bewaard. Henk den Heijer schreef de inlei ding en bezorgde de tekst in Expe ditie naar de Goudkust, Het jour naal van Jan Dircksz Lam over de Nederlandse aanval op Elmina. Den Heijer (1950) is hoogleraar Zeegeschiedenis aan de Universi teit van Leiden. In zijn inleiding maakt hij duidelijk dat een 'groot desseyn' uitdokteren in die tijd 'groot desseyn' uitvoeren. Admi raal Lam vaart met vijftien sche pen - vier van de Kamer Zeeland - naar de Afrikaanse kust. Hij zet op 25 oktober 1625 een strijd macht van 1350 man aan land, die met een verrassingsaanval het Por tugese fort moet veroveren. Die strijdmacht laat zich echter zelf verrassen door een legertje van zo'n tweehonderd 'swarten'. Pagi na 54: „Soldaten en matrozen ren den in paniek door elkaar zonder naar hun musketten te grijpen en vormden zo een gemakkelijke prooi voor de aanvallers. Enkelen liepen in blinde paniek de zee in en verdronken, maar veel strijders werden door de met machetes ge wapende Afrikanen gepakt en 'als hoenderen de cop aff geslagen'. In korte tijd werden 441 soldaten, matrozen en officieren gedood, waaronder 25 Afrikaanse bondge noten. Maar het aantal doden had veel hoger kunnen zijn als de aan vallers er niet op uit waren ge weest om de kleding van de man schappen onbebloed in handen te krijgen. Zij dwongen hun slachtof fers zich eerst uit te kleden alvo rens ze te onthoofden, waardoor anderen konden vluchten. Expeditie naar de Goudkust, Het journaal van Jan Dircksz Lam over de Nederlandse aanval op Elmina, 1624-1626 - Ingeleid en bezorgd door Henk den Heijer, Walburg Pers, serie Werken van de Linschoten-Vereeni- ging CV, 208 pagina's, 29,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 31