De steenuilen krijgen hulp Eregouverneur Denys overleden Visgroothandel krijgt educatie-aquashop Delta: Wij sjoemelen niet met groene stroom 30 ZEELAND Overleg over lozing bluswater Westerschelde Delta verlaagt variabel gastarief -Gedeputeerde Staten tegen aanwijzing gehele Rammekensgors als te beschermen natuurgebied. EP Gors blijft twistappel door Frank Balkenende MIDDELBURG - Gedeputeerde Sta ten blijven zich verzetten tegen aanwijzing van het gehele Ram- mekensschor als Natura 2000-ge- bied. De kwestie draait om het ooste lijk deel van het Vlissingse schor, dat de bestemming zeehaven en industrieterrein heeft en waar de natuurwaarden grotendeels zijn verdwenen door aanleg van een zanddepot. GS vinden het dan ook onterecht dat het oostelijk Rammekensschor als natuurge bied voor vogels wordt be schermd. De toenmalige staatssecretaris Henk Bleker had dat deel buiten het beschermde gebied van de Westerschelde gelaten. Hij moest echter op zijn schreden terugke ren, nadat de Raad van State daar een streep door had gehaald in een zaak die door Vogelbescher ming Nederland was aangespan nen. Het dagelijks provinciebe stuur ging eind vorig jaar bij de Raad van State in beroep tegen het rijksbesluit om het hele Ram- mekenschor onder het Natura 2000-gebied Westerschelde en Saeftinge te brengen. Op haar beurt stuurde staatssecre- ris Sharon Dijksma van Economi sche Zaken, Landbouw en Innova tie een verweerschrift, waar Gede puteerde Staten weer op reageren. GS hebben ten eerste procedurele bezwaren. Toen het Rijk besloot de Westerschelde en Saeftinge aan te wijzen als Natura 2000-ge bied, is volgens GS ten onrechte geen openbare voorbereidingspro cedure gevoerd. Daardoor kon het dagelijks provinciebestuur ook geen kennis nemen van relevante stukken, zoals een vogelonder- zoek op het Rammekensgors. On zorgvuldig, oordelen GS. Die zetten ook grote vraagtekens bij het veldonderzoek. Het feit dat er een aantal 'pleisterende water vogels' zijn gezien, kwalificeert het oostelijk deel nog niet als na tuurgebied, menen ze. Ze zien geen nieuwe feiten die rechtvaar digen dat het oostelijke deel van het gors moet worden be schermd. Ook vinden ze dat voor het haven terrein een uitzondering had moe ten worden gemaakt, wat volgens GS altijd de bedoeling is geweest. Daarom menen ze dat het Rijk op dit punt een zwalkend beleid voert. De oude knotwilgen zijn ideale broedplaatsen voor de steenuil, foto Erik Speksnijder MIDDELBURG - De steenuil is met een beetje hulp bezig aan een te rugkeer op verschillende plekken in Zeeland. „Deze uil hoort bij Zeeland. Maar door de grote ruil verkaveling in de jaren zestig heeft hij het zwaar gekregen", zegt Peter Boelee, die in opdracht van de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (SLZ) vanaf 2007 be- door Wout Bareman GENT - In het Universiteits Zieken huis in Gent is maandagavond ere gouverneur André Denys overle den aan de gevolgen van longvlies- kanker. Hij werd 65 jaar. Denys werd, na een lange politie ke carrière in dienst van de libera le PW (nu Open-VLD), in decem ber 2004 benoemd tot gouver neur van Oost-Vlaanderen. Die functie vervulde hij tot 31 januari van dit jaar. Denys, geboren in het West-Vlaamse Gistel en jaren lang leerlooier, was eerder ruim twintig jaar parlementslid. Hij pleitte voor nauwere samenwer king tussen de drie Euregioprovin- cies Oost-en West-Vlaanderen en Zeeland. Ook maakte hij zich NEELTJE JANS - De vis- en schelpdie rengroothandel Seafarm aan de Ja- cobahaven op Neeltje Jans opent dit weekeinde de deuren van een educatie-aquacultuurshop. Gedepu teerde Staten hebben gisteren be sloten voor dat initiatief 25.000 eu ro subsidie beschikbaar te stellen. In de educatie-aquacultuurshop worden in een open keuken de monstraties gegeven van de berei ding van tarbot en allerlei soorten schelpdieren. „Op die manier wil len we mensen leren schelpdie ren en vis ook eens op een andere manier te bereiden", legt bedrijfs leidster Judith Stam uit. „Ook al is nog niet alles tot in de puntjes gereed; we willen toch dit weekeinde open gaan. We zijn er al zo lang mee bezig." Het is de bedoeling dat mensen die een kijkje komen nemen ook allerlei informatie (mee)krijgen. Niet alleen kunnen ze meteen thuis aan de slag, ze kunnen er ook de ingrediënten voor de vis- of schelpdierenmaaltijd kopen. Daarnaast zijn recepten beschik baar. Er wordt aan gedacht om in het najaar workshops over koken met vis en schelpdieren te organi seren. Seafarm is aangesloten bij het initiatief Lekker Regionaal Product. zig is om de leefomgeving van de steenuil te verbeteren. Gedeputeerde Staten honoreer den het Uilenproject met een sub sidie van 25.000 euro. In Zeeuws-Vlaanderen zitten nog steenuilen. Die nestelen graag in grote knotwilgen. „Die heb je daar nog. Op Walcheren is de boom verdwenen en deze uil ook. sterk voor een nauwere samen werking tussen de havens van Gent, Vlissingen en Terneuzen. Hij stelde tevreden vast dat het succesvolle grensoverschrijdende overleg niet alleen leidde tot de bouw van de zeesluis, maar ook leidde tot een grotere verbonden heid in de Kanaalzone. De uit vaartplechtigheid is zaterdag in de Gentse Sint-Baafskathedraal. DEN HAAG - Staatssecretaris Wil- ma Mansveld (Infrastructuur) overlegt met België of alarm moet worden geslagen over geloosd ver vuild bluswater op de Wester schelde. Dat antwoordde ze dins dag op vragen van WD-Kamerlid Betty de Boer. Die vroeg aandacht voor de situatie in de Westerschel de in verband met het treinonge val bij het Belgische Wetteren. Een beperkte hoeveelheid met acrylnitril vervuild bluswater is geloosd in de Schelde. Mansveld zei dat in geval van gevaar een alarm afgaat. Daarover bestaan af spraken in de Internationale Schelde-commissie. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebdrijf Delta zegt niet met groene stroom te sjoemelen. Het reageert daarmee op pagina grote advertenties van de Neder landse Energie Maatschappij (NEM) in een aantal dagbladen. De NEM trekt zelf het boetekleed aan, maar beweert dat andere energieleveranciers hun klanten ook voorliegen. Onder de kop 'Jok kebrokken' stelt de NEM dat ener giebedrijven grijze stroom 'groen' maken door bepaalde certificaten te kopen, bijvoorbeeld bij water krachtcentrales in Noorwegen. MIDDELBURG - Energiebedrijf Del ta verlaagt per 1 juli het variabel tarief voor gas. De variabele leve- ringsprijs voor gas gaat omlaag. De variabele leveringsprijs voor elektriciteit blijft gelijk. Een ge middeld gezin met een variabele prijs voor gas en elektriciteit is daardoor per jaar zo'n 15 euro goedkoper uit. Klanten die kiezen voor een variabele leveringsprijs, Op Zuid-Beveland hebben we af gelopen jaren nestkasten ge plaatst op plekken waarvan we dachten dat de steenuil goed zou gedijen. Na 1 a 2 jaar broedde er een uil." Met de subsidie wordt ge probeerd om de populatie steenui len op de Bevelanden te behou den en uit te breiden naar Wal cheren en Zuid-West-Brabant. Volgens de NEM wordt in Neder land onvoldoende groene stroom opgewekt. Het grootste deel daar van wordt geleverd door biomas sacentrales. Delta vindt de veeg uit de pan van de NEM 'onterecht', zegt het bedrijf in een reactie. „Zeeuws- Groen biedt onze klanten de mo gelijkheid energie af te nemen die duurzaam is opgewekt. De helft is afkomstig van windturbines, de andere helft uit de biomassacen trale in Moerdijk. Die centrale maakt geen gebruik van houtpel- lets, maar van kippenmest als grondstof." Het verbranden van houtpellets is volgens critici niet echt duurzaam. krijgen ieder half jaar te maken met aanpassing van de tarieven. Klanten die meer zekerheid en ge mak willen, kunnen kiezen voor een contract met een vaste leve ringsprijs voor de duur van één jaar of van drie jaar. Klanten van wie de huidige overeenkomst bin nenkort eindigt, krijgen deze maand een nieuw aanbod toege stuurd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 30