Zomercursussen bij UCR in Middelburg Statenfractie Christenunie wil hogere snelheid op Zeeuws spoor Ruim de helft van de ouders vindt de bijdrage voor de schoolreisjes te hoog. 22 ZEELAND O tempora, o mores J Hoeveel procent van uw I energiefactuur wordt m bepaald door uw energieleverancier? SCHOOLREISJES woensdag iil'l Guido van der Heijden Zelf was ik een jaar of twintig toen mijn eer ste fiets gestolen werd. Ik woonde toen nog in mijn geboortedorp waar nauwelijks fietsen gestolen werden. Later las ik dat ik in mijn eentje een kwart van de fietsendiefstalslachtoffers was. Er waren dat jaar vier fietsen in mijn dorp gestolen. Maar mijn zoon groeit op in Vlissingen. Hij is negen en in de nacht van vijf op zes mei werd voor de tweede keer in zijn leven zijn fiets gestolen. De eerste keer dat hem dat overkwam deed het hem aan vankelijk niks. Welnee, pappa en mamma die last hebben van geldaangroei op de rug kopen wel weer een nieuwe. Hij maak te zich geen zorgen. Maar toen vonden we zijn fiets je terug.Compleet gesloopt. Zijn fietsje werd niet gestolen omdat iemand om vervoer ver legen zat Nee, niks meer dan pure ver- nielzin. Hij was er helemaal kapot van. We kochten daarna maar een tweedehandsje voor hem. Eigenlijk was het een meisjes- fiets. Ik heb het roze en paars met matzwarte verf overgespo ten, zodat hij op school niet uit gelachen zou worden. Hij vond hem in ieder geval fantastisch. Ik zag pas nog dat het paars, ro ze en oranje er op sommige plekjes weer doorheenkwam. Toch maar even bijwerken op een vrije middag. Dat hoeft dus nu niet meer. Zijn kinderfiets is weg. Wie steelt er nou een kinder fietsje? Je hebt er helemaal niks aan. Ik vrees dat we zijn fiets straks weer terugvinden. In stukken. Bijna hoop ik dat we hem niet meer terugvinden. Wat moet ik hem nou uitleg gen? Wat voor wereldbeeld heeft hij nu met negen jaar? Het is de maand van de vrij heid. Ik hoor daar vrolijk over te zijn. We hebben in Vlissingen toch nog wel een paar mooie eeu wenoude kerkers? Misschien dat de dief van mijn zoons fiets je daar op een homp beschim meld brood over het concept vrijheid kan gaan nadenken. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Cornelleke Blok MIDDELBURG - University College Roosevelt (UCR) in Middelburg biedt komende zomer elf - veelal meerdaagse - zomercursussen aan over uiteenlopende onderwerpen. Niet alleen eigen studenten, maar ook andere geïnteresseerden kun nen deelnemen. De summer school heeft onder meer een cursus documentaire maken, spreken in het openbaar, politiek van de voedselindustrie, ecologie van de Zeeuwse Delta, maar ook een duik- en tekencur sus. Voor enkele vakken zijn gast docenten aangetrokken van de Harvard University, de Universi teit Utrecht en de Technische Uni versiteit Eindhoven. Het antwoord vindt u eiders in deze krant. I H the multi-utility company Meest klantgerichte energieleverancier CUSTOMER CENTRIC DNA AWARD 2013 Gemopper over schoolreisjes door René Schrier MIDDELBURG - Veel ouders vinden de schoolreisjes te duur. Dat blijkt uit een onderzoek dat de PZC heeft gehouden. Meer dan 50 procent van de mensen die de vra genlijst hebben ingevuld betaalt meer dan 26 euro per kind. De Ef- teling blijkt veruit de populairste bestemming voor de schoolreisjes van de Zeeuwse basisscholen. Eén ouder die in de bijstand zit heeft aangegeven dat een bijdrage van 57,50 euro vereist was om haar kinderen mee te laten gaan op een kamp in Wolphaartsdijk. Gezien haar uitkering was dat niet mogelijk. Om die reden is de stichting Leergeld financieel bijge sprongen zodat haar dochters toch mee konden op kamp. Ook een andere ouder, uit Vlissin gen, geeft onomwonden aan dat hij of zij het schoolreisje niet kan betalen. Maar er is ook een ouder die vindt dat het allemaal wat meer aangekleed mag worden. Een fiets tochtje vanuit Burgh-Haamstede naar Neeltje Jans kwalificeert hij of zij als 'te goedkoop'. Er zijn scholen in Zeeland die het probleem van de kosten op een ei gen manier oplossen. Zo organi seert de ouderraad van de openba re basisschool De Klimop in Dreischor activiteiten zoals een meimarkt, een loterij, een spon sorloop of een bazar om extra's zo als schoolreisjes te kunnen bekos tigen. De Lonneboot in Nieuw- en Sint Joosland gaat met de oudere groe pen op schoolkamp naar Veere, vertelt locatieleider Gert Dorleijn. UCR hoopt zo'n 250 mensen te trekken. „We willen met de sum mer school een extra impuls ge ven aan de Zeeuwse kennisecono mie", zegt Dingeman Wolfert van UCR. „We hebben een breed aan bod, om verschillende mensen te trekken. Er is voor ieder wat wils." Voor sommige cursussen is wel voorkennis nodig. „Dat is no dig om de cursussen op een be paald niveau aan te bieden." Wie niet in Middelburg woont, kan tijdens de cursus in een ka mer van een UCR-student over nachten. „Zo houden we de kos ten voor deelnemers laag. De stu denten zijn in de zomer toch niet in Middelburg." Kijk voor meer informatie op www.ucr.nl/summerschool I Blijdschap als de kinderen van De Meie in Zierikzee terugkomen van hun schoolreisje, archieffoto Dirk-Jan Gjeltema door Marcel Modde MIDDELBURG - Zeeland mag niet achterblijven bij de aanschaf van nieuwe treinstellen die een hogere maximumsnelheid kunnen halen, waarmee de reistijd tussen de Randstad en de rest van Europa verder kan worden verkort. De Ne derlandse Spoorwegen lijken de provincie op dit vlak links te willen laten liggen, aldus de Statenfractie van de ChristenUnie (CU). Volgens de Statenfractie zitten de drie noordelijke provincies in het zelfde schuitje. Ze proberen via de nieuwe hoofd railconcessie (2015-2025) een hogere maximum snelheid (200 kilometer per uur) af te dwingen. Staatssecretaris Wilma Mansveld (Infrastructuur en Milieu) besluit dit jaar over de landelijke vergunning. Daarin wordt ook de zuidelijke hogesnel heidslijn meegenomen. De con cessie is volgens de CU bepalend voor het soort materieel dat de ko mende jaren wordt gekocht. „Het is dus belangrijk naast de be staande stoptreinen op het traject Vlissingen-Roosendaal ook voor snellere verbindingen nu al wen sen te formuleren en in te dienen bij het ministerie", aldus Paul Co- lijn in vragen aan Gedeputeerde .Het driedaagse jaarlijkse kamp aan het Veerse Meer bij Veere kost 45 euro per kind. Dorleijn: „Met 30 kinderen en 45 euro per kind kun je er ruim van op schoolkamp en ook nog naar het zwembad en de kinderen een ijsje geven. Je moet gewoon een beetje creatief zijn. Een van de po pulairste activiteiten is het 'vlag gen rovertje'. Daar doen ouders en leerlingen aan mee en het is al tijd een groot succes." Cindy de Ronde van Onder de Wieken in Burgh-Haamstede legt uit dat de reisjes op haar school wat afgewisseld worden. Dit jaar ging de groepen 1 tot en met 4 met een treintje naar Neeltje Jans. De andere groepen gingen met de fiets. Maar ze zijn eerder ook wel naar de dierentuin in Rotterdam en Technopolis in België geweest. Cindy de Ronde: „Veel kinderen zijn ook al met hun ouders naar de Efteling geweest." Er zijn ook scholen die op de kos ten van de schoolreis proberen te besparen door zelf met auto's te rijden. Als er niet te veel kinderen zijn, hoeven er geen dure bussen ingehuurd te worden. PZC-ENQUÊTE SCHOOLREIS De PZC zette tussen 25 april en 12 mei een enquête op de websi te met vragen over schoolreisjes. De vragen gingen over de bestem ming van de schoolreisjes of kinde ren er aan meedoen en over de hoogte van de ouderbijdrage. Ook werd gevraagd wat ze van de hoogte van de bijdrage voor de schoolreis vonden. Verder konden de ouders aange ven in welke groep hun kinderen zitten. Ook konden ze aangeven op welke school hun kinderen zit ten. In totaal 126 mensen hebben de vragenlijst (anoniem) ingevuld. Staten. Colijn wil weten of GS be reid zijn het voorbeeld van de drie noordelijke provincies te vol gen en zo mogelijk samen op te trekken. De CU ziet in de nieuwe conces sie tevens kans om bij het ministe rie te pleiten voor het doortrek ken van elf kilometer goederen- spoor van Zelzate naar Terneu- zen. Die verbinding kan dan ook worden gebruikt voor personen vervoer naar Gent, haakt de Sta tenfractie aan bij plannen van de Vlaamse partij CD&V. Colijn is benieuwd of het college 'actief deelneemt aan constructief over- rf leg over dit onderwerp'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22