HAVEN U EN UW REPTIEL i 14 BUITEN <r In Zeeland hebben watersporters volop de ruimte. De Oos- terschelde, de Westerschelde de Crevelingen en het Veerse Meer vormen een waar paradijs voor bootjesmensen. Hun tocht begint of eindigt steevast in een Zeeuwse haven. Daar krijgen ze te maken met de havenmeester. Maar wie is die man die schippers hun ligplaats wijst? Die liggeld of haven geld eist, maar ook graag gastheer is. Vandaag gaan we op bezoek in Sint-Annaland. /V Toeval bestaat niet. Maar het was toch wel een merkwaardige samen loop van omstandigheden. De eerste reptielenfoto's waren nog maar net binnen, of we ontvingen het bericht dat er in Hoedekenskerke een cobra uit een terrarium was ontsnapt. Nee, dat was niet omdat de eigenaar een foto van zijn slang wilde maken om naar de krant te sturen. Helaas, want die zouden we zeker bij de selectie op deze pagina hebben gezet. Nu doen we het met salamanders en een gekko. En een reptiel in de Vlin dertuin. Ook bijzonder. Voor volgende week woensdag 22 mei doen we weer eens een beroep op de weergoden. Wat dacht u namelijk van U en Uw TERRAS. Wie niet al te kouwelijk is aangelegd heeft toch echt al volop kans om in de bui- tenlucht te eten en te drinken. Maakt u daar nou maar een mooie foto (minimaal 1 MB, 200 dpi) van, en mail die naar buiten@pzc.nl, voor maandag 20 mei. Het mogen foto's zijn van uw eigen terras, of van eet- en drinkgelegenheden waar uw bestelling wordt geserveerd. VOLGENDE WEEK: U EN UW TERRAS Stuur uw foto('s) voor maandag naar buiten@pzc.nl Liever niet die gekko op de deur van mijn hotelkamer, maar hij eet wel de muggen op. Cerda van der Meer Ik houd geen reptielen in huis, maar was op bezoek in de Vlindertuin. Ine Cijvat-Bravenboer, Oost-Souburg tr v Jachthaven Sint-Annaland heeft Gijs als mascotte n clubhuis Buutengaets van de jachthaven van Sint-Annaland lijkt het alsof je op volle zee bent. De enorme ramen liggen schuin naar binnen, als in de stuurhut van een schip. Je hebt het idee dat het water van de Oosterschelde zo onder je tafeltje door loopt. „Daar is de Krabbenkreek", wijst havenmeester Cees Smits (63). „En zie je die moor ings, die gele ankerboeitjes? 's Zomers liggen ze vol. Vanaf daar stappen de mensen met hun kinderen in een rub berbootje naar de zandplaat om te spe len. Ze hebben de tijd van hun leven." Cees was in 1976 helemaal uitgekeken op zijn baan in de techniek. Van de ene op de andere dag kocht hij een binnen schip en ging met zijn vrouw varen. „Het mooiste beroep dat er is. Ie bent ei gen baas en je komt overal. Na een half jaar voeren we op Frankrijk. De natuur daar is zo mooi. Sommige plekken lij ken een museum. Alsof de tijd er stil staat." Toch ging Cees na zijn avontuur op Ne derlandse, Belgische en Franse binnen wateren weer aan de wal. Zijn dochter tje was drie en moest bijna naar school. Omdat zijn voormalige werkgever zat te springen om personeel, belandde hij weer in zijn oude baan. Maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Naast zijn werk bouwde Cees van het casco Inmiddels is Cees havenmeester in Sint-Annaland, Stavenisse en voor een aantal ligplaatsen in Tholen en Sint Phi- lipsland. Het werk in de haven van Sint-Annaland doet hij sinds tien jaar als ZZP-er, een bijzondere constructie. „Ik pacht een deel van de haven van de watersportvereniging. Samen met mijn dochter Diana heb ik een vof. Wij in nen de liggelden van de passanten. De contributie van de leden is voor de vere niging. Daarnaast heb ik een klusbe drijf. Ik schilder bootjes en bouw appa ratuur in. In de winter voer ik onder houdswerkzaamheden uit voor de club." De havenmeester denkt dat het unieke aan de jachthaven in Sint-Annaland is dat de schippers altijd het ruime sop kunnen kiezen zonder rekening te moe ten houden met sluizen en bruggen. En door Elian van 't Westeinde Cees is inmiddels ook havenmeester van Stavenisse (foto) en voor een aantal ligplaatsen in Tholen en Sint Philipsland. van een sleepboot een schip waarop hij sportvissers meenam de Oosterschelde op. Eerst in de weekenden en de vakan ties. Later ook op doordeweekse dagen. De klandizie groeide gestaag zodat Cees zijn vaste baan kon opgeven. In 1992 werd hij naast schipper ook nog partti me havenmeester in Sint-Annaland. Vol gens hem stelde dat werk toen nog niet zo gek veel voor. „Overdag gingen we vissen. Als je dan om een uur of vijf te rugkeerde dan kwam het voor dat er één passant lag. Die ging je dan een plekje geven, je rekende af en dan was het weer gepiept. Alleen in de zomerva kantie was er redelijk wat werk. Dat is tegenwoordig wel wat anders. Nu heb ik om tien uur al passanten en dat loopt een hele dag door. In de vakantieperio de zitten we aan honderd per dag."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 14