Absdale f BUITEN 13 WOENSDAG 15 MEI 2013 I van Absdale weer drooggemalen werd (1788). Lang duurde dat niet, want 5 jaar later kwamen de Fransen weer, en dus werd de polder ook weer geïnundeerd. Dat duurde een jaar. Toen werd het rus tig - wat water betreft dan - tot 1944. Toen zetten de verliezende Duitse solda ten de polder nog eens onder water om de geallieerde legers tegen te houden - te vergeefs gelukkig. Het verhaal van de polder van Absdale is na de fictieve gebeurtenissen die rond 1200 in het Reynaert epos zijn beschre ven, een feuilleton van voortdurend dra ma en ellende geweest voor de bewo ners. De boeren gingen soms al in de 16e en 17e eeuw hun hoeves op (kunstmati ge) hoogtes of werven bouwen. Dan ble ven de mensen en soms ook de beesten, tenminste droog bij inundaties en over stromingen. Maar continu je land bebou wen bij zoveel inundaties is vrijwel on mogelijk. Dus is er vaak sprake geweest van wisselende families en geslachten. Kraanvogel op de Slikken van de Heen. foto's Chiel Jacobusse door Gerard Smallegange 't Was Hofdag eens bij Koning Leeuw, en elk dier op z'n beurt Vertelde wat voorgoed of kwaad er met hem was gebeurd Zo begint een prentenboek met tekst dat ik rond 1948 voor m'n ver jaardag kreeg. Ik kon net lezen, en las het met rode oortjes; vond het zo mooi en fascinerend dat ik de hele tekst op rijm uit m'n hoofd leerde. Nog steeds herinner ik me sommige stukken uit het beroemde dierenverhaal dat Reynaert heette. Mijn prentenboek was een kin- der-/gekuiste versie van de originele Rey naert. Dat origineel was omstreeks 1180 geschreven en speelt zich af bij de stad Hulst. Voor een (zeer vermakelijk) deel ook in en rond het nabijgelegen dorp Absdale. De schelmenroman Reynaert speelt zich af in het dierenrijk. Alle die ren praten als mensen en hebben dezelf de (on)deugden. Reynaert de Vos is de held en tevens de schurk uit het verhaal dat op charmante wijze de spot drijft met de hele wereld, de hele mensheid en zeker ook met de kerk en haar gezag. Absdale (het dal van de Abt), is het dorp van de pastoor, z'n vrouw en z'n zoon Martinet, de timmerman Lampert en van Hughelein (met de kromme benen), zoon van dame Ogherne (ofwel juffrouw 'Oh, graag!', een mannenverleidster). Hulst, Absdale, Elmare (bij Oostburg), de kriekenputten bij Hulsterloo - dat zijn ei genlijk allemaal namen geworden die (ook nu nog) over de hele wereld worden gelezen. De Absdalepolder is voor zover wij we ten ingepolderd rond 1300. Daarvoor was het een woest en moerassig gebied met verspreide bewoning. Aan de rand lag het dorp Absdale - nu een buurtschap in de omgeving van het oude dorp. Het is de polder niet goed vergaan. Hij lag te dicht bij Hulst. Een stad van grote strate gische betekenis, de poort naar Antwer pen en Gent. En dus werd bij dreigend oorlogsgeruis de polder onder water ge zet, geïnundeerd. Dat gebeurde driemaal achtereen in de laatste decennia van de 16e eeuw. Dertig jaar lang dreef de pol der. In 1617 (tijdens het 12-jarig bestand van de Tachtigjarige Oorlog) werd er weer ingepolderd. Vijfenvijftig jaar later werd het gebied weer onder water gezet, omdat het Franse leger Hulst naderde. Tengevolge van een reeks ongekende ru zies en geschillen duurde het toen een goede honderd jaar voordat de polder Oeverloper Rose Grutto Bosruiter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 13