Investering voor havencalamiteiten I I I I 'Faam kikkerstad aangetast door wegblijven kikkers bij Kaaifontein' I 22 ZEEUWS-VLAANDEREN Inwonerpanel Hulst telt al 650 deelnemers WINDPARK EEKLO-MALDEGEM 66 Wie geld heeft, kan dus profiteren. Wie overlast ondervindt, krijgt niets. Salsa Club Breskens geeft gratis proefles Op zoek naar de boomkikker Huidspecialisten te gast in De Hoeve Spelen en leren in De Boomhut Avondvierdaagse dinsdag van start Party met The Good, The Bad Bart Niet minder dan 41 windmolens komen langs de Express- weg bij Eeklo en Maldegem, in één lange lijn. Een actievoer der: „Het was een keuze tussen cholera of de pest." re£ REGIOACENDA fP OOSTBURG Voor wie komende zomer lek ker wil kunnen swingen op zwoele Latinmuziek, geeft de Salsa Club Breskens donderdag gratis proeflessen bij restau rant Eigenwijs aan de Markt in Oostburg. Wie de smaak te pak ken krijgt, kan zich vervolgens inschrijven voor danslessen. De gratis les begint om 20.00 uur. CADZAND In de omgeving van Cadzand kunnen wandelaars vrijdag mee op een nachtelijke excur sie op zoek naar boomkikkers. De boomkikker doet het in dat gebied erg goed. De excursie vindt plaats tussen 22.00 en 24.00 uur, aanmelden is ver plicht en kan via 0113-230936 of info@slz.landschapsbeheer.nl. TERNEUZEN In buurthuis De Hoeve zijn donderdag specialisten van het Huidcentrum van ZorgSaam te gast Zij geven uitleg over huid- veroudering en een gezonde huidbehandeling bij mensen met diabetes. De deuren zijn open vanaf 10.00 uur. De bij eenkomst in het buurthuis aan het Edvard Grieghof 113 in Ter- neuzen sluit om 12.00 uur. TERNEUZEN Kinderen van zes tot tien jaar kunnen morgen terecht in natuurspeeltuin De Boom hut aan de Evertsenlaan 88 in Terneuzen voor een leer zame buitenspeeldag. Van 14.00 tot 16.00 worden aller lei leerzame activiteiten ge houden. Het programma is doorlopend, toegang is gra tis en aanmelden hoeft niet. IJZENDIJKE Wandelliefhebbers kunnen vanaf vandaag, dinsdag, deel nemen aan de jaarlijkse avondvierdaagse in IJzendij- ke. De wandelaars kunnen kiezen uit vijf, tien en vijf tien kilometer. De vierdaag se begint elke avond om 18.30 uur. Startplaats is basis school Molenbolwerk. VOGELWAARDE De bekende West Zeeuws- Vlaamse coverband The Good, The Bad Bart treedt vrijdagavond op tijdens de 25+ Beach Party bij het sport park van in Vogelwaarde. Ook DJ Bee, die genomi neerd is als beste opkomen de party DJ, speelt. Entree- kaarten zijn niet nodig, ie dereen kan zo binnenlopen. HULST - Het inwonerpanel waar mee de gemeente Hulst probeert de meningen te peilen van haar be woners, telt al 650 deelnemers. Vo rig jaar is het panel ingesteld. Alle Hulstenaren vanaf achttien jaar kunnen meedoen. De eerste vraag die de gemeente Hulst het inwonerpanel voorleg de, ging over de dienstverlening van de gemeente. Het resultaat viel niet tegen. De deelnemers ga ven gemiddeld een zeven als cij fer, wat dus ruim voldoende is. Kritiek was er ook. Een aantal pa nelleden meldde dat het te lang duurt voordat de telefoon op het stadhuis wordt opgenomen. Ook was er een klacht dat 'niet steeds direct' met de juiste persoon wordt doorverbonden. De ge meente zegt hierop actie te heb ben ondernomen. Zo wordt 'bij re gel' binnen 25 seconden de tele foon opgenomen. Het doorverbin den wordt beperkt tot hooguit twee keer. Een nieuw, tweede onderzoek is nu via internet uitgezet bij het in wonerpanel. Die gaat over de web site van de gemeente Hulst. Of die een beetje toegankelijk is en hoe vaak mensen de site raadple gen, zijn enkele vragen. GfK, onaf hankelijk bureau voor markt- en beleidsonderzoek, zet de resulta ten op een rijtje, zonder inbreng van de gemeente. Zo is gegaran deerd dat de antwoorden ano niem blijven. Aanmelden voor het panel kan nog steeds via www.inwonerpa- nelhulst.nl. door Raymond de Frel TERNEUZEN - Zeeland Seaports, Vei ligheidsregio Zeeland, de Zeeuwse gemeenten en Rijkswaterstaat schaffen binnen afzienbare tijd een dompelpompsysteem aan dat bij calamiteiten in havengebieden 24.000 liter water per minuut kan verpompen. Het systeem kost volgens opera tioneel manager incidentbestrij- ding Cees Overdulve van Veilig heidsregio Zeeland ongeveer een miljoen euro. „Zo'n dompelpomp heb je bijvoorbeeld nodig bij een tank die in brand staat. Zo kun je in een mum van tijd heel veel wa ter uit de haven pompen." De aanschaf valt onder het pro ject Deltawateren, dat als doel heeft om de incidentbestrijding op het water en in de havengebie den te verbeteren. In dat licht ga ven de Veiligheidsregio, Oil Tan king, Zeeland Refinery en Dow Benelux gisteren in Terneuzen de aftrap om een schuimpool op te zetten. In geval van een grote cala miteit met brandbare vloeistoffen kunnen de hulpdiensten de hulp van grote bedrijven inschakelen. Veiligheidsregio Zeeland en Oil Tanking namen gisteren twee trucks en trailers met tankcontai ners met daarin 26.000 liter schuimvormend middel in ge bruik. Een derde container gaat naar het havengebied in Borssele. Dow en Zeeland Refinery hebben op hun terreinen ook schuimvor mend middel beschikbaar. Daar mee bevat de schuimpool samen zo'n 110.000 liter. Een keuze door Harmen van der Werf EEKLO - Als de bomen langs het Schipdonkkanaal nog kaal zijn, zijn ze vanuit de richting Aarden burg goed te zien, de windmo lens bij het Vlaamse Eeklo. Ze fun geren - met een beetje fantasie - als bakens, voor wie lastig zijn weg naar de Oost-Vlaamse stad kan vinden. Zestien stuks staan er tot nu toe in Eeklo en buurgemeente Malde gem. Vijfentwintig komen er nog bij, als het aan het provinciebe stuur van Oost-Vlaanderen ligt. De plannen liggen vanaf morgen, woensdag, officieel ter inzage. Tot en met 15 juli kan erop worden ge reageerd. De termijn is zo lang, 'omwille van het grensoverschrij dend effect met Nederland'. Het windpark Eeklo-Maldegem wordt met 41 turbines één van de grootste in heel Vlaanderen. De provincie Oost-Vlaanderen wil hiermee haar bijdrage leveren aan de duurzame opwekking van energie. „In 2015 moeten ze er alle maal staan", zegt woordvoerster Isabel Thys van Oost-Vlaanderen Energielandschap. Zonder slag of stoot is het plan niet geboren. In Nederland roept de bouw van windmolens vaak emoties op. Omwonenden vrezen geluidshinder en - als ze dichtbij wonen - slagschaduw van de wie ken. Het is niet anders in Malde gem en Eeklo. De vereniging zonder winstoog merk (vzw) Leefbare Wind energie voerde actie. Marcel Ryck- aert is woordvoerder. „Wij zijn niet tegen duurzame energie", ver klaart hij, „maar het kan niet zo zijn dat mensen overlast hebben van windturbines. Het moet leef baar blijven." Oost-Vlaanderen heeft kennelijk goed geluisterd, want het wind- plan voor Eeklo-Maldegem is re delijk goed gevallen bij vzw Leef bare Windenergie. „Het was kie zen tussen twee kwaden, tussen de pest en cholera", stelt Ryckae- rt. Welke ziekte het is geworden, laat hij in het midden. „Alles is evenwel beter dan dat de molens verspreid over Eeklo en Malde gem komen." De nieuwe turbines komen, even als de huidige, allemaal in één lijn langs de Expressweg (Knokke-Zel- zate-Antwerpen). Ze worden dus geconcenteerd, wat Ryckaert be stempelt als beste keuze uit twee kwaden. Het autoverkeer op de Expressweg zorgt immers al voor 'lawaai'. „De provincie wil verder in een straal van 1,2 kilometer rond het windpark geen vergun ningen voor molens meer afge ven", weet Ryckaert. „De burge meester van Eeklo wil die zone oprekken tot vijf kilometer. Wij steunen hem." De race lijkt gelopen, de extra windmolens net over de Neder landse grens komen er. In politiek Eeklo en Maldegem ligt het pro ject toch nog gevoelig. Arnout de Lille, raadslid voor de Vlaams na tionalistische N-VA in Malde gem, noemt het 'absurd' dat er geen geld zou zijn voor isolatie van woningen. „Omwonenden kunnen wel financieel deelne men in de turbines. Wie geld heeft, kan dus profiteren. Wie overlast ondervindt, krijgt niets." Schepen Annelies Lammertijn voor het christen-democratische CD&V in Maldegem trekt zich dat ook aan. Ze is recent 's nachts bij geluidmetingen geweest en Arnout de Lille, Maldegem I scl vla Bo Gr kri hei de in set mc D'l de hij mc Bo door René Hoonhorst AARDENBURC - Komen toeristen eens speciaal naar kikkerstad Aar denburg, is er geen kikker te zien. Horeca-uitbaters met zicht op de Kaai balen er van dat de kikkers na de winter nog steeds niet bij hun fontein zijn teruggekeerd. De kikkers Jannis, Camiel, Gerrit en Kobus - die symbool staan voor Draaibrug, Eede, Sint-Kruis en Aardenburg - verdwijnen elk najaar in de winterstalling. Maar tegen Pasen horen ze weer bij de fontein aan de Kaai terug te ke ren, stellen Niels Paridaen van de Kaaipoort en Joop TXirk van 's Lands Welvaren. Beiden hebben begrepen dat de vijver - de beton nen bak waarin de kikkers staan - moet worden geschilderd. Dat die klus niet in de winter wordt ge daan, snappen ze. Maar dat het nog steeds te nat is, wil er bij hen niet in. „We hebben toch al wat droge dagen gehad. Een afdekzeil- tje er over en de klus moet te kla ren zijn", stelt Turk. Een woordvoerster van de ge meente meldt dat dat toch wat ge compliceerder ligt. „De bak moet worden voorzien van drie lagen speciale, kostbare verf. Die verf moet twaalf uur drogen en bin nen een dag moet de nieuwe laag er bovenop. Ook mag het beton niet kouder dan tien graden zijn. We moeten dus zeker weten dat het enkele dagen achter elkaar re delijk weer is." Bezoekers van de twee etablissementen waarderen de kikker fontein, zeker als de springbron 's avonds verlicht is. „Maar dan moet-ie het wel doen. Vorig jaar is hij nauwelijks aan ge weest", zegt Turk. De fontein gaat - op aangeven van een warmtesen- sor en een windmeter - echter al leen uit als er door de warmte en verneveling van het fonteinwater gevaar voor legionella ontstaat, meldt de woordvoerster. Meer agendanieuws vindt u op onze website. DINSDAG 14 MEI 2013 AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Biljar ten, aerobics; Halle, 13.30 uur: Yoga; 14.45 uur: Koersbal; Het Trefpunt, 13.00 uur: Biljarten, sjoelen; BRESKENS - De Uitkomst, 13.30 uur: Sjoe len, koersbal; Gebouw van Zuijenstraat 102,13.00 uur: Biljarten; De Ontmoeting, 18.00 uur: Taiji voor beginners; 19.00 uur: Qigong; 20.00 uur: Taiji; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: KBO volksdansen, zingen en biljarten; Café de Troubadour, 13.30 uur: Kaarten; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 13.00 uur: KBO biljarten, jokeren; HEIKANT - 't Heike, 14.00 uur: Ouderen- zangkoor; Brasserie Du Commerce, 13.30 uur: Kaarten; HOEK - De Lovenhoek, 9.30 uur: Biljarten, kaarten, gymnastiek; 13.30 uur: Kaarten bieden en jokeren; HULST - Blaauwe Hoeve, 9.00 uur: Hand werken; 10.00 uur: Geheugentraining; 14.00 uur: Schilderclub; De Lieve, 9.00 uur: Biljarten, vluchtelingenwerk; 10.00 uur: Volksdansen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Prijskaarten; 19.30 uur: Wij kraad Hulst; De Korenmarkt, 12.00 uur: Sa men eten; KLOOSTERZANDE - WZC Antonius, 10.30 uur: Voorlezen in huiskamer van toen; 14.00 uur: Biljarten, sjoelen, wel fare; 18.00 uur: Wandelvierdaagse; KOEWACHT - De Lange Akkers, 10.30 uur: H. Misviering; NIEUWVLIET - Dorpshuis, 10.30 uur: Qi gong; OOSTBURG - Den Hoekzak, 19.30 uur: Cursus fotografie; SAS VAN GENT - De Regenboog, 13.00 uur: Biljarten; SCHOONDIJKE - Zaal de Maoneblusser, 19.30 uur: Bridge; SINTJANSTEEN - De Warande, 10.00 uur: 60 jarig bestaan KBO; 13.00 uur: Bil-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 62