Vlaamse Boerenbond staakt verzet tegen staaKt verzet tegen i i groot natuurplan Doel AlltlStCIl 0^1611 50% 25% 1 Waterschap en gemeente pakken wateroverlast in Sas van Cent aan 20 ZEEUWS-VLAANDEREN ZORGBOERDERIJ oanles COU-ECT®*1^ i gehele zomer 1 heren collectie 2013 korting alle spijkerbroeken 25% korting Binnenste Buiten wil met nieuwe ruimte kinderen laten oefenen in het maken van sociale contacten. ip^. VERBOUWINGSOPRUIMING TERNEUZEN f'.JmÊ Ja BINNENSTE BUITEN door Harmen van der Werf DOEL - Tegenstanders van groot schalige natuurontwikkeling ten be hoeve van de Antwerpse haven in de polders bij Doel moeten het voortaan zonder de steun van de Vlaamse Boerenbond doen. Indivi duele boeren, de actiegroep Doel 2020, bewoners van de bedreigde poldergehuchten Ouden Doel en Rapenburg én de gemeente Beve- ren zetten hun verzet desondanks voort. „Je kunt mooi aan de kant blijven schreeuwen", licht provinciaal se cretaris Pieter Van Oost van de Boerenbond toe, „maar de Vlaam se regering heeft haar besluit ge nomen. Wij verwachten dat dit niet meer is tegen te houden. Wij blijven trouwens wel in onderhan deling met de Vlaamse regering." Volgens Van Oost is er in het over leg ook al een belangrijk winst punt geboekt. Landbouwers die actief zijn in het gebied waar nieu we industrie- en havenactivitei ten moeten komen, mogen blij ven boeren tot er daadwerkelijk behoefte is aan deze uitbreiding. Dat kan nog lang duren. Het gaat om de Saeftinghe-ontwikkelings- zone die ook over het dorp Doel is gepland. Ten noorden van deze zone is ter compensatie van het verlies aan natuur door de havenexpansie een nieuw natuurgebied voorzien van zo'n 900 hectare. Dat sluit aan op het te ontpolderen gedeel te van de Prosperpolder en verder op in Nederland op de Hedwige- polder. Individuele boeren in het toekomstige natuurgebied - dat 'nat' wordt - stappen wél naar de Raad van State. „De Boerenbond heeft voor hen het juridisch voor onderzoek betaald", laat Van Oost weten. Actiegroep Doel 2020 en de ge meente Beveren trekken even eens naar de Raad van State. Doel 2020 zet zich in voor behoud van het zo goed als verlaten Schelde- dorp Doel. De Antwerpse haven heeft volgens de actiegroep hele maal geen behoefte aan meer ruimte. Het naast Doel gelegen Deurganckdok is nog absoluut niet vol. De gemeente Beveren komt op voor de bewoners van de poldergehuchten Ouden Doel en Rapenburg. Volgens de Vlaamse regering moeten die dorpjes weg, omdat ze 'conflicteren' met de na tuurontwikkeling. De gemeente Beveren en de bewoners vinden dat onzin. „Natuur en mensen hoeven el kaar toch niet te bijten", aldus Do minique Franckaert die in Ouden Doel de bed and breakfast De Zil te Schorre exploiteert. Zij ziet de toekomst overigens somber in. „Het is lastig vechten tegen de Vlaamse overheid." Dominique richt haar hoop op de gemeente Beveren en actiegroep Doel 2020. Bewoners gaan voorzover bekend niet zelf iri beroep. In tegenstel ling tot in Nederland is het indie nen van een klacht bij de Raad van State in België vrij kostbaar. Dominique spreekt van tiendui zend euro en daar komen dan nog de advocaatkosten bij. „Doel 2020 en de gemeente Beveren kennen bovendien het klappen van de zweep." Wint de Vlaamse regering, dan zullen Ouden Doel en Rapenburg over vijf a zeven jaar weg zijn. Ouden Doel, poldergehucht ten noorden van het Scheldedorp Doel, dat voor natuurontwikkeling zou moeten verdwijnen, foto Mark Neelemans door Harmen van der Werf SAS VAN CENT - In navolging van Sluiskil en Clinge wacht ook Sas van Gent een aantal ingrijpende werkzaamheden om wateroverlast in de toekomst te voorkomen. De werkzaamheden beginnen volgen de week dinsdag, na het pinkster- weekeinde. Waterschap Scheldestromen en de gemeente Terneuzen zetten er hun schouders onder. Op het pro gramma staan: het graven van een vijver bij het Suikerplein (richting Cargill) in Sas van Gent en de aanleg van een waterafVoer- systeem dat aangesloten wordt op de Westelijke Rijkswaterleiding. De vijver moet dienen als water berging bij veel regenval. De capa citeit van het huidige riolerings systeem in en rond het centrum van Sas van Gent is te beperkt om alles goed op te kunnen vangen, waardoor het water niet snel ge noeg kan worden afgevoerd en er wateroverlast op straat kan ont staan. Het regenwater wordt straks opge vangen in de vijver bij het Suiker plein. Om dit voor elkaar te krij gen, wordt niet alleen de vijver ge graven, maar komt er ook een ge scheiden rioolstelsel voor regen water en huishoudelijk afvalwa ter. De gemeente Terneuzen kan daarmee aan de slag na aanleg van de vijver en de verbinding tussen de vijver en de Westelijke Rijkswaterleiding. Via de 'leiding' wordt het water afgevoerd naar de Westerschelde. Aannemer Reimerswaal BV voert de werkzaamheden vanaf volgen de week dinsdag uit. De grond die vrijkomt bij het graven van de vijver, wordt per vrachtauto afge voerd naar een gronddepot bij Ter neuzen. Het graafwerk gebeurt al leen op werkdagen van 7.00 tot 19.00 uur. Alles moet eind juli af zijn. door Cris Sohier TERHOLE - „Wij zijn hier niet zo maar een beetje bezig met bezig heidstherapie, we werken echt naar een doel toe. Dat doel is 'par ticipatie', het maken van sociale contacten. Dat is voor veel van on ze kinderen heel erg moeilijk." Met de voltooiing van de nieuwe multifunctionele ruimte wil zorg- boer Jan Kees van Gaaien van zorgboerderij Binnenste Buiten een grote stap in de richting van dat doel maken. Op het eerste gezicht lijkt er wei nig bijzonders aan de ruimte, die de naam 'Boerderijkamer' heeft gekregen. Er staan drie grote ta fels in, en een heleboel stoelen. Aan één einde is een rechthoekig kookeiland, en daarachter de keu ken. Langs de wanden staan spel letjes, speelgoedtractors en een voetbaltafel te wachten op kinde ren die ermee spelen. In een hoek staat een wasmand met frisgewas sen rode overalls in kindermaten. Kinderen die Binnenste Buiten bezoeken kunnen spelen, of wat eten, dat is wel duidelijk. Maar de Boerderijkamer is niet alléén voor hen, legt Van Gaaien uit. „Dit wordt onze ontvangstruimte. Hier willen we proberen de ge meenschap naar binnen te halen. Om contact te maken." Binnenste Buiten is een zorgboer derij voor kinderen met een be perking: dat kan zowel een fysie ke- als een verstandelijke beper king zijn. „De meeste kinderen van onze huidige groep, en dat zijn er in totaal ongeveer 25, zijn autistisch. Hun grootste pro bleem is dus het gebrek aan socia le vaardigheden. Die willen we ze toch proberen aan te leren door meer contact te zoeken met de buitenwereld. Dat kunnen kleine dingen zijn, zoals dat we vorig jaar meededen aan bijvoorbeeld Binnenste Buiten wordt gedreven door het gezin Van Gaaien: Jan Kees (49), Caroline (44), Wille- mien (19) en Jan Peter (17). Daarnaast werken er vier begelei ders die allen een opleiding op hbo-niveau hebben. De boerderij in Terhole is een zorg boerderij sinds oktober 2007. Binnenste Buiten richt zich op kinderen en jongeren vanaf vijf jaar, die te maken hebben met so ciale en/of medische problemen, gedragsproblemen of andere be perkingen. De meeste kinderen van de huidi ge groep van 25 zijn autistisch. Op zaterdag 1 juni houdt Binnen ste Buiten een open dag, van 11.00 uur tot 16.00 uur. een grote menrit en een fiets tocht. Wij zijn dan stopplek voor de fietsers, en dan schakelen we de kinderen in zoveel als ze kun nen. Dus een van hen schenkt de drankjes in en een ander versiert de fietsen... dat soort dingen. Dat willen we meer gaan doen. Een bedrijfsbezoek zou bijvoorbeeld ook kunnen. Voor zo'n bezoek is een ontvangstruimte als deze ide aal." De ruimte is gebouwd op de groei. Lange tijd deed de voormali ge stal dienst als caravanstalling. Eten en spelen deden de kinde ren in de boerderijwoning van Binnenste Buiten. Maar de cara vans zijn weg en nu is er dus de Boerderij kamer. „Die staat in het begin natuurlijk veel leeg, want de kinderen zijn hier nu alleen op woensdagmiddag en zaterdag. Maar we zijn hier nu vijfjaar be zig en de huidige groep kinderen komt straks op een leeftijd dat ze niet meer naar school gaan. De meesten van hen zullen waar schijnlijk ook nooit aan het werk gaan. Die groep willen we toch in de toekomst, als er nieuwe kinde ren bijkomen, op de één of ande re manier ook kunnen blijven be dienen. De ruimte is er dus." Meer informatie: www.binnestebuiten.eu Kinderen van Binnenste Buiten spelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 60