De Dood, een slome duikelaar 6 GEZOND GRIJS GEBIED Leo Bormans schreef een boek over geluk dat naar alle wereld leiders is gestuurd. Zijn tweede boek gaat over de liefde. „Eén van de mythes is te denken dat na verliefdheid altijd liefde volgt. Na verliefdheid volgt te leurstelling. Altijd en overal." Marcel Olde Rikkert Onlangs had ik een bijzondere dienst- week, waarin ik De Dood beter dan ooit in de ogen kon kijken. Ik kan u geruststellen. Hij neemt meestal de tijd en over legt netjes of het u wel past. Vaak komt hij zelfs een paar keer langs, om er zeker van te zijn dat het uw tijd is. Wie hoopt op een m snelle diefin de nacht, moet veel geluk hebben en kan beter reke ning houden met ernstige vertra ging. Aan de eerste mevrouw die me van die week bij zal blijven, vroe gen wij een eindje met ons te lo pen op de dag voordat De Dood bij haar langskwam. Samen met Jeanne, de co-assistente van 23, maakten we een korte wande ling over de afdeling. Zo konden we nagaan hoe snel en hoe ver ze alweer kon lopen en welke medicijnen het best waren voor haar hartfalen. Deze simpele loopmaten zijn im mers uitstekende graadmeters voor de vitaliteit. „Lopen jullie maar verder, ik ga de marathon op mijn 86e niet meer halen", zei ze al na 20 meter. Haar loopsnelheid was nog slechts een halve meter per se conde, wat haar kwetsbaarheid onderstreepte. Met babbels voor twee, leek ze dat te logenstraf fen. Nog buiten adem zei ze: „Wanneer ik echt de finish na der, moet je me maar rustig het laatste stukje laten uitlopen." Dat spoorde met haar eerder geuite wens om niet gereani meerd te willen worden. De dag erna belde Jeanne mij on verwacht: „Komt u snel, onze kuierende mevrouw is niet goed aanspreekbaar." Ik haastte mij om Jeanne te helpen. Toen ik ar riveerde, reageerde onze patiën te helemaal niet meer, maar lag vredig, onregelmatig ademend in bed. We bleven met zijn twee ën bij haar staan, omdat de fami lie er nog niet was. Het was een heilig kwartier. Ver weg leek ze heel rustig een laatste deal met De Dood te sluiten over haar ver trek. Jeanne kon haar tranen niet be dwingen. Ontroerend was het, dat alles tezamen. Deze situatie herhaalde zich het eind van de week bij een andere oude dame, wiens hart het ook leek op te ge ven. We boden haar ondersteu ning met extra medicijnen, maar vroegen tevens de familie te wa ken. De volgende dag werd zij echter als schone slaapster ge woon weer wakker. Enkele uren later zat ze achter een toetje met vla, kreeg weer praatjes en twee dagen later kon ze terug naar huis. De Dood ging bij twee dames op bezoek, die beiden maximaal werden behandeld. Adem inhou den en afwachten was het enige wat ons restte. Slechts één van de twee nam hij mee, de ander mocht fris en vrolijk verder. De Dood bleek net een slome duikelaar, dicht bij het kantel- punt. Bij geluksvogels veert hij levendig weer snel terug. Marcel Olde Rikkert is professor in de geriatrie. ONDERZOEKSGEGEVENS Liefde is een schadelijke mythe door Dora Rovers illustratie Thinkstock Als je het woord liefde zou schrappen, verdwijnt 90 pro cent van de boeken, popmu ziek en films. Toch weten we bitter weinig over het on derwerp dat ons gedurende ons leven het meest bezig houdt. „Wanneer je mensen vraagt iets waardevols te zeggen over de liefde, dan vallen ze stil. Daarna komen ze vrijwel alle maal met teksten over een rood hartje", zegt Leo Bormans (58). Hij inventariseerde de afgelopen twee jaar resultaten uit onder zoek naar de liefde. Hij vroeg honderd we tenschappers uit vijftig landen - van neuro wetenschappen tot seksuologen - kennis aan te reiken over het gevoel waar we zo naarstig naar op zoek zijn. „De opdracht aan hen was nadrukkelijk niét te komen met mythes, niet met wat we gelóven over de liefde, maar wat we wéten." Het resultaat is gebundeld in The world book of love, Bormans tweede World-boek, in navolging van dat over geluk. Het werd een internationale bestseller die door 'Euro pees president' Van Rompuy naar alle we reldleiders werd gestuurd. Reisde Bormans tot voor kort de wereld over als ambassa deur van het geluk, nu werpt hij zich op als vertolker van die andere sterke drijfVeer van ons handelen: de liefde. „Er zijn tegenwoordig veel problemen op relationeel vlak. Talloze mensen zijn een zaam, ondervinden moeilijkheden in hun relatie of zijn gescheiden. Liefde is een ster ke kracht tussen mensen. Als we die overla ten aan mythes, veronderstellingen die door Hollywood worden voorgespiegeld, ondergaande zonnen, pijltjes en hartjes, dan verbaast het me niks dat er zo veel pro blemen ontstaan. Want het gaat om schade lijke mythes", aldus Bormans. In zijn boek ontleden onderzoekers het mysterie liefde. Zij beperken zich daarbij niet alleen tot voor de hand liggende aspec ten als passie, lust en toewijding, maar be lichten ook negatieve kanten als jaloezie, misbruik en geslachtsziektes. Het levert een caleidoscopisch geheel op, met één duidelijke conclusie. Bormans: „Romantische relaties blijken niets te ma ken te hebben met iets roods, of met ons hart. Ze zijn grijs en lijken op een bloem kool. Ik bedoel hiermee te zeggen dat lief de in onze hersenen zit; daar gebeurt het." De Belg bestrijdt dat hij het romantische beeld van de liefde wreed onderuithaalt. „Ik vergelijk het met een diamant. Als je die beter wilt bekijken, moet je hem niet stukslaan. Schijn er met honderd lichtjes op en hij begint nog harder te schitteren. Dat is wat ik met de liefde heb gedaan." Lichtjes of niet, ons veelal eenzijdige ro mantische beeld van de liefde wordt teniet gedaan. Daar bleek geen ontkomen aan, was ook de ervaring van één van de hon derd professoren uit Bormans' boek: hoog leraar psychiatrie aan de universiteit van Pi- sa, Donatella Marazziti. De Italiaanse pro fessor wachtte drie jaar met het publiceren van haar onderzoeksresultaten. Niet omdat ze twijfelde aan de juistheid ervan, maar Marazziti was bang voor de schok bij be kendmaking van de conclusie dat de ro mantische liefde gestoeld is op een bioche mische afwijking, die een sterk gelijkenis vertoont met een obsessieve stoornis. In Hoewel tegengestelden elkaar aantrekken, kiezen we over het al gemeen voor partners die erg op ons lijken. Partners groeien naar elkaar toe. Letterlijk, want als de trouwdag nadert, komt het gewicht van de echtelieden dichter bij elkaar. Verliefden groeien ook qua testos teron naar elkaar toe. Terwijl man nen minder testosteron gaan pro duceren waardoor ze zachter en zorgzamer worden, neemt het testosteronniveau bij vrouwen toe. Zij worden daardoor assertie- ver en nemen meer risico's. Tijdens de maandelijkse cyclus van de vrouw verandert het type partner waarnaar zij op zoek is. In de vruchtbare periode is dat een viriele man, in de minder vrucht bare periode een zorgzame man. Van de mensen die als gevolg van vreemdgaan uit elkaar zijn ge gaan, zegt een groot deel ervan met terugwerkende kracht dat niet meer als reden voor de scheiding te zien. plaats van een hart dat in vuur en vlam staat, is sprake van verandering in het ni veau van stoffen als oxytocine en neurotro- fine. Het is altijd beter de waarheid te ken nen dan te hechten aan fabeltjes, vindt Bor mans. „Een van de mythes over liefde is te denken dat na verliefdheid altijd liefde volgt. Na verliefdheid volgt teleurstelling. Altijd en overal. Dat ligt helemaal niet aan de ander, dat ligt aan onszelf. Het is een projectie die wij maken. Waarbij we zeg gen 'die ander die is geweldig, die is godde lijk, die is knap. Ik stuur diegene niet één maar vijftig sms'jes'. Verliefd zijn levert continu stress op." Als het cortisolniveau is gedaald, volgt on herroepelijk ontgoocheling. Als je dat weet, verruil je niet je partner voor iemand die na een jaar dezelfde teleurstelling brengt. „Veel onderzoekers dringen erop aan dat we juist deze kanten van de liefde aan jon ge mensen doorgeven. We doen wel aan seksuele voorlichting, maar heel weinig aan emotionele opvoeding." De les voor jongeren? „Liefde is altijd uniek. Er is niet één weg naar de liefde. Doe wat jij wilt, laat je niets wijsmaken. Zelfbewustzijn is belangrijk en gevoelens durven uiten ook." Of ook zijn jongste boek in handen zal ko men van alle wereldleiders, weet Bormans nog niet. Eén succes kan hij al wel voorspel len: dit boek zal, ook al gaat het over liefde, ook door mannen worden gelezen. „Want het is gebaseerd op kennis, wetenschap en onderzoek." Leo Bormans - The world book of love; het geheim van de liefde. Terra Lannoo, 24,99 euro. www.theworldbookoflove.com reageren? gezondheid@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 42