Dorststakers blijven baas in eigen maag IN HET NIEUWS 3 Fransen denken aan cultuurtaks op tabiets Fietspad Rijks 24 uur per dag open Zolang een hongerstaker wilsbekwaam is, mag er niet worden ingegrepen DINSDAG 14 MEI 2013 niet uit als een sigaar PARIJS - De Franse regering over weegt een extra belasting op te leg gen bij de verkoop van tabiets en smartphones. Met dat geld zouden subsidies voor culturele projecten moeten worden gefinancierd. Het voorstel voor de belasting komt uit de koker van een com missie die moest onderzoeken hoe uitgaven aan kunst op peil kunnen worden gehouden in eco nomisch slechte tijden. De belas ting zou vergelijkbaar zijn met de heffing die televisiekijkers, omroe pen en internetproviders al beta len. De opbrengsten daarvan wor den ook gebruikt om kunst, film en muziek in Frankrijk te onder steunen. Bedrijven als Google, Apple en Amazon wisten tot nu toe onder zo'n heffing uit te komen, maar zouden als het voorstel wordt aan genomen ook hun steentje moe ten bijdragen. „Bedrijven die tab- Iets maken moeten we, op kleine schaal, dwingen een deel van hun opbrengsten af te staan, om ont wikkelaars te helpen", stelde mi nister van Cultuur Aurélie Filipet- ti. Volgens de minister gaat het om een 'minimale' heffing, die over veel bedrijven wordt verspreid en wordt hij waarschijnlijk meegeno men in de begrotingsvoorstellen die in november naar het parle ment gaan. cirkel, zegt woordvoerster Anke Versonnen van de gemeente Wet- teren. „We hebben meteen gekeken waar de wind vandaan kwam en de stoffen dreven naar een vrij open gebied, een veld, waardoor er weinig vervorming was. Er is ook vanuit een helikopter naar de verspreiding gekeken." In Wetteren werd een gebied van 250 bij 500 meter tot rampgebied verklaard en werden tweedui zend bewoners geëvacueerd. Hoe een gifwolk zich verspreidt, hangt van 'verschrikkelijk veel va riabelen af, zegt Meijer van de vei ligheidsregio Rotterdam-Rijn mond. „Een stof die brandt, stijgt op. Dat kan een hoge pluim geven waar je als het ware gewoon om heen kunt lopen. Het is iets heel anders als een stof zich als een de ken over de grond verspreidt." De aard van de giftige stof, hoe de plek eruit ziet waar deze vrij komt, regen, wind, zon; dit alles speelt een rol, aldus Meijer. „Een zwaar gas dat bij weinig wind het talud van een snelweg afrolt en een waterweg in, kan de route van een rivier gaan volgen." Het denkbeeldige ongeval in Til burg is ook nagebootst door een maquette van het station in een windtunnel te plaatsen. „De ver spreiding kwam overeen met on ze berekeningen." TNO ziet twee opties voor verder onderzoek. Ros- Bij een giframp in dichtbebouwd gebied waaiert de toxische wolk niet uit als een sigaar, maar volgt grillige patronen. beeldbewerking De Persdienst muller: „In gemeenten waar de ri sico's voor de bevolking groter zijn, zou je kunnen kijken naar ge detailleerde risico-analyses. Of je zoekt naar nieuwe vuistregels die de realiteit beter benaderen dan nu." AMSTERDAM - Na een dag van 'wachtrijmanagement' en brand weercontroles is gisteravond be sloten dat de tunnel onder het Rijksmuseum vanaf vanochtend ook overdag opengaat. Al eerder was bepaald dat de - bij Amster damse fietsers geliefde - onder doorgang 's avonds open is, en dat begon maandag om 18 uur. Om dat de wachtrijen voor het net heropende Rijksmuseum vaak tot in de passage staan, waren er zor gen over de verkeersveiligheid als ook fietsers er mochten rijden. De Amsterdamse verkeerswethou der Eric Wiebes vond dat de open stelling, met maatregelen, wel kon. door Freke Remmers ROTTERDAM - Bobby Sands is mis schien wel de bekendste hongersta ker die door zijn actie overleed. De IRA-activist en parlementslid stopte op 1 maart 1981 met eten. Zijn ei sen waren simpel. Hij en zijn me- de-IRA-gevangenen wilden onder meer geen gevangeniskleren meer dragen, geen gevangeniswerk meer doen en eisten het recht om eens per week een bezoek, een brief en een pakketje te krijgen. Na 66 da gen bezweek Sands. Negen anderen volgden hem daarna in de dood. Op dit moment zijn veertien asiel zoekers in het Rotterdamse deten tiecentrum in hongerstaking. Drie drinken ook niet. Dorststa- ker Sayam Udin Nessar (43) ligt sinds zondag in het Justitieel Me disch Centrum in Scheveningen, omdat zijn nieren beginnen te fa len. Gisteravond werd daar een tweede dorststaker opgenomen. Als zij blijven volharden, kunnen zij deze week nog overlijden. Vol gens de Nederlandse regels mag de overheid hen niet onder dwang eten of drinken toedienen. Dat mag alleen bij 'wilsonbekwa- men'. „Zolang iemand wilsbe- kwaam is, en dus in staat is om de gevolgen van zijn handelen te overzien, mag er niet worden in gegrepen", zegt juriste Pauline Ja cobs die vorig jaar promoveerde op de rechten van hongerstakers en de toepassing van dwangvoe- ding. „Raakt een hongerstaker co mateus, dan is hij wilsonbe kwaam en mag er worden ingegre pen. Maar het komt regelmatig voor dat hongerstakers een wils verklaring tekenen dat ze ook in comateuze toestand niet gehol pen willen worden." Pauline Jacobs, juriste De regels in Nederland lijken dui delijk. Toch is er een grijs gebied, zegt Jacobs. „Toen Volkert van der G. (moordenaar van Pim Fortuyn) in 2002 in hongerstaking ging, wilde minister Donner niet dat hij zou overlijden. Dat was zo'n grote zaak, het zou tot grote maat schappelijke beroering leiden als Van der G. zou overlijden." Donner vond dat in zulke geval len de hongerstaker in leven ge houden moest worden om voor de rechter te kunnen verschijnen. Oftewel, de gevangenisdirecteur die zo'n beslissing moet nemen, moet ook het 'publiek belang' meewegen. Donner zou een circu laire uit 1985 ervoor aanpassen, maar Van der G. ging weer eten. Sindsdien is niets meer van Don- ners voornemen gehoord. Tot nu toe is in Nederland nog niemand gestorven na een hon ger- of dorststaking, hoewel er in een gevangenis zo'n twintig keer per jaar iemand in hongerstaking gaat. In een uitzetcentrum of een vreemdelingenbewaring is dat aantal waarschijnlijk nog hoger: zo'n twintig keer per maand. Een dorststaking is zeldzaam. „Een dorststaking is veel moeilijker vol te houden, omdat het menselijk lichaam hooguit een week zonder vocht kan. Dat geeft bovendien weinig tijd om te onderhandelen en dat is juist wat zo iemand wil."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3