R GEZOND 3 www. ort-supplementen.nl Wf tSé AKANTIE IS... ...SPIERPIJN VAN HET LACHEN VAKANTIE IS WIELEWAAL Vitamine Klachten die bij de pré-overgang horen, worden door artsen niet altijd herkend. Met als gevolg dat ze ook niet behandeld kunnen worden. Volgens gynaecoloog Pauline Ottervanger is dat spijtig. Want aan veel klachten is wel degelijk iets te doen. Op een moment dat je nog midden in het leven staat, gaat je lijf met je aan de haal Stichting Wielewaal zoekt vrijwilligers om kinderen, jongeren en volwassenen met een beperking een onvergetelijke vakantietijd te bezorgen. Maak jij het mogelijk? www.wielewaal.nl/ vrij'willigers wielewaal DINSDAG 14 MEI 2013 Depressie is 'besmettelijk', positieve kijk op leven ook Mensen die een manier van denken hebben die hen gevoelig maakt voor het ontwikkelen van een depressie (zoals denken dat negatieve gebeur tenissen altijd je eigen schuld zijn), kunnen deze manier van denken overbrengen op mensen in hun direc te leefomgeving. Dit blijkt uit een on derzoek onder 103 studenten. Ook het omgekeerde behoort tot de mo gelijkheden: de gevoeligheid voor de pressie vermindert door iemand te omringen met mensen met een posi tieve kijk op het leven. http://bit.ly/11 rKqee Zwaar lichamelijk werk wel/niet goed voor hart Regelmatig lichamelijk actief zijn, is goed voor hart en bloedvaten. Maar tijdens je werk voortdurend te veel zwaar werk moeten verrichten, is te veel van het goede. Dat verhoogt de kans op een hart- of herseninfarct juist met 20 procent, zo blijkt uit een Grieks onderzoek. Waar regel matig zware fysieke inspanning in de vrijè tijd juist de kans op hartklach ten verlaagt bij mensen die géén zwaar werk verrichten, is dit gunsti ge effect verdwenen bij mensen die beroepsmatig zwaar werk verrichten, tonen Belgische onderzoekers aan. http://bit.ly/15QwwJj en http://bit.ly/ZQVOPE Minder alcoholschade aan de hersenen door sporten Ben je stevig aan de drank en lukt het niet te minderen? Ga dan in ie der geval sporten. Daarmee beperk je de schade die het alcoholmisbruik aanricht in je hersenen enigszins, zo blijkt uit een Amerikaans onderzoek onder zestig matig tot zware drin kers. Met name de schade aan de 'witte stof, de verbindingsdraden tussen de verschillende delen van de hersenen, is minder bij de sportende drinkers. http://bit.ly/11 aw2cï Borstvergroting vermindert overlevingskans bij borstkanker Borstimplantaten verhogen welis waar niet de kans om borstkanker te krijgen, maar als een vrouw borstkan ker krijgt, vergroten de implantaten wel de kans dat de tumor pas in een verder gevorderd stadium wordt ge zien op een röntgenfoto (mammo gram). Daarom hebben vrouwen die borstkanker krijgen na een borstver groting, 38 procent meer kans aan de ziekte te overlijden. http://bit.ly/16odtpW Multiple %ey Proteïne antidoping.nl/nzvt ■ta§H Met NZVT I090 geeft de garantie dat voedingssupplementen van De Rode Pilaren gecontroleerd zijn op de afwezigheid van doping gerelateerde stoffen om het risico op een positieve dopingcontrole bij topsporters te minimaliseren. Op deze manier kunnen sporters zonder problemen voedingssupplementen gebruiken en er zeker van zijn dat de kwaliteit best iets te doen door Johanneke Stolk illustratie Censuur Jackie Nicholson zat een jaar lang ziek thuis met de diagnose burn out. Ze had onder meer last van slaapproblemen, paniekaanvallen en gewrichtsklachten. De voorgeschre ven medicatie hielp maar niet en Jackie werd steeds moedelozer. Totdat haar manueel therapeut, die begon te vermoeden dat er iets anders aan de hand was, haar aanraadde langs te gaan bij een gynaecoloog. Die zag aan de resulta ten van een bloedtest dat Nicholson op haar 42e volop in de overgang zat, de aan loopperiode naar de laatste menstruatie. Veel vrouwen denken dat zij daar pas tus sen hun 45e en 55e jaar mee te maken krij gen. Maar het komt geregeld voor dat vrou wen al rond hun 40e beginnen te worste len met overgangsklachten. Klachten die horen bij een vermindering van het Vrou welijke hormoon' oestrogeen. „Ik kreeg destijds hormoonpleisters en drie weken later waren mijn klachten ver dwenen", vertelt de inmiddels 46-jarige Ni cholson. „De hartkloppingen en paniekaan vallen verdwenen, de pijn in mijn gewrich ten werd ook een stuk minder. Mijn man en kinderen vond ik opeens weer gewel dig, terwijl ik daarvoor zo somber was, dat het mij niet meer lukte dat te zien. Bij die pleisters hoort wel een licht verhoogde kans op borstkanker, daarom laat ik nu elk jaar borstonderzoek doen. Maar dat heb ik er graag voor over." Terugkijkend hebben zowel haar arbo-arts als huisarts een verkeerde diagnose gesteld. Met al die medicijnen tegen burn-out, van slaappillen tot bètablokkers om haar hart slag naar beneden te krijgen, hebben zij volgens haar puur en alleen aan symptoom bestrijding gedaan. „Toen ik destijds mijn huisarts vroeg of het misschien overgangs klachten konden zijn, was zijn reactie: 'Nee joh, jij bent nog hartstikke jong!'." Dit soort reacties van huis- en bedrijfsart sen komt volgens Pauline Ottervanger va ker voor. Ottervanger is gynaecoloog („plus natuurlijk ervaringsdeskundige") en schreef met collega Wilma Smit twee boe ken over overgangsproblemen Menoblues en Menoprooj) en wat iemand daaraan kan doen. De twee geven onder meer bijscho ling over dit onderwerp en willen graag voorlichting gaan geven bij bedrijven waar veel vrouwen werken. Dat is geen overbodi ge luxe. Want uit onderzoek blijkt dat het ziekteverzuim van één op de drie vrouwen voortkomt uit overgangsklachten als burn- outverschijnselen of hardnekkige migrai ne. „Het is belangrijk dat een bedrijfsarts weet waar hij of zij op moet letten. We gaan nu ook voorlichting verzorgen bij huisartsen, naast de avonden die wij voor vrouwen zelf al organiseren. Soms zijn er veertig vrouwen, soms wel vierhonderd. Ie dereen gaat daar altijd vrolijk weg, want op eens blijkt dat die andere 39 of 399 vrou wen in de zaal dezelfde soort klachten heb ben. Het zijn feesten van herkenning." Over de overgang wordt vaak lacherig ge daan, weet Ottervanger. Het is een onder werp waar veel vrouwen in eerste instantie liever niet over praten. „En het is natuur lijk ook heel oneerlijk; op een moment dat je nog midden in het leven staat, gaat je lijf met je aan de haal. In eerste instantie word Pauline Ottervanger je chagrijniger en krijg je een wat onregel matiger cyclus. Maar daar kunnen dan dus veel ernstiger klachten op volgen. Dat is vervelend natuurlijk, daar wil je eigenlijk niets mee te maken hebben. Toch is er ook alle reden positief te blijven. Want aan vrij wel al die klachten is iets te doen." Eén van de oplossingen is het (opnieuw) slikken van de pil. Naast de andere manie ren die er zijn om het tekort aan oestro geen aan te vullen, zoals hormoonpleisters en -tabletten. Ottervanger vergelijkt het met de aanpak bij mensen bij wie een ijzer tekort is geconstateerd; die krijgen vaak vi taminesupplementen. Waarom zou je dat wél doen en niet voor extra hormonen kie zen als je in de overgang komt? Vrijwel alle vrouwen gebruiken gezichtscrème of body lotion. Waarom zou je dan geen gebruikma ken van de middelen die er fijn om vagina le droogte te bestrijden, zo vraagt ze zich af. Want ook dat is een van de vervelende klachten die de overgang met zich mee kan brengen en waar vaginale zetpillen of spe ciale crème dan weer prima tegen helpen. „Mijn boodschap is vooral; als je klachten herkent, blijf er dan niet mee rondlopen en trek aan de bel bij de huisarts. Die kan zien wat er precies aan de hand is. Want je moet natuurlijk ook weer niet alle klach ten gelijk aan de overgang koppelen. Schild klierproblemen kunnen ook voor opvlie gers en dat gejaagde gevoel zorgen." reageren? gezondheidheid@depersdienst.nl maak het mee!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 39