'Partners, verdiep je in de situatie!' Responsieve ouders 2 GEZOND OPVOEDING het wijst, roept, huilt; moeten ze dan op stel en sprong reageren? Of is het gezonder een kind het zelf maar eens te laten uitzoeken? Het af en toe te laten huilen? Welke mate van responsiviteit is zinvol en wanneer wordt het ver wennerij? Een baby weet wel hoe hij de aandacht van zijn ouders kan krijgen. Het huilt net zo lang tot ze komen, op een toonhoogte die ouders niet lang kunnen ver dragen. Het is niet voor niets dat de baby is uitgerust met zo'n sterk wapen: zo kan het niet ver geten worden. Volle luier, honger; als de baby roept, komen zijn ouders. Lacht de baby, dan volgt er een knuffel. Baby kan heel goed interacteren met de omgeving. Reageren de ouders niet op de signalen, dan doven die vroeg of laat uit. Het kind stopt dan met contact zoe ken met de omgeving, dat levert immers niets op. Het wordt dan steeds minder gericht op de omge ving en zal niet vaak op onder zoek uitgaan. Dat is heel jammer, want juist'al onderzoekend leert het jonge kind. Duwt het tegen een bal, dan rolt die weg. Duwt het tegen een kast, dan blijft die staan. Gooit het een steentje in een emmer met water, dan zinkt het. Een vo gelveertje blijft drijven. Als je de kat aait, spint hij. Trek je aan zijn staart, dan krabt hij. Responsieve ouders moedigen hun kind aan: 'Ja, pak maar, doe maar\ Uit wetenschappelijk on derzoek is overduidelijk gebleken dat een hoge responsiviteit van ouders heel gunstig is voor de ont wikkeling van kinderen. Kinderen van weinig responsieve ouders worden daarentegen lui en apathisch, hun ontwikkeling gaat veel trager. Maar het moet wel leuk blijven. Een baby die er een spelletje van maakt om speelgoed uit de box te gooien, moet leren dat het spelle tje een keer stopt. En het hoeft ook niet steeds uit bed getild te worden als het huilt. Als ouders op dat moment een knuffelbeest geven, zijn ze ook responsief. Daarmee zeggen ze: ik heb je ge hoord, maar je blijft in bed en ver maakt jezelf maar even. Annie de Vreugd is orthopedagoge De glasbak wordt geleegd, door een grote vrachtwa gen met een grij per. Op dat mo ment passeren net twee moe ders, allebei met een kind in de buggy. De ene moeder blijft staan, ze buigt naar haar kind, wijst en legt uit Tot de bak weer op de grond staat. De an dere moeder houdt een mobieltje aan haar oor en slentert door, de blik op oneindig. Het hoeft geen nadere uitleg dat het eerste kind weer iets heeft bij geleerd - een stuk aan zijn of haar ontwikkeling heeft toegevoegd - en het andere kind geen flauw be nul heeft wat zich daar voor zijn neus afspeelde. Moeten ouders al tijd bezig zijn met hun kind? Als Aan overgangsklachten is Als een vrouw in de over gang begint te raken, heeft dat niet alleen consequen ties voor haarzelf. Ook haar levenspartner zal merken dat er dingen veranderen. Bekende klachten die bij de overgang horen, zijn onder meer: opvliegers, slaappro blemen en hartkloppingen. Maar mannen zullen vaak het meest direct te maken krijgen met de sterke stem mingswisselingen die vrou wen in de overgang kunnen ervaren; neerslachtigheid, vermoeidheid, hevige hoofd pijnen en/of migraine. „Vrouwen begrijpen zeifin het begin niet wat er alle maal precies met hun lijf ge beurt, laat staan dat de man nen dat kunnen volgen", zo vertelt gynaecoloog Pauline Ottervanger. Problematisch binnen een relatie kan bijvoorbeeld zijn dat vrouwen in de overgang minder zin krijgen in seks. De vermindering van oestro- geen kan ook zorgen voor va ginale droogheid. Vrijen wordt daardoor pijnlijker; een proces dat wordt ver sterkt als vrouwen door die pijn steeds meer gaan ver krampen. Dat kan weer lei den tot enige frustratie bij de man (vindt ze mij nog aantrekkelijk?) en tot schuld gevoelens bij de vrouw. Het helpt volgens Ottervan ger als mannen zich verdie pen in de vraag wat er in de ze fase allemaal met het lichaam van hun vrouw ge beurt. Dan komen zij er bij voorbeeld achter dat zij zich haar verminderde libido niet persoonlijk hoeven aan te trekken en dat er vrij sim pele manieren zijn om som mige problemen op te los sen, zoals het gebruik van een glijmiddel tijdens het vrijen. „Veel over dit soort zaken praten, is een goed idee", zegt Ottervanger. „Als dat niet goed lukt, probeer het dan eens via de huisarts of een seksuoloog." De libi- doverhogende medicijnen die er voor mannen zijn, zo als Viagra, zijn er voor vrou wen helaas nog niet. Al wordt daar wel aan gewerkt. „Maar hormoontherapie heeft een positief effect op het algemeen welbevinden en kan alleen al daardoor een gunstig effect op het libi- V do hebben", weet ze. Annie de Vreugd vaak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 38