V I T A A L 2 3 Aan overgangsklachten is best iets te doen e Liefde is een schadelijke mythe Je moet het gedaan hebben om het te geloven: bij Canicross (hardlopen met de hond) ren je veel sneller dan je in je eentje kunt. Behalve natuurlijk als je hond moet poepen of plassen. CANICROSS Ook teckel is geschikt om mee te rennen Gezond Canicross kwam overwaaienult honden, foto door Johanneke Stolk Je ziet het niet vaak: hardlopers die elkaar uitgebreid besnuffelen voor dat de training begint. Bij het verza melpunt in het bos bij Ermelo wordt druk geblaft, gekwispeld en af en toe geplast. Drie jaar geleden begon Caroline Hiemstra met een Canicross-groep- je in deze plaats op de Veluwe. Canicross, dat is kort gezegd hardlopen samen met je hond. Op een zondagmorgen zijn hier vijf geoefende lopers bij elkaar gekomen, met zeven honden. De meeste dieren hebben een tuigje om, dat via een meeverende lijn is verbonden aan een heupgordel bij het baasje. Dat levert een bijzonder effect op, vertellen de liefhebbers: de hond trekt je als het ware voort door het bos. Dat wil ik ook wel eens proberen. Speciaal voor deze gelegenheid mag ik met golden retriever Colin lopen, volgens Caro line en de anderen zo'n beetje de snelste hond van het stel en een uitstekende trek ker. Mijn eigen IJslandse herder Polle rent zonder riem mee. „Pas maar op, Colin vliegt straks weg", waarschuwt Colins eige naar Hennie Bloemendaal terwijl zij mij helpt de heupgordel om te doen. „Ik herin ner me nog heel goed hoeveel spierpijn ik destijds had na mijn eerste Canicross. We lopen maar vijf kilometer door het bos hier, maar met Colin gebeurt dat in zo'n hoog tempo, dat je het na afloop behoorlijk voelt." Vooraf heb ik mij een beetje zorgen ge maakt: val ik met Polle in dit ervaren gezel schap niet volledig uit de toon? Wat nou als hij in het bos uitgebreid gaat plassen of poepen, terwijl de rest gedisciplineerd doorloopt? Maar eenmaal onderweg merk ik tot mijn opluchting dat Polle de enige niet is die tijdens het hardlopen ook ge woon een hond blijft. Canicrossen is behal ve een moderne sport ook ouderwets uitla ten. De honden stoppen af en toe voor een grote of kleine boodschap en soms blijft de riem achter een boompje hangen omdat het dier in kwestie daar een lekker luchtje heeft opgevangen. Maar wat vooral opvalt, is hoe licht het loopt met z'n tweeën. We nemen voortdu rend bos- en ruiterpaden met vaak mul zand, maar daar merk je veel minder van dan normaal. Pas op de momenten dat Co lin even inhoudt en ophoudt met trekken, voel je opeens je benen weer. Eens in de zo veel tijd wordt er gestopt om de achterblij vers de kans te geven bij te komen. Iemand in het gezelschap vergelijkt het tijdens zo'n korte pauze met het rijden op een elektri sche fiets. Hennie trekt een nog betere vergelijking: het lijkt wel of je de hele tijd van een heu vel afrent. „Je zwééft echt als de hond goed op tempo is." Dat is overigens niet de belangrijkste reden dat de lopers van dit groepje zo enthou siast zijn over Canicross, een sport die zo'n twintig jaar geleden kwam overwaaien uit Canada, het land van de sledehonden. „Het is vooral zo heerlijk dat je dit samen kunt doen met je hond", vertelt Caroline terwijl zij naast mij loopt met haar Rottweiler Roos. „Je bent echt een eenheid, een team met elkaar. En de honden hebben er vrese lijk veel plezier in." Wedstrijden organiseren ze hier ook met enige regelmaat in Ermelo. Zoals ook el ders in het land gebeurt. Met soms wel 8o deelnemers, die om de 30 seconden star ten, om opstoppingen op de smalle paden te voorkomen. Krijgen de honden dan ook de kans om onderweg aan van alles te rui ken? Nee, lacht loper Nico Groen „Daar voor gaat het er dan net iets te fanatiek aan toe." Hoewel ik niet uitsluit dat er achterin het veld nog steeds voldoende tijd is voor een plasje als het per se moet. reageren? gezondheid@depersdienst.nl Canicross is nog niet echt een gro te sport in Nederland. Er is inmid dels een landelijke vereniging, Ca nicross Nederland. Het aantal trai ningslocaties is nog beperkt tot acht. Zie www.canicrossneder- land.nl voor loccaties. Wat Caroline Hiemstra betreft is iedere enigszins geoefende loper („5 kilometer moet je wel aankun nen") welkom op zondagmorgen in Ermelo. Maar het is natuurlijk ook mogelijk om zelf een trai ningsgroepje te beginnen in de ei gen de buurt. Hiemstra: „Zo ben ik ook begonnen." Jachthonden zijn geschikte Cani- crossers. Net als Ridgebacks, ooit gefokt in zuidelijk Afrika voor de jacht op groot wild zoals leeuwen Maar volgens Hiemstra kun je de ze sport eigenlijk met vrijwel alle honden beoefenen. „We hebben het hier gelopen met teckels, maar ook met een King Char- les-spaniël. Al zijn die na afloop natuurlijk wel lekker moe, zeker als het warm is."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 37