TO©S Stichting betaalt deel terug van onterecht ontvangen subsidies 66 Je kunt kunt niet wachten tot er is gemeten wat er in de lucht zit RAMPENBESTRIJDING COLOFON Maak iemand abonnee! 2 IN HET NIEUWS Een toxische wolk krijgt op papier nog altijd de vorm van een sigaar, maar werkelijkheid is vaak anders. PAUL KUSTERS toosenhenk.nl O0 Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adj.) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Commercieel manager Bert de Vries Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid T: 088-0139995 E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: 088-0139 999 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruikmaken van de vakantie service? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088-013 99 10 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonne ment Toets 3: informatie over abonneevoor deel Maandag-vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Antwoordnr 10008, 5680 VB Best Abonnementsprijzen Het tarief voor een abonnement waarbij u de krant 6 dagen per week thuis ontvangt, bedraagt 28,95 per rriaand. Dit tarief is gebaseerd op betaling per kwartaal en automatische incasso. Zie ook www.pzc.nl/tarieven voor het complete tarievenoverzicht. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeld recht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informa tie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt in trekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy sta tement op www.pzc.nl Gifwolk waaiert door Wilma de Cort TILBURG - De sirene klinkt, de be volking krijgt het advies naar bin nen te gaan en ramen en deuren, te sluiten, want een giftige wolk trekt door de stad. Maar wie moet er schuilen en wie kan rustig naar buiten gaan, zolang niet met appa ratuur is gemeten wat er precies in de lucht zit? Dit bepaalt 'de sigaar'. De sigaar is een ovaal van 300 bij 800 meter. Zo gauw rampbestrij ders weten wat de bron is van een ramp - bijvoorbeeld een bedrijf- pakken ze een kaart en leggen er de ovale vorm op. De contouren van de sigaar beschouwen ze als een eerste indicatie voor de gren zen van het rampgebied. De vorm is ooit zo bedacht omdat er vanuit werd gegaan dat giftige stoffen in een soort pluim over de stad uit waaien. „Zie ik in de pluim alleen maar weilanden liggen, dan ben ik een stuk geruster dan wanneer er een ziekenhuis in ligt", zegt Martin Meijer, chemisch adviseur bij de DCMR Milieudienst Rijnmond. „Dat ziekenhuis moet ik mis schien meteen waarschuwen dat ze de ventilatie uitzetten." De sigaar gaat al tientallen jaren mee, zegt Nils Rosmuller, lector transportveiligheid bij TNO en het Instituut Fysieke Veiligheid. Martin Meijer Maar de sigaar houdt geen reke ning met de invloed van bebou wing op het verspreiden van een giftige stof. Er zijn nieuwe bereke ningsmethodes die dit wél doen. TNO heeft haar computers laten stampen op een gefingeerde trein ramp in Tilburg, een stad waar rondom het station veel nieuwe hoogbouw is verrezen. Tilburg is geen willekeurige keuze geweest. Er gaan veel gevaarlijke treintrans- porten door die stad. Het onderzoeksscenario: uit een ketelwagon op het centraal sta tion lekt, met een zekere snel heid, ammoniak. TNO heeft daar een bepaalde windsnelheid, wind richting en atmosferische stabili teit bij verbeeld. Dit alles in een straal van enkele honderden me ters rond de ongevalsplek. In de berekeningen van TNO buigt de toxische wolk af rond al lerlei barrières, zoals gebouwen en geluidsschermen. „De wolk meandert als het ware tussen de gebouwen door, verandert hier en daar van richting of gaat dicht bij de bron zelfs tegen de wind in", zegt Rosmuller. Het gebied met effecten van de ramp, dat bij TNO uit de compu ter rolde, lijkt in ieder geval niet op een sigaar. Maar intussen is de sigaar wel waar rampbestrijders zich op verlaten nadat hun pieper is afgegaan en er nog heel veel in formatie ontbreekt. „Het is je eer ste, grove indicatie. Je kunt niet wachten tot er is gemeten zodra er ernstige gezondheidsklachten zijn", zegt Meijer van de veilig- heidsregio Rotterdam-Rijnmond. „Bij een gemiddelde windsnel heid van 3 tot 5 meter per secon de kan een giftige stof zich al in een minuut 300 meter hebben verspreid. Zo hard kan het gaan." Komen er andere startmodellen dan de sigaar, dan zal dit gevolgen hebben voor burgers. Rosmuller: „Dan verandert het gebied dat je bij een ramp afsluit en waar je eventueel mensen evacueert. Je kunt burgers ook gerichter infor meren. Ammoniak is bijvoor beeld zwaarder dan lucht. Inwo ners doen er dus bij een ammoni- akwolk goed aan de hoogte op te zoeken. Dat is in dit onderzoek ook goed te zien." In het Belgische Wetteren was evenmin sprake van een toxische sigaar. Het rampgebied was een En u als trouwe abonnee ontvangt een VVV-cadeaubon t.w.v. 50, De nieuwe abonnee leest de krant 2 maanden gratis en betaalt vervolgens normaal tarief. Maak iemand abonnee op: www.pzc.nl/abonneewerftabonnee 'Voorwaarde is dat u én de nieuwe abonn minimadl 6 maanden abonnee Wijven. door Paul Bolwerk NIJMEGEN - De Nijmeegse multicul turele stichting Rhythm of Reason betaalt ter voorkoming van straf rechtelijke vervolging een boete van 1.251.082 euro voor het meer malen plegen van valsheid in ge schrift en witwassen. Dit bedrag is gebaseerd op de achtergehouden subsidiegelden. Dat maakte het Openbaar Ministe rie in Arnhem gisteren bekend. Hiermee komt een einde aan een strafrechtelijk onderzoek van ruim drie jaar naar vermeende fraude met subsidiegelden voor multiculturele doeleinden, onder meer in Gelderland en Overijssel. De stichting organiseerde onder meer het festival Live for Life in Arnhem. De directeur en de pen ningmeester krijgen ieder een werkstraf van 120 uur. Ook wor den onterecht ontvangen (subsi die-belden in beslag genomen. Bij de penningmeester gaat het om 346.682,78 euro en bij de direc teur om een terugbetaling van 170.384,78 euro. Daarnaast moe ten ze elk een boete van 30.000 euro betalen. De zaak kwam aan het rollen na dat de provincie Overijssel in 2004 geld had gegeven voor een festival in Enschede. Dat festijn werd echter afgelast. Overijssel deed aangifte van verduistering, waarna een juridisch steekspel over de bestedingen begon. De directeur van Rhythm of Reason, een TXirkse juriste, kreeg door haar inzet voor multiculture le doelen landelijke bekendheid. Ze werd ook als een rolmodel van een geslaagde allochtone vrouw beschouwd. Deze vrouw zat met onder anderen (toen nog) prinses Maxima en Paul Rosenmöller in het bestuur van de commissie Pa- VEM, die zich inzette voor partici patie van vrouwen uit etnische minderheidsgroepen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 2