Thriller en verlangens Glans van een vriendschap in finale FilmstarZ r Glans CULTUUR 27 De grote theaters in Zeeland gaan, met behoud van eigen identiteit, verder onder één noemer: Zeelandtheaters. Vrijdag verschijnt de gezamenlijke brochure voor het komend seizoen. DINSDAG 14 MEI 2013 Drie theaters onder één vlag Katakió Athletic Dance Theatre, op 6 februari 2014 te zien in Schouwburg Middelburg. door Rolf Bosboom TERNEUZEN - Twee jaar geleden nam Frans Lievens van het Schel- detheater in Terneuzen ook de ex ploitatie van de toen noodlijden de theaters in Middelburg en Goes op zich. Nu is het tijd voor de volgende akte. Voortaan pre senteren de drie theaters zich ge zamenlijk als Zeelandtheaters, ge leid vanuit één organisatie en met een gezamenlijke website en bro chure. Tegelijkertijd behouden de drie theaters wel hun eigen naam en karakter: het Scheldetheater voor de grotere uitvoeringen, de Schouwburg Middelburg met een accent op onder meer toneel en De Mythe in Goes als de gulden middenweg en ook als podium van amateurproducties. Vrijdag valt de brochure voor het komend seizoen bij de vaste be zoekers van de theaters in de bus. Voor het eerst is de programme ring van de drie theaters gebun deld. Tegelijkertijd wordt in de brochure duidelijk onderscheid gemaakt tussen de locaties. Het aanbod, in totaal zo'n 260 voorstel lingen, is vanaf morgen al te zien op de nieuwe, centrale website www.zeelandtheaters.nl. Nog meer dan voorheen is gepro beerd de programmering van de drie podia zo goed mogelijk op el kaar af te stemmen en overlap te voorkomen. Voorstellingen zijn doorgaans niet in Middelburg én Goes te bezoeken, maar in een van beide plaatsen. En een artiest die recent bijvoorbeeld nog in Ter- neuzen was te zien, is waar moge lijk nu geprogrammeerd boven de Westerschelde. Of omgekeerd. Frans Lievens is ingenomen met wat zijn drie theaters komend sei- Komend seizoen staan in de thea ters in Middelburg, Terneuzen en Goes zo'n 260 voorstellingen ge programmeerd. Bijzonder zijn onder meer: 'Flash- dance - What a feeling!' (8-9 no vember in Terneuzen), 'Baantjer Li ve!' (8 december in Middelburg), The Dragonfly Orchester (19 no vember in Middelburg) en afslui ting theatertournee Jan Smit (23 zoen te bieden hebben. „Ik ben vooral trots op de enorme toneel paragraaf, met name in Middel burg." Lievens wil er maar mee aange ven dat hij niet alleen maar pro grammeert voor een breed pu bliek. „Van het etiket 'commer cieel' komen we niet meer af. Dat is op zich niet zo erg, zolang het maar niet 'commercieel, dus niet april in Terneuzen). Verder, op het gebied van cabaret o.a. Ashton Brothers, Jandino As- poraat, Ali B, Vincent Bijlo, Pieter Derks, Ronald Goedemondt, Philip pe Geubels, Javier Guzman, Maikel Harte, Youp van 't Hek, Wim Hel- sen, Dolf Jansen, Paul de Leeuw, Hans Liberg, Jochem Myjer, Katin- ka Polderman, Tineke Schouten, Guido Weijers en Urbanus. cultureel' betekent. Voor ons is het een feest om ook het serieuze re genre te brengen, als er maar publiek naartoe komt." Op het programma staan onder meer Familie van Maria Goos, Faust ofte Krakeling beneden de Lou teringsberg (met Jan Decleir en Koen De Sutter), De kleine blonde dood (met onder anderen Wil liam Spaaij), Madame Rosa (met Dans: o.a. Danza Cuba, Fusion Dan ce, Het Internationaal Dansthea ter, Introdans en Scapino Ballet. Musical: o.a. 'Assepoester', 'The Blues Brothers', 'Sonneveld', 'De Tovenaar van Oz' en 'Yentl'. Muziek: o.a. Stef Bos Band, Cristina Branco, Boudewijn de Groot, 3JS, Nueva Manteca, Ra coon, Rowwen Hèze, Soul of Mo town, Soulsister en VanVelzen. Anne Wil Blankers), De passie vrucht van Karei Glastra van Loon, De verleiders (over de vast goedfraude) en De uitvreter van Theaterproductiehuis Zeelandia. Bij diverse dans- en toneelvoor stellingen worden gratis inleidin gen verzorgd. Dat gebeurt onder meer bij Scapino Ballet, De donke re kamer van Damocles, De passie vrucht, De verleiders en het Interna tionaal Danstheater. Lievens verwacht dat er de ko mende tijd meer voorstellingen en activiteiten aan het program ma worden toegevoegd. „Vroeger lag alles in maart al helemaal vast. Dat is aan het verschuiven. Je ziet dat het steeds dynamischer wordt en dat producenten met aanpas singen komen omdat ze willen in spelen op trends." De theaterorganisatie heeft twee hectische jaren achter de rug. Na de overname van 'Middelburg' en 'Goes' heeft Lievens fors gereorga niseerd en alles ingericht volgens het Terneuzense model. Het aan tal werknemers boven de Wester schelde is gehalveerd. „We zijn inmiddels voor negentig procent rond, maar we hebben wel enorme offers moeten breng en", zegt Lievens. „Dat geldt voor al voor de medewerkers die we hebben moeten teleurstellen. Dat doe ik nooit meer, want het was bepaald geen feest." Tegelijkertijd was het volgens Lievens onvermij delijk. „De medewerkers begrij pen heel goed dat het anders moest. Anders waren er nu geen theaters meer geweest." De perikelen rond de schouw burg in Middelburg - de geplande nieuwbouw werd afgeblazen, er komt nu een onderzoek naar ver bouw of nieuwbouw op de huidi ge locatie - hebben volgens Lie vens het theaterbezoek in Middel burg nadelig beïnvloed. „We heb ben daar een duidelijke terugslag gehad, maar inmiddels lijkt het zich enigszins te herstellen. Ter neuzen en Goes zitten op norma le snelheid." Toch is over de gehele linie ook in het theaterbezoek de crisis merk baar. „Zoals het vroeger was, zo wordt het voorlopig niet meer." EEN GREEP UIT HET PROGRAMMA VOOR HET SEIZOEN 2013-2014 MIDDELBURG - Tommie Knijff, Vin cent van den Ouden en het duo Daphne Koelma en Rein Borcheld zijn de finalisten in de FilmstarZ- competitie van Stichting Cavak, centrum voor audiovisuele ama teurkunst. Zij mogen hun korte films deze zomer maken en krijgen daar professionele coaching bij op het gebied van productie, camera, licht, geluid, decoupage, regie, sound-design en editing. Tommie Knijff kiest met zijn kor te film Verhaal met een staartje voor een dark comedy. In een oude, vervallen villa beraamt een verleidelijke, kwaadaardige huis hulp een plan om samen met de butler de oude weduwe van Ra- vensteyn te vermoorden en er met haar erfenis van door te gaan. Daphne Koelma en Rein Borcheld tekenen samen voor de film De Wensmoeder in het genre drama. Het verhaal gaat over Mirjam, een 43-jarige alleenstaande vrouw met een kinderwens. Ze maakt een afspraak met een donor, maar bij hun eerste afspraak blijkt hij een jonge scholier te zijn. Mirjam besluit er vanaf te zien en hem thuis te brengen. Tijdens deze rit ontstaat een opmerkelijk gesprek. Vincent van den Ouden maakt de film Voorportaal van de hel in het genre actie comedy. Hij voert daar in de 80-jarige Freek op. De man is zijn saaie leventje in het Tar- taros Hof zat. Hij wil ontsnappen, maar vindt zuster Riefenstahl op zijn weg. De jury roemt de finalisten om de creatieve visie op hun scripts, hun gevoel voor art direction en beoogde cinematografische vertel stijl. De drie films gaan op 11 no vember gezamenlijk in première. door Ali Pankow MIDDELBURG - Een held moet glan zen, fascineren en inspiratie bie den. Waarom zou je hem anders een held noemen? Die vraag roept Nyk de Vries op in Glans, deel 141 in de Slibreeks. Het boek je wordt donderdag 16 mei om 16.50 uur gepresenteerd in Revolu tion 100.000.000 etc. Gallery, Lan ge Noordstraat 41,Middelburg. De Vries, schrijver, dichter en gita rist, beschrijft in Glans zijn merk waardige vriendschap tijdens zijn studietijd in Groningen met een zeker René Dekker, afkomstig uit Zierikzee. „Hij gaf glans aan alles wat me zelf niet opviel. Als een connaisseur toverde hij prachtige dingen tevoorschijn", schetst De Vries de wijze waarop Dekker door zijn kamer struinde en hem enthousiast maakte voor een boek alleen maar door er enkele pagina's uit voor te lezen. De Vries schetst treffend hoe gril lig een held ook zijn eigen gang kan gaan en niet past in het plaat je dat je zelf wellicht hebt be dacht. De schrijver doet dat aan de hand van enkele latere, korte ontmoetingen in de tijd dat hij als parttime vakkenvuller bij Ikea werkt. Met veel gevoel voor hu mor rijgt hij enkele anekdotische scènes over de bedrijfsvoering van de Zweedse meubelgigant aan elkaar. Over oprichter Ingvar Kamprad bijvoorbeeld: „Verder ging het gerucht dat hij leed aan een drankprobleem. Dit maakte hem tot de Keith Richards van de meubelbranche, in die zin dat hij zich net als Keith in de Exile on Mainstreet-periode regelmatig zou laten aderlaten." Nyk de Vries (1971) werd geboren in Friesland, studeerde geschiede nis en woont in Amsterdam. Hij publiceerde twee romans Rozijnko nijn en Prospero en twee bundels met prozagedichten. Tijdens de boekpresentatie geeft De Vries een muziekoptreden samen met saxofonist René Everts. Glans, ISBN 978-90-6354-175-0; 7,50; uitg. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 27