Anouk gaat vanavond voor een plek in de finale. Maar of ze het Eurovisie Songfesti val 2013 ook wint? „Nee, dat niet." Als troostprijs is er wel een nieuwe cd. 44 Als het 10 VERDIEPING landsbelang meetelt, heeft iedereen er wat over te zeggen CORNALD MAAS MARGA BULT GUUS MEEUWIS 'Ik ga niet winnen I Anouk afgelopen vrijdag tijdens de repetitie voor het Eurovisie Songfestival in Malmö. Ze raakte zaterdag geblesseerd tijdens een potje bowlen, maar haar optreden vanavond komt daardoor niet in gevaar, foto Lüdvig Thunman/ANP door Jean-Paul Heek Uiterlijk volledig ontspan nen kijkt Anouk (38) vooruit naar een paar heel mooie momenten in haar toch al spectaculaire leven. Gestoken in strak ke jeans en een kaki T-shirt geeft ze echter meteen toe dat niets is zoals het lijkt. „Het leven zit altijd vol verrassingen. Kijk wat er gebeurde toen mijn songfestivalsong Birds bekend werd gemaakt. Het hele land stond op zijn kop en velen wisten hoe de inzending wel had moeten klinken. Hetzelfde gevoel als bij een voetbalwedstrijd van het Nederlands elftal kwam bovendrijven. Als het landsbe lang meetelt, heeft iedereen er wat over te zeggen." Het interview vindt plaats enkele dagen voordat de rockster naar Zweden afreist. Ze staat vanavond in Malmö in de eerste voor ronde van het Eurovisie Songfestival. „Dat is eigenlijk niets voor een controlfreak zoals ik. Je hebt immers helemaal niets te zeg gen. Niks over het licht, het podium of wat dan ook. Daarentegen doen de Zweden de dingen echter heel smaakvol. Daar maak ik mij dan ook geen zorgen over. Oké, ik moet mijn liedje zuiver zingen, maar dat is het Andere stress is er niet en dat voelt echt enorm bevrijdend." Ze benadrukt dat ze ook in Zweden ge woon zichzelf blijft. Innerlijk maar ook ui terlijk. „Ik heb al wat gekocht in New York en nee, het is geen jurk of rok. Daar voel ik mij veel te ongemakkelijk in." Over haar kansen in Malmö is ze glashel der. „Bij de bookmakers sta ik hoog, maar Denemarken en Noorwegen zijn toch de fa vorieten. Ik weet heel goed dat ik met dit nummer niet ga winnen. Maar als 1 pro cent van de 125 miljoen kijkers Birds te gek vinden, heb ik mijn doel bereikt." Haar deelname is overigens geen onder deel van een groots opgezet plan waarbij de release van haar nieuwe cd Sad singalong songs komende vrijdag en haar Symphonica in rosso-concerten later dit jaar als puzzel stukjes in elkaar vallen. „Dat ik het Eurovi sie Songfestival doe, komt vooral door mijn impulsief gedrag. Toen ik de eerste mix van Birds hoorde, bekroop mij opeens een gedachte: 'als ik ooit wil meedoen aan het Eurovisie Songfestival, dan is dit het perfecte nummer'. Mijn manager Kees de Koning reageerde als door een wesp gestoken. Hij zei: 'Ben je niet goed bij je hoofd? Nu heb je zo'n mooie plaat gemaakt en wil je dat daar gaan neerzetten. Waarom?' Maar ja, Anouk nu is hij helemaal overtuigd en zit hij straks met een vlaggetje in zijn hand op de eerste rij." De nummers voor Sad singalong songs schreef Anouk grotendeels al een paar maanden na het verschijnen van haar voor laatste cd For bitter or worse (2009). „Acht stukken waren klaar, maar ik heb ze be wust laten liggen. Simpelweg omdat ze om een andere werkwijze vroegen. Niet alleen muzikaal, maar zeker ook tekstueel. Er wa ren onderwerpen waar ik op dat moment helemaal niet over wilde schrijven. Om die reden heb ik tussendoor To get her together (2011) gemaakt." Op Sad singalong songs is de omslag rigou reus. Knallende drums en scheurende gita ren zijn volledig achterwege gelaten. De tien merendeels zwaar georkestreerde com posities stellen de stem en de haast con- ceptmatige teksten van Anouk centraal. De sfeer is feeëriek, soms zwaarmoedig maar tegelijkertijd ook hoopvol. De acceptatie van twee scheidingen en het toch weer hoopvol vooruitkijken, vormen de ruggen graat van de thema's. Wat meteen opvalt, is haar ingetogen ma nier van zingen. De brulboei is even in de kast gestopt. „Ik heb het dit keer echt an ders aangepakt. Normaal zing ik de songs in de studio met een koptelefoon op mijn hoofd. Dan geef je meteen vol gas. Maar ik wilde het nu laten klinken zoals ik ook thuis zing als ik aan het componeren ben. Kurkdroog dus. Om dat te realiseren, heb ik twee boxjes weggezet en de muziek zo danig zacht gezet, dat ik net kon horen waar ik wat betreft tempo en ritme zat. Ik dwong mij op die manier om zacht te zin gen." Die 'kleine' benadering paste ze niet toe bij de muzikale aanvulling. „Het moest filmisch en groots zijn om met dramatiek de teksten een extra lading mee te geven." Een logische keuze, want tekstueel graaft Anouk op Sad singalong songs diep. „Ik kijk op dit album zeker vooruit en niet alleen te rug. Op mijn leeftijd ben je gewoon erg kri tisch als het om de liefde gaat. Maar ik ben ook erg kritisch op mijzelf. Die controle waarover ik het eerder had, heb ik nodig om rust in mijn hoofd te houden." Eén van de songs op het album gaat over haar intense moederliefde Only a mother „Vrouwen maken zich veel sneller zorgen over van alles en nog wat. Ik zie in elk hoek je een gevaar, soms bijna obsessief. Kijk, ik had een heel ander plaatje voor wat ik wil de voor mijn kinderen. Ik ging voor het ide ale gezinsplaatje en dat is totaal mislukt. Dat ervaar ik als falen. Dat schuldgevoel zit er nog steeds en levert nog altijd slapeloze nachten op." Als alle stof van het songfestival en de nieu we cd is neergedaald, volgen 16 en 18 okto ber Symphonica in rosso in Gelredome in Arnhem. Gisteren werd vanwege de grote belangstelling een derde aflevering aange kondigd, op 20 oktober. „Die concerten staan slechts deels in het teken van het nieuwe album. Mensen komen daar toch naartoe om mee te zingen met de hits, te springen en te feesten. Dat moet ik ze dan ook geven. Het concept van Symphonica staat als een huis. Ik buig mij slechts over de keuze van kleding en songs. De kleding is makkelijk: die moet rood zijn." Kwaliteit „Ais Nederland dit jaar de finale niet haalt, dan zou voor eeuwig bewezen zijn dat kwaliteit niet aanslaat op het Eurovisie Songfestival", aldus songfestivalfan Cornald Maas, gisteren in de Telegraaf. Geen climax Zangeres Marga Bult vergelijkt Birds met een Engelse wals in mineurstemming. „Ik zou ergens een climax in het nummer gedaan hebben, dan gaat het nummer ergens naartoe", zei Bult gisteren op TV West. Heel mooi „Ik vind Birds heel mooi, hoewel ik het moeilijk vind om te beoordelen of het gaat aanslaan tijdens Eurovisie", aldus Guus Meeuwis zaterdag in het AD. „Het festival is niet mijn competitie, maar nu Anouk meedoet zit ik voor de buis."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 10