Vergunning voor rapen oesters Zeeuwse identiteit koesteren Foto's van Willem Mieras vertellen hun eigen verhaal H 1953-2013 ZEELAND 15 NEGENTIEN AANMELDINGEN VOOR ERFTROFEE 2013 Willem Mieras h MAANDAG 13 MEI 2013 door René Schrier YERSEKE - Een nieuw vergunningen systeem voor het rapen van oes ters moet voorkomen dat stropers grote partijen weghalen. Om een eind te maken aan de praktijken van illegale oesterrapers krijgt de Nederlandse Oestervereniging 25 vergunningen voor haar leden. De vergunninghouders mogen meer dan de nu toegestane 10 kilogram per persoon per dag rapen. Die re gel blijft wel van kracht. Dat bete kent dat particulieren die wilde oes ters willen rapen dat nog steeds mogen, met een maximum van 10 kilo per persoon per dag. De Nederlandse Oestervereniging wil juist dat een eind wordt ge maakt aan stroperspraktijken, waarbij regelmatig grote partijen in auto's worden geladen en te koop worden aangeboden aan de handel en aan restaurants. De con trole op de oesterrapers gebeurt in samenwerking met de organisa tie Sportvisserij Nederland die buitengewoon opsporings ambte naren (boa's) in dienst heeft die al op visvergunningen controle ren. Dit vergunningensysteem zou voor de zomer van kracht worden. De provincie Zeeland heeft de vergunningen verleend. De voorzitter van de Nederlandse Oestervereniging, Kees van Liere, waarschuwt voor de gevaren van het rapen van oesters. „Stel dat ie mand ziek wordt of zelfs overlijdt na het eten van geraapte besmet te oesters. Dat zou funest zijn voor de hele oestersector. Alleen leden die een certificaat voor het zuiveringscentrum hebben kun nen een vergunning krijgen." De ze geraapte oesters ondergaan net als oesters van de percelen stren ge controles op microbiologische vervuiling. Van Liere verwacht dat er sociale controle komt van de leden met een vergunning. Als die mensen met grote partijen oesters zien lo pen, die niet voor een vergunning hebben betaald, zullen ze wel aan de bel trekken. Overigens is een hoeveelheid van 10 kilo per per soon per dag voor particulieren ook wel erg veel, vindt secretaris Jaap de Rooij van de Nederlandse Oestervereniging. Maar dat is een regel van het ministerie. 1. Sluis, Hoeve Maneschijn. 2. Kou- dekerke, Hofstede Plantlust. 3. Ovezande, Hof Acht is meer dan Duizend. 4. Vrouwenpolder, Hof Elzenoord. 5. Poortvliet, 't Oefje. 6. Noordgouwe, De Oude Molen- werf. 7. Stavenisse, Hofstee den Roosentuyll. 8. Sirjansland, familie De Hulster. 9. Dreischor, huize Zonnetuin. 10. Sas van Gent, God demaer van Hof met de Zwart- rand. 11. Waterlandkerkje, d'lnlae- ge. 12. Kloetinge, Hof Ravenstein. 13. Vrouwenpolder, familie De Vis ser. 14. Nisse, 't Hofsteedje. 15. Noordwelle, recreatiebedrijf Boot. 16. 's-Heer Arendskerke, M.C. Ver- mue. 17. Zoutelande, Hof Weren- dijke. 18. Oostburg, J. van Gorp. 19. Geersdijk, A. van Rappard 't Hof Reijgersberg in Borssele, behouden erfgoed, foto Willem Mieras MIDDELBURG - De cultuurhisto rische aspecten en streekeigen kenmerken op en rond boerderij en maken het landschap mooier. „En ze dragen bij aan de Zeeuwse identiteit. In die omgeving voelen de Zeeuwen zich thuis en deze elementen en sfeer verwachten toeristen en recreanten ook hier te vinden", verklaart Sylvia T\iin- der, namens de Stichting Land schapsbeheer Zeeland (SLZ). De Erftrofee is een initiatief van de SLZ, de Zuidelijke Land-en Tuinbouworganisatie (ZLTO) en de Boerderijenstichting Zeeland (BSZ). De trofee wordt een keer in de drie jaar uitgereikt. Telkens worden drie erven onderschei den, die beoordeeld worden door een jury van de organiserende par tijen. Dit jaar ontving de jury negen tien aanmeldingen. Deze vierkop pige jury zal binnenkort op be zoek gaan bij een selectie van de ze boerderijerven. Er wordt bij de Erftrofee vooral gelet op streekei genheid en er wordt gezocht naar markante onderdelen op een Zeeuws boerenerf. Medio septem ber is de prijsuitreiking. De ene deelnemer aan deze wed strijd wijst op een authentiek kip- penverblijf, een ander op een drinkput. De jury laat zich ook graag verrassen door een make laar (gevelbekroning) of een in ere herstelde spantenconstructie van een oude schuur. Uitzicht over het Zeeuwse landschap bij Sas van Gent vanuit 't hof van Goddemaer. foto's via Stichting Landschapsbeheer Zeeland. Erftrofee nier." De motivaties van de deel nemers om mee te doen aan de wedstrijd liegen er niet om. „Zo'n prachtige hofstee uit de 17e eeuw vraagt om een traditioneel en streekeigen erf', schrijft een deel nemer. „Het polderlandschap en de akkers rondom sluiten mooi aan. Een geweldige sfeer met alle historische elementen op en rond ons erf en het ligt zo prachtig in het Nationale Park Oosterschelde. We geven nog steeds rondleidin gen, puur uit plezier, iedereen mag meegenieten." De SLZ timmert aan de weg om nieuwe wegen te vinden om 'zelf de broek op te houden'. Tuinder: „We hebben het Ervenabonne- ment in het leven geroepen. Dat is een abonnement voor eigena ren om periodiek advies voor on derhoud op het erf te krijgen en ze kunnen hulp vragen van een onderhoudsploeg. Dat is een van de nieuwe initiatieven." Typische Zeeuwse hagen. door Ben Jansen et was een blijde, maar te gelijk trieste bijeenkomst begin vorige maand in het stadskantoor van Goes toen Willem Mieras zijn Frans Naere- boutpenning kreeg. De ziekte waaraan de fotograaf uit de pol der onder Wolphaartsdijk zondag overleed, was hem overduidelijk aan te zien. De uitreiking van de penning kreeg daardoor iets van een vroegtijdig afscheid. Mieras fotografeerde jarenlang voor de PZC. Aan het begin van zijn carrière was hij 'die fotograaf met dat lange blonde haar'. Een herkenbaarheid die van pas kwam wanneer hij bijvoorbeeld op afzettingen van politie en brandweer stuitte. Later had hij dat handelsmerk niet meer nodig om toegang te krijgen tot de plek ken waar hij als fotograaf moest zijn. In de loop van de jaren was het hulpverleners en andere offi ciële instanties duidelijk dat Mie ras respectvolle foto's aan de krant leverde en de maker ervan werd allengs met evenveel respect bejegend. Nadat deze krant overstapte op het tabloidformaat mopperde Mie ras weieens. Een kleinere krant heeft minder foto's nodig. En dat betekent minder omzet voor de als zelfstandige werkende foto graaf. Minder foto's, dat klopte, maar een deel ervan werd groter afgedrukt. En Mieras' fotowerk voer er wel bij. Hij leverde foto's die hun eigen verhaal van het nieuws vertellen en waarop men sen steevast geen figurant maar hoofdpersoon zijn. De toekenning van de Naerebout- penning was een sympathieke ma nier van het gemeentebestuur van Goes om zijn waardering voor het werk en de persoon van Willem Mieras tot uitdrukking te brengen. Hij vond de onderschei ding en de mooie woorden van burgemeester René Verhulst op zijn kenmerkend laconieke ma nier 'best wel leuk'. Je kreeg Mie ras niet zo makkelijk enthousiast. Het huldebetoon waar hij écht - en niet best wel - trots op was, had hij al acht jaar eerder ontvan gen. In 2005 vroeg de gemeente hem in het kader van de viering van Goes 600 jaar stad een exposi tie van dertig jaar lokale persfoto grafie in te richten in de Grote Kerk. Daar hingen een zomer lang driehonderd op metershoge witte banieren gedrukte momen ten uit drie decennia Goes aan de pilaren. In het bijbehorende boek 'Door het oog van Willem Mieras' zijn ze gebundeld. Bij wie erin bla dert dringt zich onwillekeurig de conclusie op dat niet alle verande ring verbetering is. Mieras is de komende maanden nog in het stadsbeeld van Goes aanwezig met foto's van een reis door Argentinië die hij vorig jaar maakte. Een ruimere selectie van de beelden van die reis staat in het boek Openluchtmuseum Ar gentina!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 57