'De meest vermoeiende R LI JIM Ttoee Indie-weigeraars bepleiten na zestig jaar eerherstel bij Hoge Raad 66 Het moet Ondanks intensief speuren door politie en burgers blijven Julian en Ruben zoek. VERMISTE BROERTJES 4 BINNENLAND Anouk verrekt spier bij bowlen •Vrouwen teren nog te vaak op hun man' Scheidsrechters lopen klappen op 66 Bandensporen en de vondst van een zakje zeggen niets. Maar ja, je kunt ze niet tegenhouden afgelopen zijn met de onzekerheid. We moeten iets doen Zo?yer MAIMÖ Anouk heeft zich gebles seerd bij een partijtje bow len. Ze heeft een been ver draaid en haar onderrug ge kneusd. Door de blessure liet de zangeres gisteravond de openingsceremonie van het Eurovisie Songfestival lo pen. Ze houdt op advies van een dokter rust. Haar optre den morgenavond in de hal ve finale van het songfesti val is echter niet in gevaar. DEN HAAG Te veel vrouwen teren op de zak van hun man. Ze zou den zichzelf moeten kun nen bedruipen. Dat zegt mi nister Jet Bussemaker (On derwijs) in een nota over emancipatie die ze naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Volgens haar is bijna de helft van de vrouwen niet economisch zelfstandig. „Onwenselijk", zei Bussema ker zaterdag in Trouw. HAARSTEEG Twee scheidsrechters in het amateurvoetbal zijn zater dag mishandeld. Het gebeur de tijdens wedstrijden in Haarsteeg (Brabant) en Otto- land (Zuid-Holland). In Haarsteeg werd een 54-jari- ge scheidsrechter uit Am- merzoden mishandeld door een 31-jarige speler van RWB uit Waalwijk. De Waal wij ker is zondag vrijgelaten, maar blijft wel verdachte. De scheidsrechter besloot na de mishandeling direct definitief met fluiten te stop pen. RWB-voorzitter Bas Bruurmijn zei bij Omroep Brabant: „Het ging om een actie van één individu. Wij worden door dit incident te ruggeworpen, want wij wa ren net bezig met het uitrol len van een actieplan tegen geweld." In Ottoland kreeg een 47-ja- rige arbiter uit Gorinchem slaag bij een finalewedstrijd van B-junioren. Agenten hielden een 17-jarige voetbal ler uit Dordrecht aan. Vergeefs zoeken CEULLE - Opnieuw cirkelde een po- litiehelikopter boven een bos in Zuid-Limburg. Met man en macht blijft de politie speuren naar de vermiste jongens Julian en Ruben. Gisteravond werd een recreatiegebied bij Geulle uitge kamd, vooralsnog zonder resul taat. Vandaag gaat de zoektocht daar verder. De nieuwe speurtocht speelde zich af vlakbij Beek, waar de va der maandag gezien is bij een tankstation. 'Nieuwe informatie' was de aanleiding. De politie werkte ook gisteravond, samen Politieman in Beek Björn de Hoog, vrijwilliger met specialisten met verstand van landschappen, militairen en mari niers combat trackersDe zoek tocht spitst zich toe op de omge ving van de Kleivelderweg, een gebied met onder meer een bun galowpark en een visvijver. De afgelopen dagen waren veel vrijwilligers op meerdere plaat sen in het land op zoek naar de jo chies. Nergens leidde dat tot een spoor van de broertjes. In Beek ontstond zondagochtend een spontane burgerzoekactie in het Kelmonderbos. Zo'n dertig vrijwilligers melden zich na de vondst van een schep. Initiatiefne mer Björn de Hoog (19) uit Sit- tard deed een oproep op Face- book. „Het moet afgelopen zijn met de onzekerheid. We moeten iets doen. Er is hier een schep ge vonden. Waarom zouden we niet gaan zoeken?" Het zoeken verloopt echter chao tisch. Een uur lang lopen mensen kriskras door elkaar heen. Sommi ge plekken worden over het hoofd gezien, een bunker wordt meerdere keren onderzocht. Ban densporen en een rood zakje lei den tot enige opwinding, maar het blijkt loos alarm. Na anderhalf uur komen twee agenten een kijkje nemen. „We maken een rapportage", zegt een van hen. „Het is mooi om zo veel betrokkenheid te zien. Het leeft enorm. Maar je kunt je afvragen of deze actie zinvol is. Een schep is niet bepaald een goede reden om een zoekactie te starten. Ban densporen en de vondst van een zakje zeggen niets. Maar ja, je kunt ze ook niet tegenhouden." Vrijwilligers zoeken bij Austerlitz naar de vermiste broertjes Ruben (7) en REPORTAGE door Lilian Dominicus AUSTERLITZ - Ruim honderd vrij willigers hebben zich verzameld voor de ingang van restaurant De Pyramide in Austerlitz. Met stevi ge schoenen, flesjes water, boter hammen, stokken en zelfs speur honden staan ze klaar om het bos in te gaan, op zoek naar sporen van Julian en Ruben, de broertjes die sinds 6 mei worden vermist. De zoektocht bij Doorn, Leersum en Rhenen heeft niets opgeleverd en dus gaat het speuren verder langs de route die de vader, die zelfmoord pleegde in de bossen van Doorn, heeft afgelegd. De bos sen bij Beek in Limburg en Au sterlitz in Utrecht zijn deze zon dag aan de beurt. „Austerlitz is een gebied met een kinderspeeltuin, een populair wandelgebied, waar de ouders vaak met de kinderen kwamen", legt Mare Satijn uit. Hij is woord voerder van het team dat de zoek tocht in Doorn leidde en is nu in het bos om de nieuwe club vrij willigers van Austerlitz bij te staan. „We zijn al twee dagen aan het zoeken, die kennis en erva ring geven we nu door." Het is nodig, het eerste uur ver loopt rommelig. „In een lijn blij ven, mensen. Het is nu niet het tijdstip om handjes vast te hou den. Er moet een afstand van drie meter zijn met je buurman of Vertrek: 12, 15, 18, 21, 24, 27, 30 juli, 2, 5, 8, 11, 14, 17, 20, 23, 26 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Een stadstour voert u langs de Reichstag, de Brandenburger Tor, Alexanderplatz, de Gedachtniskirche en Unter den Linden. Maak een lichttour door Berlijn en een boottocht over de Spree! Uiteraard mag een bezoek aan Potsdam met park Sanssouci niet ontbreken. Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Londen Praag Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www.effeweg.nl aX/au/a/i n| of bel 0529 46 96 67 Cf IV Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b. v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18.- reserveringskosten per boeking. DEN HAAG - Meer dan 60 jaar gele den is het, dat Jan van Luyn (87) en Jan Maassen (83) naar de gevan genis moesten omdat zij niet wil den meevechten tijdens de politio nele acties in het toenmalige Ne- derlands-lndië. Nu willen ze eerher stel. Morgen bepleit advocaat Lies- beth Zegveld hun zaak bij de Hoge Raad. Zegveld wil heropening van de za ken van Van Luyn en Maassen. Had de rechter destijds geweten van het systematische geweld van Nederlandse militairen, dan wa ren beiden waarschijnlijk niet ver oordeeld, denkt Zegveld. Wegens gewetensbezwaren en op humanitaire gronden, weigerden Van Luyn en Maassen in 1946 en 1949 in te schepen voor Indië, net als ongeveer zesduizend anderen. „Ik wilde wel gaan, maar dan om die mensen daar de hand te schudden", zegt Van Luyn. In to taal werden circa 100.000 militai ren gestuurd om orde op zaken te Gevangenisstraf en ontzegging van stemrecht heeft bij beide mannen diepe sporen nagelaten stellen in de kolonie. Hun veroor deling en de daaropvolgende ont zegging van het stemrecht heb ben diepe sporen achtergelaten. Van Luyn: „Toen ik uit de gevan genis kwam, was Nederland voor mij geen vrij land." Overal ston den ze geregistreerd. Van Luyn zat twee jaar en Maassen drie. Ze leerden elkaar in de gevangenis in Vught kennen. 'Opzettelijke onge hoorzaamheid, gepleegd in oor log', luidde het. Wat ze van de Ho ge Raad kunnen verwachten, we ten ze niet. „Zoals wij ervoor staan, moeten ze erkennen dat zij fout zaten. De rechter weet nu wel hoe het is afgelopen in Indië."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4