Fraude: van Jos G. tot Yvonne B. Prijs voor reisboek Carolijn Visser GroenLinks zet in op Dorststaker in hospitaal 'duurzaamheidsdeal' IN HET NIEUWS 3 MAANDAG 13 MEI 2013 HELMOND - Gedrogeerde patiën ten en gewetenloze psychiaters spelen een hoofdrol in een van de grootste pgb-fraudes van de laat ste jaren, waar tientallen miljoe nen euro's mee gemoeid zijn. De psychiaters Jos G. uit Helmond en Sinan G. uit Berkel en Rodenrijs schreven voor hoofdzakelijk T\irk- se patiënten valse medische ver klaringen uit a raison van 5.000 euro. Met die verklaring werd bij het UWV een uitkering aange vraagd. Voor de controle bij het UWV kregen patiënten soms zwa re medicijnen om een apatische indruk te maken. Met de arbeids ongeschiktheidsverklaring werd een pgb aangevraagd, die soms op liep tot 50.000 euro. De 'buit' werd met de psychiaters gedeeld. Begin mei bepaalde de rechter dat oud-bestuurders van het Limburg se bemiddelingsbureau Raad en Daad 750.000 euro moeten terug betalen wegens pgb-fraude. De bestuurders lieten stagiaires voor een vergoeding van 15 euro zorg taken verrichten, maar declareer den 48 euro per uur. Bovendien werd stelselmatig pgb-geld inge houden om de winst van Raad en Daad op te schroeven en werd pgb-geld van de ene klant overge heveld naar andere klanten. Recent viel het doek voor Yvonne B. en haar partner uit Almere. Zij worden verdacht circa 8 ton aan pgb-gelden te hebben verduis terd. Yvonne B., bekend van de in middels failliete stichting Vrien den van Tom, gebruikte op grote schaal pgb-gelden voor vakanties in Turkije, tripjes naar Disney land en weekeindjes in Center Pares. Op de Facebook-pagina van haar partner is het uitbundige va kantiespoor eenvoudig te trace ren. Tijdens de tripjes fungeerden meereizende ouders op papier als begeleiders van eikaars kinderen, om zodoende de kosten te recht vaardigen. Beide verdachten zit ten momenteel nog vast. EXPLOSIE VAN PGB'S Het aantal houders van een per soonsgebonden budget is geste gen van 62.557 in 2003 tot 138.684 in 2011. Het aantal pgb-houders daalt door strengere regels en bedraagt mo menteel circa 130.000. De officiële fraudecijfers lopen ach ter. Tussen 2008-2010 is voor 6,3 miljoen euro gefraudeerd. Veel zaken, waar soms tientallen miljoenen mee zijn gemoeid, zijn nog onder de rechter of moeten nog voorkomen. De juridische weg kost veel tijd. Het heeft vier jaar geduurd voor dat de uitspraak in de affaire rond Raad en Daad kwam. AMSTERDAM - Carolijn Visser, die opgegroeid is in Middelburg, heeft zondag voor haar boek Argentijnse avonden, de VPRO Bob den Uyl Prijs uitgereikt gekregen. Dat is een prijs voor het beste Ne derlandstalige reisboek uit het af gelopen kalenderjaar. Er is een be drag van 7500 euro aan de prijs verbonden. Dat liet de VPRO, de initiatiefnemer van de prijs, we ten. Visser won de prijs voor haar ver haal over het leven van Rinus van Mastrigt en zijn twee dochters. Rinus vertrok in 1937 naar Batavia om werk te zoeken. Geld voor de overtocht had hij niet, dus hij ging op de fiets. Zijn twee doch ters werden daar geboren, maar al snel na de oorlog besloot Rinus om het geluk in Argentinië te zoe ken. „Het harde bestaan op de pam pa's, de moeizame relatie tussen de grillige vader en zijn dochters, en de onbekende geschiedenis van de Nederlandse kolonie in Ar gentinië, wist Visser met haar vak manschap, passie en stijlvastheid tot een schitterend verhaal te sme den", luidt het juryoordeel. De jury bestond dit jaar uit Karen de Bok (de hoofdredacteur van VPRO-televisie), Christine Otten (schrijver en theatermaker), Pauli ne Slot (schrijver) en Laura Sta rink (journalist en schrijver) en voorzitter Job Cohen. Het was de tiende keer dat de VPRO Bob den Uyl Prijs werd uit gereikt. Eerdere winnaars waren P.F. Thomése (2012) en Cees Noote- boom (2011). Kambiêr* is verhuisd Hen steunt de Voedselbank Feliciteer Kambier op www.kamhter.ftl DEN HAAG - De blik in politiek. Den Haag is volgens Bram van Ojik louter gericht op extra bezui nigen. De fractieleider van Groen Links vindt dat Nederland juist ambitie moet tonen en stelt daar om voor 6 miljard euro van de rijksbegroting duurzamer in te zetten voor energie uit zon en wind en investeringen in energie besparing en openbaar vervoer. Volgens Van Ojik levert dat ba nen en een beter milieu op. Het plan staat in de voorzet voor een duurzaamheidsakkoord die GroenLinks dit weekeinde naar premier Mark Rutte en minister Jeroen Dijsselbloem (Financiën) stuurde. Enkel en alleen praten over mogelijk extra bezuinigen, vindt Van Ojik 'voorbarig en niet-productief. „Wat ons land nu nodig heeft, zijn afspraken om de economie sterker en duurzamer te maken." Volgens hem laat Nederland daar nu kansen liggen. „We kiezen ook voor andere en schonere mo biliteit: geen nieuw asfalt, maar verbeterd openbaar vervoer. En we vergroenen de belastingen: minder belasting op arbeid zodat meer mensen aan de slag kunnen en meer belasting op milieuver vuiling zodat verduurzaming wordt gestimuleerd." door Cyril Rosman ROTTERDAM - Na ruim vijf dagen dorststaken zijn de nieren van Sa- yam Udin Nessar (43) het aan het begeven. Daarom is de uitgeproce deerde asielzoeker uit Afghanis tan dit weekeinde vanuit het de portatiecentrum in Rotterdam verplaatst naar het Justitieel Me disch Centrum in Scheveningen. „Daar kunnen we hem beter de zorg geven die hij nodig heeft", al dus een woordvoerder van het mi nisterie van Justitie gisteravond. In het uitzetcentrum in Rotter dam waren gisteravond volgens justitie nog veertien asielzoekers in hongerstaking. Drie van hen drinken ook al meerdere dagen niet meer. Voor het weekend wa ren er nog 45 honger- en vijftien dorststakers. De vluchtelingen in het uitzetcentrum bij Rotterdam Airport protesteren tegen hun de tentie en tegen hun behandeling in het centrum. Hun asielverzoe ken zijn afgewezen, ze wachten in gevangenschap op uitzetting. De asielzoekers stellen dat ze geen criminelen zijn en dus niet vast zouden moeten zitten. Ook zitten ze elke dag zo'n vijftien uur opgesloten in hun cel. Meer dan gewone gevangenen. Sommi ge vluchtelingen zitten maanden lang vast. Het lukt de Dienst Terugkeer en Vertrek niet hen uit te zetten om dat het land van herkomst niet meewerkt. Sayam Udin Nessar vertelde zaterdag, voordat hij naar het medisch centrum in Scheven ingen ging, aan de Werkgroep De- portatieverzet dat zijn nieren het begaven. Een dorststaking kan binnen een week tot nier- en hart falen en daardoor de dood leiden. De Afghaan zegt in een verkla ring: „Ik ben geen crimineel en wil ook niet zo behandeld wor den." Hij stelt in een verklaring niet onder dwang eten of vocht toegediend te willen krijgen. Ook niet als hij het bewustzijn heeft verloren. Volgens Justitie wordt er geen dwangvoeding toegepast zo lang iemand 'wilsbekwaam' is. Gisteravond was Nessar nog bij bewustzijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 3