22 CONSUMENT GAMES Dragon's Dogma Dark Arisen Navigeren vanaf het fietsstuur a la TomTom kan met nieuwe gps-apparaten voor fietsers van Mio en Garmin. Een goedkoop alternatief is de eigen smartphone in een houder op het stuur. VERGELIJKING FIETSNAVIGATIE door Herman Bluemink Het begin van Dragons Dogma Dark Arisen lijkt in eerste instantie ook meteen het einde van de game. Een grote angstaanja gende draak steelt namelijk het hart van het hoofdpersonage. Ge lukkig blijkt deze gruwelijke daad op magische wijze niet fa taal en begint een uitgebreid avontuur op zoek naar wraak. Voor de trektocht begint, krijg je eerst een paar bepalende vragen voorgelegd. Ga je bijvoorbeeld de strijd aan als ridder, boogschut ter of magiër? En hoe wil je eruit zien? Bedenk goed in welke huid je de grote open wereld van Dark Arisen wilt ontdekken, want een maal gekozen is er geen weg meer terug. De eerste stappen in Dragons Dogma maken niet meteen in druk. De wereld oogt flets, voor spelbaar en mist een levendige touch. Ook de kerkers die je be zoekt en de wapens en andere items die je vindt, verdienen geen originaliteitsprijs. Het is ook eeuwig zonde dat de (zelfge- fabriceerde) hoofdpersonages niet in het bezit zijn van een per soonlijkheid. Maar ondanks deze minpunten is Dragon's Dogma gewoon een hele leuke game. Door de verma kelijke actie verveel je je geen moment. Met zwaard, boog of staf de vele tegenstanders een kopje kleiner maken is een erg leuke bezigheid. Vooral de grote gedrochten die je pad kruisen, le veren interessante gevechten op. Zeker omdat je constant wordt ondersteund door een vast hulp je en twee zogenaamde Pawns. Deze 'pionnen' zijn door de com puter bestuurde personages die je helpen bij je tocht. Je kunt con stant oude Pawns inruilen voor nieuwe om een zo effectief moge lijk team strijders samen te stel len. Je hebt de hulp hard nodig, want het avontuur is lekker pit tig en houdt je uren bezig. Door dat je constant sterker wordt en nieuwe wapens en kleding vindt, blijf je gemotiveerd om door te spelen en telkens weer de helpende hand te bieden. Naast het avontuur kun je, als je eenmaal een sterk team hebt op gebouwd, een verzameling grote beesten bevechten op het Bitter- black Island. Deze grauwe en duistere omgeving huisvest reu zen, draken, geesten en andere monsters die je normaal alleen in nachtmerries tegenkomt. Het eiland biedt urenlang spectacu lair vermaak. Het schijfje is dan ook volgepropt met extra's. Naast Dragon's Dogma uit 2012 en de uitbreiding Dark Arisen zijn ook alle extra's, zoals wa pens en harnassen, die online zijn verschenen, toegevoegd. Voor 30 euro heb je dus een com pleet en uitgebreid pakket. Dragon's Dogma Dark Arisen. Adviesprijs: 29,99 euro. Platformen: Xbox 360 en PlayStation 3. GPS-navigatie op de fiets door Tonie van Ringelestijn foto's PR De opvolger van de fietscom puter is het gps-apparaat voor op het fietsstuur. Vo rig jaar introduceerde fabri kant Mio al zo'n fïetsnaviga- tiesysteem met een groot aanraakscherm en digitale kaarten. Het apparaatje laat net als een TomTom de route en rij-instructies zien en registreert ook gegevens als afstanden en snelheden. Sinds eind april verkoopt Mio een nieuw model van dit gps-systeem voor fietsers, de Cyclo 505. Mio heeft ten opzichte van het model van vorig jaar de helderheid en het contrast van het scherm verbeterd, zodat het beeld beter leesbaar is in het zonlicht. Maar Mio krijgt nü flinke concurrentie van de bekende navigatiefabrikant Garmin. De nieuwe Garmin Edge 810 is ook gericht op fietsers. Net als Mio's Cyclo-serie kan dit systeem de weg wijzen via een touch screen. Het schermpje is in de Edge 810 wel iets kleiner (2,6 inch) dan in de Cyclo 505 (3 inch). Gesproken navigatie-instruc- ties bieden de apparaatjes overigens niet, wel piepjes bij het naderen van een afslag. Ze houden ook gegevens als afstanden, tij den, snelheden en gebruikte calorieën bij. Garmins software biedt op dit vlak wat meer mogelijkheden voor de serieuze fiet ser. Beide fietsnavigatiesystemen hebben nieu we mogelijkheden om draadloos informa tie over te seinen. Zo kan de Mio Cyclo 505 via wifi de gps-gegevens van geplande rou tes of afgelegde trajecten draadloos overzet ten vanaf het onlineprofiel op de Mio-site. Zowel bij Garmin als bij Mio zijn ook rou tes die andere gebruikers hebben gedeeld te downloaden. Garmin gaat met de Edge 810 nog een stapje verder: het apparaat kan via bluetooth de actuele locatie en gege vens over bijvoorbeeld snelheid en afstand doorgeven aan een smartphone, die bij voorbeeld in de rugzak zit. Via de Gar- min-app kunnen fietsers dan bekenden rechtstreeks hun fietstocht laten volgen op internet. Een verschil tussen Mio en Garmin zit in het kaartmateriaal. Mio levert al kaarten voor auto- en fietsnavigatie mee, onder meer afkomstig van OpenStreetMap, waar bij iedereen online continu verbeteringen kan doorvoeren. OpenStreetMap bevat veel onverharde paden, ideaal voor fietsers en wandelaars. Mio biedt hierdoor snellere kaartupdates voor maar enkele euro's. Bij Garmin zijn naast de meegeleverde wegen kaart van Europa ook gedetailleerde topo grafische kaarten te koop, vanaf 50 euro. Zowel Mio als Garmin ondersteunen extra accessoires, zoals cadans- en hartslagme ters, waarvan de gegevens op het scherm pje zijn te tonen. Bij Mio kost een cadans en hartslagmeter 50 euro extra bij aanschaf van de Cyclo 505. De Mio Cyclo laat fietsers ook handige pun ten in de buurt opzoeken, zoals apotheken, supermarkten, fietswinkels en restaurants. Dat is informatie die ook via mobiel inter net is op te zoeken, maar in het buitenland is het vanwege de kosten handig dat ze op het apparaat zelf staan. Een mooie functie van de Mio Cyclo is 'Surprise Me'. Kies een tijd of afstand en je krijgt verschillende au tomatisch gegenereerde routes in de buurt voorgeschoteld. Goedkoop zijn de Mio Cyclo 505 en de Gar min Edge 810 niet: ze kosten respectieve lijk 419 en 449 euro. Een voordeliger alter natief is het gebruik van de eigen smart phone in een speciale houder voor op het fietsstuur. Mobiele apps voor bijhouden van afgelegde routes en andere sportdata zijn erin overvloed, net als sensoren en hartslagmeters die met smartphones kun nen communiceren. Maar ook de speciale gps-apparaten heb ben zo hun voordelen. Wie zijn telefoon uitzet en alleen gps gebruikt, kan wel meer dere uren navigeren op een volle accu, maar veel fietsers zullen het mobieltje juist mee hebben genomen om bereikbaar te blijven. De apparaten van Mio en Garmin halen op een volle accu tussen twaalf en ze ventien uur. reageren? >9/ consument@depersdienst.nl Garmin Edge 810 2,6 inch tot 17 uur alleen wegenkaart, topo-kaarten los verkrijgbaar live tracking via bluetooth naar smartphone-app ja 449 euro Schermgrootte Accuduur Kaarten Draadloos Waterdicht Prijs Mio Cyclo 505 3 inch tot 12 uur kaarten fiets en auto aanwezig overzetten routes via Wifi ja 419 euro

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22