'K Bin d'r zó blieje mee as 'n kind CULTUUR 27 Hans Schoots spreekt over 'Stromenland' Coach winnaars Kunstbende T T 1 it 1 Tentoonstelling De Tribute2Marley tour van de band Rootsriders eindigt zondagavond op de sterfdag van Bob Marley in het Arsenaaltheater in Vlissingen. Op mijn achttiende besefte ik dat ik diep werd geraakt door zijn muziek en zijn teksten", fa ZATERDAG 11 MEI 2013 Hommage Bob Marley sgxa Zanger Junior Tecla in de band Rootsriders: 'Bob Marley is mijn spirituele vader', foto Soulidarity door Willem Jongeneelen vlisingen - De band Rootsriders werd in 2006 opgericht om de 25e sterfdag van Bob Marley te her denken. Het succes van de Nederlands/ Caribische band was meteen zo groot dat er na de op richting meer toernees volgden. Na een korte pauze werd de band, met zanger Junior Tecla als Bob Marley, opnieuw van stal gehaald. Nu om een saluut te brengen aan Catch A Fire, het internationale el peedebuut van The Wailers dat exact 40 jaar geleden verscheen. De band was kort daarvoor opge pikt door Chris Blackwell, de Brit se producer die de band naar En geland haalde. Junior Tecla daarover: Catch A Fire veranderde alles. Niet alleen voor Bob Marley, ook voor alle andere reggaebands daarna. Blackwell verdient daarvoor alle credits." Blackwell zag inderdaad de poten tie van de band en had het lef er een blank productieteam op te zetten. The Wailers zaten volgens Junior destijds in een overgangsfa se. „Hun muziek schoof van ska en soul op richting de one drop reggae en werd destijds sterk beïn vloed door die van Lee 'Scratch' Perry. Blackwell ging echter een stap verder. Het lukte hem die muziek ook populair te maken bij tieners die in de ban van Jimi Hendrix en Led Zeppelin waren. Rock was groot in het begin van de jaren zeventig. Daar moesten ze in mee. Met de lokale sound uit Jamaica kon dat niet, met de manier waarop Catch A Fire klonk wel." Het album is een van de favorie ten van Junior Tecla. De zanger met zijn weelderige dreadlocks ziet er een stuk jonger uit dan de 45 jaren die hij zegt oud te zijn. Muziek houdt hem jong. Hij kwam in 1981 vanuit Curasao naar Nederland. Momenteel pen delt hij tussen zijn verblijfplaat sen bij zijn tante op de Antillen, bij zijn moeder in Voorburg of zijn werkplek in Amsterdam. Vóór The Rootsriders was hij zan ger van de formatie The Juize, met daarin nog een aantal Antilia- Zanger Junior Tecla nen, onder wie zangeres Giovan- ca. Bob Marley noemt hij zijn spi rituele vader. „Op mijn achttien de besefte ik dat ik diep werd ge raakt, zowel door zijn teksten als door zijn muziek. Zijn woorden werden een soort bijbel. Hij is de belangrijkste profeet die er be staat voor mij, zoals Jezus, Boed dha of Mohammed dat voor ande ren zijn." Tecla steekt zijn liefde voor Mar ley niet onder stoelen of banken. Hij kent andere muzikale helden, zoals Stevie Wonder of Rignald Recordinoe (beter bekend als Do ble R), een held binnen de Antilli aanse muziek. Geen van hen staat als brenger van de bood schap dichter bij hem dan Marley. „Hij bracht zijn verhaal op zo'n manier dat hij daar een ongekend groot publiek mee aansprak. Ik ben een van de kinderen van hem. Hij is mijn grote inspirator en ik handel daar ook naar. Ik doe op kleine schaal wat hij in het groot deed. Hij betekende enorm veel voor de mensen van zijn land. Ik ben met sociale projecten bezig op Curasao, om mijn eigen mensen te helpen." Bob Marley is er ook altijd ge weest voor Tecla. Hij groeide op met zijn muziek en beschouwt die als een soort van tweede na tuur. Al zet hij vier keer achter el kaar hetzelfde album op, het stoort hem nooit. Hij ziet Marley als de leider van zijn volk met vol gelingen. Zijn stem klinkt zo ver trouwd dat Tecla er van op zijn ge mak geraakt. Tijdens het optreden in het Arse naaltheater in Vlissingen morgen avond wordt hij begeleid door on der meer Mitchell Brunings, die in de huid van de destijds in de band aanwezige Peter Tosh kruipt, en door bandleden die re gelmatig ook als The Royal Roots Band actief zijn. Ze begeleidden al vele grootheden uit Jamaica, tij dens tournees. Tecla: „Optreden met zo'n geweldige band achter je, dat voelt als landen in een ge spreid bedje." Zondag 12 mei, Arsenaaltheater, Vlis singen, 21.00 uur. ellewoutsdijk - In 't Kerkje in El- lewoutsdijk wordt zondagmiddag de tentoonstelling 'Natuurlijk' ge opend. Dat gebeurt met muzikale omlijsting verzorgd door Bram Kole. De expositie 'Natuurlijk' biedt werk van Dirk de Vries uit Goes. Hij was is in de wieg gelegd om schilder te worden, huisschil der en pas na zijn pensionering vond hij tijd zich uit te leven als kunstschilder. De expositie is na de opening te zien op zon. 2/6, za. 15/6 en za. 29/6 van 13.30 -16.00 uur. terneuzen - Historicus, onderzoe ker en publicist Hans Schoots geeft woensdagavond 15 mei in Porgy en Bess een inleiding over zijn boek 'Stromenland - De we reld rond de Westerschelde'. Schoots vertelt in zijn boek het meeslepende verhaal van een van de drukste scheepvaartroutes ter wereld, maar ook van de belang rijkste natuurgebieden en van de dilemma's van een grensgebied. Deze literaire avond is een initia tief van Prometheus en begint om 20.00 uur. GOES - De winnaars in de diverse categorieën van de Kunstbende krijgen coaching ter voorberei ding van hun deelname aan de landelijke finale op 29 juni in De Melkweg Amsterdam. Om de deel nemers zo goed mogelijk op dit spektakel en de strenge jury voor te bereiden houdt Kunstbende Zeeland op zaterdag 18 mei in Po dium 't Beest en in de repetitie ruimte van de Jeugdtheaterdag een speciale coachingsdag voor die Zeeuwse finalisten. door Rinus Willemsen Kiek", dienk'kbie m'nei gen, „die gaon 'k noe 's een schóón plekje geven." En mee m'n gouwen medal je in m'n 'and, stap ik deu de kaomer op zoek naor een plekje wao die goed in 't zicht ligt, mao toch nie al te proenkerig. 't Moe gezeid worren, 'k bin d'r best wel 'n brok- ke 'öóvèèrdig op. 'k Èn in de lóóp van de jaoren nog nie vee medal- jes veroverd. Jao, vroeger 's op 'n sportdag van de laogere schoole. Of mee Koninginnedag. Dag kreeg iedereen zo'n medal je om dat je meegedaon ao. Nie van 't winnen. Dat 'oef ik judder nie uut te leggen. Zo'n sportman was ik nie. 't Was mêêr om mee te doen. Dat zeggen ze trouwens te genwoordig nog altied op de Olympische Spelen. Meedoen is belangrieker dan winnen. En soms moe j'ook geluk 'èn ee? Lóóp maor 's mee 'n lepel in je mond over een wiegelende balke. En dan in die lepel nog een ei. Ik geef't je te doen 'óór. As kind deen 'k ook mee, mee die kinderspelletjes op de Markt. Ook mee die lepel. Allicht. En wat 'n boel ménsen die d'r naost de bal ke stonnen. Eigenlijk waoren d'r twêê balken, want 't was 'n wed strijd. Achter 'n streepe most ik staon. Dan kreeg 'k de lepel in m'n mond en dan kwam 't 'r 'n ei in te liggen. Nêê, 't was gêên 'ard gekookt ei. Dat was dudelijk te zien. D'r laogen d'r al een paor ka pot op de grond. Jao, nog voo de balke. En d'r naost laogen d'r ook al een paor. „Goed concentreren Rinus. Naor 'n vast punt in de ver te kieken." De lepel in m'n mond, een paor stappen vooruut, dan kwam 't ei d'r in. Of noe die lepel zo gróót was, of dat ei zó kleine, 'k kan 't nie mêêr zeggen, maor dat ei rollende toch aordig vee heen en weer in die lepel. Vlug goeng 't nie, die êêste meters, mao m'n tegenstander liet z'n ei gen ook nie van de wieze brien- gen. Die promberende mii wat op te jaogen, mao dat trappende 'k nie in. Vlak voo 't ènde stappende 'k nog bienao van de balke. Dat gao zó ee: op 't leste gao je j'n ei gen wèèren en dan zou je nog brokken maoken. Mao dat liep goed af. En iederéén klappende toen voor ons. Alli, bienao iederéén. Noe goeng ik vorige weeke op Ko ninginnedag ver'aolen vertellen over ons durp. Oe dat Koning Wil lem III langst kwam en nao de ge brandschilderde raomen in de kér ke kwam kieken en laoter Konin- ginne Wilhemina mee d'r gezin ook langst kwamen, 'n Primao sfeertje. Kinders en ouwers luusterden nao m'n ver'aol en ke ken nao m'n plaotjes op 'n gróót schèrm. Echt waor, mee open mond, zaoten die gastjes te luuste- ren oe dat d'r vroeger een koning en laoter 'n koninginne in Bier vliet op versiete kwaomen. J'ouw het nie voo mogelijk. Êên en al an- dacht, toedat 'r uut 'n luidspreker knallende: „De kinderspelen gaon beginnen." Inêês lege stoelen. (M'n ver'aol was toen ook a bie nao klao, 'óór). Daogs daonao kom 'k thuus en ligt 'r in de brievenbusse een gou wen medalje an 'n röód-wit-blauw lint. Op de voor kant de beeltenis van prinses Bea trix en Koning Willem-Alexan- der. „Das rap", dienk ik en mee ontroerieng leg 'k de medalje op m'n 'and. As 'k omdraoi lees ik: 2013 Koninginnedag Biervliet. Noe 'angt ie in de kaomer. 'K Bin d'r zó blieje mee as 'n kind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 97