24 ZEELAND MAAND VAN DE VRIJHEID Vorige week is Zeeuwse Maand van de Vrijheid begonnen. Peter van Vooren, werkzaam bij de Provincie Zeeland, is een van de trekkers van dat project. 9= Zaterdag Zondag Maandag Dinsdag Woensdag Donderdag en vrijdag Donderdag en vrijdag ben ik vrij Zaterdag is voor mij een traditionele voetbaldag. Ik vind het heerlijk om op en rond het voetbal veld te staan. Al mijn kinderen (twee zonen en een dochter) voetballen bij FC Dauwendaele in Middelburg. Bij de vereniging ben ik al zo'n tien jaar vrijwilliger, eerst als jeugdtrainer en nu als samensteller van een digitale Nieuwsbrief. FC Dauwendaele is een vereniging waar ieder een welkom is. Met plezier sporten en gezellig heid zijn belangrijk. Ik moet denken aan een Nieuwsbrief die in het teken stond van 'respect'. De voorzitter van de vereniging gaf hierin aan dat regels en afspraken belangrijk zijn. Het lijkt allemaal zo overbodig om het op te schrijven. Le den moeten beseffen, zo legde hij de lezers uit, dat de club van ons allemaal is en het complex ons gezamenlijke 'huis'. Die afspraken komen 's avonds terug tijdens de Dodenherdenking op het Abdijplein. Samen met mijn vrouw Helma ga ik daar voor het eerst naar toe. Vrijheid bestaat niet zonder afspraken be toogt burgemeester Bergmann in zijn toe spraak. Het is leuk dat hij in zijn speech ver wijst naar De Maand van de Vrijheid en het be lang om ook jongeren actief te betrekken bij vrijheid én bij het herdenken. Vandaag begint De Maand van de Vrijheid. Veertien jaar geleden nam de Provincie Zee land het initiatief om een aantal losse projec ten in mei meer en beter op elkaar af te stem men. Nog altijd ligt de regie en coördinatie bij de provincie. Een klus die ik samen met een collega doe. Het uitgangspunt van De Maand van de Vrij heid is dat alle activiteiten in het teken staan van de vier vrijheden, die de Amerikaanse pre sident Roosevelt formuleerde. De vrijheid om te zeggen wat je wilt, om te geloven wat je wilt en beschermd te worden tegen armoede en angst: daar gaat het om. Veel activiteiten in De Maand richten zich met name op jongeren en het Bevrijdingsfestival Zee land is hiervan wel het beste voorbeeld. De dag begint voor mij met de Van Randwijkle zing. Het Van Randwijkcomité - waar ik deel van uit maak - heeft dit jaar Paul Scheffer uitgeno digd om de lezing uit te spreken. Belangrijk voor de lezing is een spreker die geloofwaardig en in spirerend is en met zijn visie bijdraagt aan het vergroten van de weerbaarheid van burgers. Om 12.00 uur begint de lezing. Als ik om 11.00 uur bij de St. Jacobskerk in Vlissingen aankom staan er tot mijn verbazing al tientallen mensen te wachten. De lezing is populair en de laatste ja ren kunnen we rekenen op zes- a zevenhonderd bezoekers. Vrijwilligers van de kerk en de Cul- tuurwerf zijn een enorme hulp. Ook de leden van het Van Randwijkcomité steken een handje toe. Albert de Visser en ik zorgen ervoor dat spe ciaal genodigde gasten een plek krijgen in de kerk. De lezing en het festival zijn samen inmid dels een goede combinatie en traditie. Een stukje bezinning vóór het feest. Scheffer zet me aan tot denken. Hij waarschuwt voor wat hij noemt 'de afgewende blik', voor af zijdigheid en neutraliteit. Hoe zou ik zelf zijn? Een ambtenaar die het de tegenstander makke lijk maakt en meeloopt of een verzetsheld? Ge lukkig hoef ik het antwoord niet te geven. Met een aantal comitéleden kort nagepraat. We zijn tevreden en brainstormen al meteen over de spreker in 2014. Een politicus of iemand uit de culturele sector? Rond 14.00 uur slenter ik door het zonnetje over het Bevrijdingsfestival. Het is meteen lekker druk, ook op het Plein van de Vrijheid. Laat op de avond nog even terug naar het festival voor de band New Cool Collective; vette jazzmu ziek onder leiding van saxofonist Benjamin Her man. Het mooiste beeld is echter vanaf de Nieuwendijk richting Dijktheater; wat een sfeer! Om 7.30 uur gaat de wekker. Even de krant lezen bij het ontbijt; een mooie terugblik op de Van Randwijklezing. Om 9.00 uur heb ik een afspraak met het dage lijks bestuur van de Ondernemingsraad van de joren eter bUrges*Oehuwd,arie coderen innovatie dij Provincie. Sinds bijna een jaar ben ik hiervan voorzitter. Op dit moment speelt er een pittig dossier, de vorming van de RUD (Regionale Uit voeringsdienst) in Zeeland. De gemeenten, de Provincie en het Waterschap gaan hierbij samen taken uitvoeren op het gebied van milieuzaken. We hebben als OR zorgen over de arbeidsvoor waarden van bijna zestig collega's die in Terneu- zen aan de slag moeten. Daarna overleg over de website van De Maand van de Vrijheid. Maarten Zeegers (schrijver, jour nalist en Syrië-deskundige) geeft een achttal lite raire lezingen op scholen in Zeeland. Deze literai re tocht is een zeer succesvol onderdeel van De Maand van de Vrijheid en wordt elk jaar uitge voerd door Switch, één van onze partners. De middag besteed ik aan een aantal onderwijs- dossiers. 's Avonds kijk ik naar Nieuwsuur voor de uitreiking van de Libris Literatuurprijs. Elvis Peeters, één van de genomineerde schrijvers, was vorig jaar te gast tijdens De Maand van de Vrijheid. De prijs gaat aan hem voorbij. De slotactiviteit van De Maand van de Vrijheid op woensdag 29 mei is weer een literaire avond. Organisator SLAZ heeft voor Turkije gekozen als thema. Zeer actueel in de discussies over Europa. Vandaag het laatste overleg met Iris Compiet van Bureau Drvkkerij-Podium over De Maand van de Vrijheid. Jaarlijks organiseert De Drvkkerij activi teiten en dit jaar helpen ze ons ook met de pr. Iris ontwierp vorig jaar de poster van het literai re Afrikafestival en won onlangs met deze affi che de prijs voor de mooiste Zeeuwse poster 2012. Ook haar ontwerp van de poster voor het li teraire Tbrkijefestival is weer opvallend. Per e-mail overleg ik met Freedomhouse-Art. Hierachter gaat een groep grafische kunstenaars schuil. Ze houden met name workshops voor kin deren. Tijdens het Bevrijdingsfestival werden er onder het motto 'Carnaval van Vrijheid' door ze ventig kinderen maskers gemaakt. Zaterdag 11 mei is er ook nog een workshop in de Zeeuwse Bibliotheek. 's Middags heb ik heel ander werk. De Economi sche Agenda van de Provincie moet worden uit gevoerd. Op het gebied van kenniseconomie en arbeidsmarkt is een structurelere verbinding tus sen bedrijven en onderwijsinstellingen een must. Zo kun je op termijn tekorten op de ar beidsmarkt voorkomen. Elders in het land (maar ook in Zeeland) zijn hiervan al een aantal goede voorbeelden. Die kennis willen we delen met het veld tijdens een bijeenkomst die we als Pro vincie binnenkort organiseren. Het is vakantie voor het thuisfront. Als ik naar het werk ga, is iedereen nog in diepe rust. Ik heb een gesprek met een aantal collega's die zich bezighoudt met het jongerenplatform Jouw Zeeland. Jongeren in de leeftijd van 12 tot 23 jaar praten tijdens bijeenkomsten, debatten, acties of evenementen mee over het beleid van de Provin cie. De onderwerpen waarover ze het hebben vari eert van het openbaar vervoer tot cultuur en van duurzaamheid tot vrijheid. De groep bestaat uit tweehonderd jongeren. Binnen de Provincie vin den we het belangrijk om jongeren de vrijheid te geven om mee te praten over en te betrekken bij beleid. Jongeren hebben ook vaak een andere, ver frissende kijk op de wereld. Onlangs gingen tien Jouw Zeeland jongeren met elkaar in gesprek over de betekenis van de vier vrijheden en wat ze er zelf van merken in hun dagelijks leven. Het is mooi om te zien dat vrij heid dan heel dichtbij komt. De een woont namelijk in de buurt van een asiel zoekerscentrum en speelt met de kinderen die daar wonen. De ander vertelt dat hij bij de tafel tennis soms wordt aangekeken wanneer hij bidt voor het eten. Jongeren betrekken bij vrijheid is niet altijd mak kelijk, maar wel steeds een mooie uitdaging. De Maand van de Vrijheid is hiertoe een uniek eve nement. Donderdag en vrijdag ben ik vrij. De laatste uren van de werkweek besteed ik aan het voorberei den van een komend stafoverleg met de gedepu teerde en een personeelsbijeenkomst die we vol gende week als Ondernemingsraad organiseren. EF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 96