ei* MSC Oorlogsmuseum in Kapelle groeit Tentoonstelling Dirk de Vries 22 BEVELANDEN en THOLEN Verbetering kruispunt Goes niet duidelijk '4 599 p.p. LEZERSAANBIEDING! 1 ;S*. Vanaf Met 3 gratis excursies! ONTDEK DE NOORSE FJORDEN EN ONTVANG 3 EXCURSIES GRATIS! Noorwegen is het land van fjorden en gletsjers, meren en bergen, houten vissersdorpjes en legendarische mythes. Dit prachtige land in Noord-Europa is één van de populairste vakantiebestemmingen voor cruisepassagiers, - n NOORWEGEN ENGELAND NEDERLAND Vertrek vanaf IJMUIDEN MSC OPERA 8 dagen 7 nachten Vertrek vanaf IJmuiden, zodat u kosten en tijd kunt besparen en meteen kunt beginnen met ontspannen. Vriendelijk, (deels) Nederlandssprekend personeel, zal het u gemakkelijk maken terwijl u in stijl rondreist naar de Noorse fjorden. Aan boord zijn tevens Nederlandstalige menukaarten beschikbaar. Boek nu en ontvang 3 excursies t.w.v. 205 p.p. gratis! U zult per trein genieten van het spectaculaire landschap en een bezoek brengen aan de beroemde watervallen in FlSm. De stad Stavanger wordt ontdekt en natuurlijk bezoekt u het Utstein klooster. Tijdens de 3e excursie kunt u genieten van Oslo, stad der Vikingen. Een 8-daagse Noorse fjorden cruise boekt u met vertrek op 19 mei vanaf 599 p.p. en 9 of 16 juni vanaf 649 p.p! Voor meer informatie, voorwaarden en reserveringen neem contact op met MSC Cruises 023-8902111 of ga naar www.msccruises.nl/wegener V CRUISES door Nadia Berkelder GOES - Bijna een week is er ge werkt om het kruispunt voor het Goese stadskantoor veiliger te ma ken. Het resultaat is voor de argelo ze voorbijganger in eerste instantie niet helemaal duidelijk. Er ligt nieuw asfalt op het kruis punt, de vluchtheuveltjes hebben nieuwe rode bestrating gekregen en de lijnen op de weg zijn op nieuw getrokken. Maar is het ook veiliger geworden? „We hebben een verhoogde afscheiding ge maakt tussen het fietspad en de rijbaan", legt wethouder Loes Meeuwisse van verkeer desge vraagd uit. „Het asfalt op het krui- singsvlak is ruwer dan het eerst was. En vanaf de Jumbo is de rij baan voor auto's smaller gemaakt, auto's moeten nu wachten. En het zebrapad wordt beter zicht baar gemaakt met verlichting." Het kruispunt, dat ruim een week dicht is geweest, is door de ge meente Goes benoemd tot 'grey spot', omdat er relatief vaak onge vallen gebeuren. De gemeente heeft zich tot doel gesteld om de verkeersveiligheid op alle grey spots te verbeteren. Eerder gebeur de dat al bij de 'black spots', krui singen waar nog meer en ernsti ger ongelukken plaatsvonden. Meeuwisse, die vanaf haar vakan tieadres reageert, kan niet zeggen hoeveel het werk aan het kruis punt voor het stadskantoor gekost heeft. „Uit mijn hoofd was het an derhalve ton, voor twee kruispun ten." Goes heeft van de provincie Zeeland ruim 130.000 euro gekre gen om vier van de gevaarlijkste kruispunten in de stad aan te pak ken. ELLEWOUTSDIJK - In 't Kerkje van Ellesdiek opent zondag 12 mei een tentoonstelling met kunstwerken van Dirk de Vries uit Goes. Belangstellenden zijn vanaf 14.30 uur welkom om de opening bij te wonen. De tentoonstelling is ook geopend op 2 juni, 15 juni en 29 juni van 13.30 uur tot 16.00 uur. De toegang is gratis. The Mediterranean way of life gericht met verschillende wapens en onderdelen van munitie. Om dat alles te kunnen tentoonstel len, heeft hij vergunningen moe ten regelen en aan strenge beveili gingseisen moeten voldoen. „We hebben alles doorlopen, en alles is in orde. Als stichting hebben we zelfs een Ambi-status gekre gen. Mensen moeten zeker weten dat er, als ze een schenking doen, niets van verkocht wordt of aan de strijkstok blijft hangen." Vitality is elke eerste zaterdag van de maand van 13.00 tot 16.00 uur geopend, maar Andries Looijen ontvangt op afspraak ook wel groepen. Entree vraagt hij niet want het is per slot van rekening zijn eigen hobby. „Er komen bin nenkort bordjes met nummers bij de tentoongestelde spullen, dan kunnen de mensen lezen wat het is en waar het over gaat. Maar als ik heel eerlijk ben, vertel ik het lie ver allemaal zelf. Je raakt dan in gesprek en dikwijls hoor je van de gasten nog verhalen." Komende week is Vitality extra geopend, vanwege de Franse week Toujours Kapelle. Op don derdag 16, vrijdag 17 en zaterdag 18 mei is het museum van 13.00 tot 16.00 uur open en in een tent ernaast zijn verschillende activi teiten, waaronder de groep Allied Forces Benelux, die scènes uit de oorlog naspeelt. Eregast is Truus Dekker uit Wemeldinge die veel Franse gewonden heeft geholpen in 1940 en daarna. Speciale plaat sen in het museum zijn inge ruimd voor Zuster Duivewaarde, die Franse gewonden verzorgde en voor Danker van Maris, die stierfin een werkkamp in Karlsru he. De correspondentie tussen Danker en diens ouders heeft Andries Looijen in huis. door Mieke van der Jagt KAPELLE - Bloed zweet en tranen zijn er in gaan zitten, maar volgens Andries Looijen is dat ook wel een beetje toepasselijk. Hij heeft nu per slot van rekening een klein mu seum van de Tweede Wereldoor log. Vitality heet het, de codenaam voor de bevrijding van Zuid-Beve land in 1944. Veel van de collectie stamt ook uit Zuid-Beveland. Het is er ge vonden, achtergelaten of geschon ken. Andries Looijen was als kind al erg geïnteresseerd in de geschie denis van de Tweede Wereldoor log. „Ik kwam veel bij Minus Goud in Krabbendijke, die een enorme verzameling had, en er ook veel over vertelde. Hij zette zich ook in om de voertuigen uit die tijd aan de praat te houden." Geïnspireerd door Minus Goud, sloeg Andries zelf ook aan het ver zamelen, wat hij maar te pakken kon krijgen. „Toen ik na het over lijden van Minus diens verzame ling kon overnemen, voelde ik toch een verantwoordelijkheid om het ook te delen." Looijen verbouwde zijn schuur aan de Vroonland se weg in Kapel le en bouwde er vitrines in, waar in thematisch en per nationaliteit uniformen, gebruiksartikelen, wa pens en documenten worden ge toond. „Er staan Nederlanders, Fransen, Engelsen en een Duitser. Sommige mensen zien die laatste liever niet, maar ik wil de geschie denis geen geweld aan doen. Ik laat niets weg." In november 2012 ging het eerste deel van het museum open, maar intussen is er veel bij gekomen. Andries heeft een extra ruimte in- Andries Looijen in zijn museum in Kapelle. foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 94