Fietszwaan Q 14 REIZEN COLOFON ALTIJD ONDERWEG Derk Bolt Ver weggestopt in het verre en koude noorden van Canada liggen de plaatsjes Inuvik en Tuktoyaktuk, in de zomer gescheiden door een enorme delta en in de winterverbonden door de zogenaamde Ice Roads. Op Aboriginal Day komen alle inwoners samen en vieren de langste dag van het jaar. eindredactie Marcha van Schijndel reizen@depersdienst.nl vormgeving Erna van Eerdewijk advertentieverkoop Wegener Media Nationale Verkoop verkoop.dagbladen@wegener.nl Ik had Praag al een paar keer bezocht, maar steeds in de winter. Bittere kou en gure wind maakten genieten vrij wel onmogelijk. Het veelge roemde uitgaansleven in de stad ging aan mij voorbij. Wie buiten kwam, wilde terstond weer naar binnen, flaneren was er niet bij. Nu is het eindelijk anders. De zon schijnt, het is 25 graden en het uit zicht vanaf de hooggelegen burcht waar de kathedraal staat te pronken, is betoverend. Praag is een romantische stad. Op een ter ras met prachtig uitzicht zitten twee pasgetrouwden aan de champagne. Het zijn Amerikanen. In het zonnetje genieten ze van de mooiste dag van hun leven. Passanten feliciteren het koppel, steken duimen op en wensen hen veel geluk. Ja, alles is goed in Praag. Via de Karlsbrücke loop je ont spannen de stad in. Nou ja, als je niet struikelt over een van de mil joen anderen die ook over de oude toegang tot het centrum slenteren. De brug overspant de ri vier die door het hart van Praag meandert, de Moldau. Vanaf een terras aan het water kijk ik naar de ondergaande zon. Ook al weer zo romantisch. De rivier heeft, zo te zien een op vallend groot verval. Om de 500 meter is er een klein, schijn baar kunstmatig watervalletje waarna het water ineens een stuk je lager staat. Een soort water drempels. Daardoor is een rond vaart over de Moldau, die door ve len wordt aangeboden, eigenlijk een lachertje. Verder dan een paar Heavy metal in arctisch Canada door Jaap van Splunter Ze moet er nog steeds om la chen als ze het ongeloof op het gezicht van de bezoeker ziet. Eileen is gids in het nog geen duizend inwoners tel lende plaatsje Hiktoyaktuk. Het dorpje ligt zo'n 400 kilo meter boven de poolcirkel in arctisch Cana da. „Hier trad in september 1995 de wereld beroemde heavymetalband Metallica op", zegt de gids bloedserieus, terwijl ze naar een verlaten plek op de toendra wijst. Hik, zoals de lokale bewoners hun woonplaats noemen, was voor een dag wereldnieuws. Het was niet zo dat Metallica zomaar kwam om een optreden te geven. Het con cert was onderdeel van een campagne van een Canadese bierbrouwerij, die ermee een nieuw ijskoud biertje wilde promoten. Kos ten nog moeite werden gespaard en vijf honderd prijswinnaars van uit het hele land werden gratis ingevlogen. Na het concert leek de rust te zijn weerge keerd, maar in 2008 was er weer reuring in de koude deel van de wereld. Een jaargang van de realitysoap Ice road truckers werd hier opgenomen. Ook op de Nederlandse tv waren de avonturen te volgen van stoere chauffeurs die met gigantische ladingen op hun trucks over bevroren rivieren tussen onder meer Tuk en Inuvik pendelden. Vriezen kan het hier. Het poolijs omarmt de plaats voor het grootste deel van het jaar. In de zomer trekt het ijs zich voor een maand of vier even terug en kleurt de toen dra zowaar groen. Voor architectuurprijzen hoef je Tuk niet te bezoeken. De gekleurde huisjes lijken willekeurig over de toendra te zijn uitge strooid. Drie vervallen kerkjes, een super markt annex benzinepomp en een piep klein overdekt zwembad completeren het geheel. De grootste bezienswaardigheid van Tuk ligt dan ook onder de grond. Via een spekgladde ladder daal je af naar een 10 meter diepe opslagruimte. Door de per mafrost is het er ijskoud. De opslag is niet meer in gebruik. „Nee, iedereen heeft te genwoordig een vriezer in huis. Net zoals elektriciteit, water en internet", verklaart Eileen. Ondanks al deze moderne geneug ten van het leven is er niet zoveel veran derd in het dorp. Visserij is nog steeds de belangrijkste inkomstenbron, alhoewel ook de vondst van gas en olie in de Beau- fortzee belangrijk is geweest. In de Koude Oorlog stond er nog wel een groot radarsta tion, maar na het vallen van het IJzeren Gordijn is dat nu verlaten en vervallen. De volgende plek die ik in deze koude re gio ga bezoeken, is Inuvik. Je kunt er over de weg heen, maar dat is een waar avon tuur. Hissen het goudzoekerstadje Dawson City in Yukon en Inuvik in de Northwest Territories loopt een 750 kilometer lange weg, die op de permafrost is neergelegd. Deze weg heet Dempster Highway. Onder weg zie je twee nederzettingen en een ben zinepomp annex camping/hotel. Voor de rest is dit het grote niets. Het landschap va rieert van saai tot spectaculair en tegenlig gers zijn op één hand te tellen. Halverwege passeer je de poolgrens en is het ook in naam duidelijk: dit is het Arctisch gebied. Ik neem liever het vliegtuig. Van Hik is het een uurtje vliegen naar Inuvik, min of meer het (service)centrum voor een enorm gebied. In vogelvlucht is de enorme Mackenzie-/Beaufortdelta goed zichtbaar. Inuvik ligt aan de monding van de Macken- zierivier en lijkt te worden opgeslorpt door het water, wat ook soms daadwerkelijk dreigt te gebeuren. Inuvik is voor Arctische begrippen een grote plaats. Naast 3.500 in woners bevinden zich hier een ziekenhuis, de nodige overheidsgebouwen, supermark ten, winkels en verschillende hotels. De enige bezienswaardigheid van betekenis is de fraaie iglokerk. Voor de rest is het een nederzetting zonder fratsen, vooral de mensen maken de plaats. Aboriginal Day is bij uitstek de tijd om de lokale bevolking te ontmoeten. Bij de term Aboriginals denk je al snel aan de oorspron kelijke bewoners van Australië, maar feite lijk is het een verzamelnaam voor bevol kingsgroepen over de hele wereld. In arc tisch Canada worden de oorspronkelijke be woners ook wel Eskimo, Inuit of First Na tion genoemd. Maar in Inuvik heet de feest dag niet voor niets Aboriginal Day. Op de langste dag van het jaar komen de bewoners van Inuvik en (verre) omgeving bij elkaar. Er is veel aandacht voor sport en cultuur. Zo worden diverse lokale sporten beoefend die onbekend zijn bij het grote publiek. „Dit is een goede manier voor de jeugd om zich fysiek te sterken voor een le ven in deze omgeving", legt Jane uit. Deze Nederlandse woont al vele jaren in Canada en is maar wat blij dat ze weer eens wat in haar moedertaal kan praten. 1 Van links naar rechts: Gids Eileen daalt af naar de ijskoude voorraadkel- der in de per mafrost. De fraaie Mackenzie-/ Beaufortdel- ta in vogel vlucht. Spectaculaire dansen tij dens Aborigi nal Day. foto's Jaap van Splunter In dit soort kleine gemeenschappen kent iedereen elkaar. Daarom kan Jane drempels slechten die voor bezoekers soms onoverko melijk zijn. Zo woon ik een repetitie bij van de Inuvik Drummers and Dancers. Er wordt gezongen en gedanst met veel ple zier, maar ook met een duidelijk serieuze ondertoon. Door het gebrek aan een schrift vormden zang en dans een belangrijk me dium om de cultuur van generatie op gene ratie door te geven. Het is mooi om te zien hoe de fascinerende Aboriginalcultuur wordt gebeiteld in het hier en nu. De 21e eeuw mag dan ook in Inuvik zijn intre de gedaan hebben, de eeuwenoude cultuur wordt evengoed springlevend gehouden door de locals. En zo hoort het ook. reageren? reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 66