PZC 17 VEENHU,ZEN OP bezoek in de gevangenis Media Druk tv-jaar 14&15 canada Aboriginal Day in Inuvik 21 thijs beckand Luxemburg is slechts een vlekje op de kaart. Maar voor fietsers biedt het groothertogdom 600 kilometers aan fietsroutes. Al deze routes zijn keurig bewegwijzerd als PC: piste cyclable. Reizen De fiets kan mee met de treinen van Brussel en Luik naar Luxemburg. De Luxemburgse fietsroutes sluiten aan op Belgische, Duitse en Franse fiets routes. Luxemburg kent ook Bed+Bike: www.lvi.lu/bedandbike Een handige kaart met alle routes is Luxemburg by Cycle van de Luxem burgse fietsersbond LVI: www.lvi.lu In Nederland te koop bij: www.fiets- vakantiewinkel.nl Luxemburgs Nationaal Verkeersbu reau: www.ont.lu De springprocessie van Echternach vindt dit jaar plaats op dinsdag 21 mei, de dinsdag na Pinksteren: www.willibrord.lu BELCIE door Bert Sitters De stad Luxemburg wordt doorsneden door de dalen van de rivieren de Pétrusse en de Alzette. Vanaf het fietspad langs de Pétrusse hebben we door de rust in de weelderig groene lon gen van de stad niet de indruk dat we ons tussen twee drukke wijken in het centrum bevinden. De sierlijke Adolphebrug over het dal is het begin van de stedelijke con touren hoog boven ons. Links van ons lig gen de kazematten van Vauban en de ka thedraal, aan de rechterzijde kijken we uit over de futuristische hoogbouw van de Eu ropese wijk. Een lift in de rotswand bij Grund brengt ons met flets en al naar boven, midden in het oude centrum, waar de erewacht statig op en neer stapt voor het werkpaleis van de groothertog. Tegenover dit paleis blijkt café De la Presse het stamlokaal te zijn van de Luxemburgse fietsersbond LVI. Voorzit ter Gust begroet ons allerhartelijkst en vouwt onmiddellijk zijn kaarten open voor fraaie fietstips. Enkele parlementsleden be treden het lokaal. Gust kent ze en maakt van de gelegenheid gebruik wat fietsknel- punten onder de aandacht te brengen. „Zo gaat dat in ons kleine landje", legt de fiet sersbondvoorzitter trots aan ons uit. Met de tips en informatie van Gust op zak verlaten we de stad over de nieuwe, beweg- wijzerde SaarLorLux-fietsroute. Als je deze route helemaal volgt, kom je door drie lan den: Luxemburg, Duitsland en Frankrijk. Luxemburg is niet alleen een klein land, al les lijkt beperkt qua afmeting, ook de dorp jes. De pastelkleurige huisjes liggen er keu rig bij: net een operettedecor. Bijna onopgemerkt klimmen we langzaam naar een golvend plateau bij Ellange, waar we getrakteerd worden op een weids uit zicht. Een slingerende afdaling over een voormalig spoorbaantje tussen de wijnran ken brengt ons midden in Remich in het Moezeldal. Een glaasje Riesling lonkt op de terrassen aan de Moezelkade van dit wijn stadje. Ook al weten we al te goed dat wijn op de fiets naar je hoofd stijgt en in je knie ën zakt, zwichten we toch voor een glaasje. De Moezel biedt fietsroutes langs de Luxemburgse én Duitse kant. De Luxem burgse variant gaat langs poppenhuisach tige wijndorpjes, de Duitse oever biedt fraaie vergezichten. De oplossing voor dit dilemma is heen en weer via beide zijden. Ons doel is Schengen. Een vlek op de kaart, maar beroemd door het Schengenakkoord. Luxemburg vond dit plaatsje op een drie landenpunt het best passen voor een derge lijk historisch besluit, maar een geschikte accommodatie voor de ondertekening was er niet. De oplossing werd een salonboot, die afgemeerd lag aan de Moezelkade. We nemen afscheid van de Moezel en la ten onze wielen stroomopwaarts rollen over het fietspad langs de zijrivier de Sau er. Het water is hier veel wilder, de oevers grilliger en de bochten scherper. Ideaal voor kanovaarders en rafters, die zich met de stroom laten meevoeren. Parel van de Sauer is Echternach: de oudste 'stad' van het Groothertogdom. Op de markt staan we voor een lange stoet met mensen, die zich met elkaar verbinden via zakdoeken in de hand. Op de maten van de muziek beweegt het gezelschap zich, sprin gend van de linker- op de rechtervoet, voort. Ineens is het ons duidelijk: dit is de vermaarde springprocessie ter ere van Wil- librord, die hier al sinds de vijftiende eeuw op de dinsdag na Pinksteren plaatsvindt. Een prachtig stukje zit in de staart van on ze route: van Echternach terug naar de stad Luxemburg gaat het over een voormalig smalspoortje. Om de stoomlocomotief met koosnaam Charly het hoogteverschil te kunnen laten overwinnen, zijn lange slin gers aangelegd door het bos. We gaan door een smalle kloof die speciaal voor Charly is DUITSLAND FRANKRIJK uitgehouwen. Op het stationnetje van Bech mag de locomotief even uitpuffen, om te wachten op zijn tweelingbroertje uit de andere richting, want er is slechts één spoor beschikbaar. Het monumentale ge bouwtje is nu het sanitairgebouw van een camping langs het fietspad. Voorbij het kampeerterrein duikt ineens een donker gat van een tunnel op. Gelukkig floepen vanzelf de lichten aan. Na de tunnel volgt een donker bos met dicht bladerdak. En dan ineens, vanuit de ze geslotenheid, staan we voor de skyline van de stad Luxemburg, waar de erewacht nog steeds parmantig heen en weer loopt voor het terras van café De la Presse. reageren? W reizen@depersdienst.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 65