Terug naar school SPECTRUM 7 standplaats Zuid-Afrika Miriam Mannak Gewapende groepen bedreigen de bevolking zodat die niet tegenwerkt bij plunderingen ZATERDAG 11 MEI 2013 waarde van de tot nog toe gestolen voorwerpen op omgerekend minstens 2 miljard euro. De meeste Syrische kostbaarheden komen recht streeks van de circa tienduizend archeologische lo caties die het land telt. „Het is onmogelijk al die plekken te beschermen", zegt professor Maamoun Abdel Karim, de baas van het Directoraat voor An tiquiteiten en Musea en verantwoordelijk voor het veiligstellen van het nationale erfgoed. Een van Ka- rims problemen is dat de lokale bevolking mee werkt aan de roof. De mensen kennen de plekken waar interessante objecten liggen, maar werden voorheen afgeschrikt door de 10 tot 15 jaar gevange nisstraf die op diefstal van erfgoed staat. Nu de overheid zich alleen met de oorlog bezighoudt en de Syrische economie volledig is ingestort, durft de lokale bevolking de diefstal wel aan. Als gevolg van de afwezigheid van staatsbescher- ming probeert Karims Directoraat van Antiquitei ten nu door middel van een publiekscampagne de bevolking aan te sporen archeologische schatten te beschermen. Het erfgoed is van iedereen, luidt de boodschap. Het is niet alleen Syrisch cultureel erf goed voor de Syriërs, maar voor de hele mensheid, aldus Abdel Karim. Volgens hem hebben 'maffia- bendes' het op de schatten voorzien. „Er zijn gewa- Abdel Karim van het ministerie van Antiquiteiten De Umayyad-moskee in Aleppo was herhaal delijk het toneel van he vige gevechten tussen de Syrische rebellen en het leger, foto AFP pende groeperingen.uit Libanon, Turkije en Irak die de bevolking intimideren zodat ze niet tegen werkt als ze plunderen", zegt hij. Met name in het grensgebied met Thrkije wordt veel illegaal opge graven. In Doura Europos bij Deir Ez-Zor zijn meer dan driehonderd illegale opgravingen gevon den. Wat daar is verdwenen weet niemand. Gelukkig zijn de collecties van de 38 staatsmusea wel veilig, verzekert Karim. De topstukken zijn ver huisd naar veilige locaties. Volgens archeologe Joan ne Bajjaly is dat echter een te mooie voorstelling van zaken. De collectie van het museum van Da mascus is goed opgeborgen, denkt ze. „Maar wat in de musea in Horns en Hama is gebeurd, weten we niet. En ook de dode steden in het noorden wor den ernstig geplunderd, maar dat weigert de rege ring toe te geven." Volgens Bajjaly zijn er al stuk ken uit Syrische musea op internationale veilingen aangetroffen. Sommige kunstwerken, zoals de acht tien mozaïeken uit de Odyssee van Homerus die in februari werden gestolen van een locatie in het noordoosten van het land, zijn vrijwel zeker op be stelling geroofd. Dat soort topstukken is te bekend en dus onverkoopbaar op de gewone kunstmarkt. Dat weerhoudt vermogende liefhebbers er niet van het te kopen om er privé mee te pronken. De net opgegraven en nog niet geregistreerde objec ten worden nergens door beschermd, aldus Julian Radcliffe van het Art Loss Register, het register dat gestolen objecten in kaart brengt. Juist deze objec ten vormen een winstgevend deel van de interna tionale kunsthandel. Dankzij een UNESCO-verdrag dat roof, plunde ring en verkoop van culturele kostbaarheden ver biedt, kunnen landen beslag laten leggen op ille gaal of dubieus verworven culturele goederen. Bij twijfel moeten verkopers de legale herkomst aan kunnen tonen. In de wereld van de antiekhandel werkte dit tot voor kort vrij goed, zegt Ratcliffe, omdat producten zonder een vastgesteld herkomst- certificaat veel minder waard waren dan objecten met een vastgestelde herkomst. Het blijkt echter dat de certificaten kinderlijk eenvoudig zijn na te maken. Volgens archeologe Bajjaly is een bekende truc te doen alsof het object uit een erkende collec tie komt van een beroemde verzamelaar uit de ne gentiende eeuw. Vaak bestaat er geen overzicht van wat zo iemand destijds heeft aangekocht en dus 'groeit' zijn of haar collectie postuum gewoon door. Bovendien zijn verscheidene Arabische lan den plots minder doortastend als het op papieren aankomt. Zo blijken de Golfstaten, en met name Dubai, populaire bestemmingen te zijn voor gesto len Syrische vondsten. In de antiekwinkels van Beiroet zijn naast de met parelmoer ingelegde tafels, oude lampen en vergul de spiegels open en bloot Syrische antiquiteiten te koop. Twee beelden met Romeinse gelaatstrekken vallen op. „Die komen uit Palmyra", zegt hande laar Abu Khader laconiek over de archeologische lo catie bij de Syrische stad Homs. „Die wil ik zelf houden voor mijn eigen huis, maar als jij ook zo iets zoekt, kan ik het voor je krijgen", zegt hij. De mooiste objecten gaan volgens Khader en collega handelaren naar de Verenigde Staten, het Verenigd Koninkrijk en Israël. De spullen zijn daar om twee redenen gewild, zegt Bajjaly. „Ten eerste bieden ze de koper prestige en ten tweede geven ze je de kans om thuis een stuk geschiedenis te bezitten." De westerse afzetmarkt is de afgelopen jaren flink gegroeid. De prijzen zijn inmiddels tien keer ho ger dan tien jaar geleden. De veilinghuizen Sothe by's en Christie's boekten afgelopen jaar recordop brengsten tijdens antiekveilingen. Toch zullen ge stolen objecten zelden de hoofdprijs halen op een veiling. „Alle catalogi staan online, zegt Matthew Patton van Christie's. „Het is extreem onwaar schijnlijk dat smokkelaars internationale veilingen gebruiken om illegale waar te verkopen." Maar het internet biedt de handelaren ook uit komst. Op veilingsite Ebay is antiek uit Syrië te vinden, zoals Romeinse munten. Waar ze gevon den zijn, wordt niet vermeld. Er is één troost: lang niet alles wat te koop isis authentiek. „Ongeveer de helft van wat ik binnen krijg, is nep", weet Abu Khader. Maar dat maakt de vraag nauwelijks min der. „Ze verkopen je namaak omdat de markt zo gigantisch is", zegt archeologe Bajjaly. reageren? spectrum@depersdienst.nl J ou je me kunnen helpen met mijn J huiswerk?" Baba's normaliter ver- legen ogen stralen krachtig. In f haar handen houdt ze een school- schrift en een pen. „Ik ga weer naar school. Ik wil Naledi kunnen helpen, wanneer zij naar de middelbare school gaat." Als mijn hulp in de huishouding geeft Baba mijn tweekamerflatje elke donderdagochtend een grote beurt. Dat doet ze al vijfjaar en in de loop van de tijd is er tussen ons een hechte band ontstaan, on danks onze onderlinge verschillen. Baba woont in een township, ik in het welvarende Kaapse stads hart. Zij heeft kinderen, ik niet. Zij is zwart, ik blank. Zij werd een groot deel van haar leven onder drukt vanwege haar huidskleur, ik niet Niets lijkt ons echt te binden, afgezien van het feit dat we allebei in de dertig zijn. Schijn bedriegt. Ik heb het grootste respect voor deze vrouw. Ze is en blijft een vechter, on danks de tegenslagen. Om een idee te geven: kort na de geboorte van haar zoon Ngobani, nu achttien jaar geleden, verliet haar echtgenoot haar op stel en sprong. Kort daarna raakte ze zwaargewond tijdens een gruwe lijk verkeersongeluk. Drie weken la ter ontwaakte Baba uit haar coma, met de ene helft van haar gezicht ver lamd. Het maandenlange revalidatieproces dwong haar met school te stoppen; iets waaraan ze nét voor het ongeluk weer was begonnen. Met haar rug is het nooit helemaal goed gekomen. En aanvallen van migraine komen en gaan. Toen Naledi, nu elf jaar geleden, ter wereld kwam werd Baba opnieuw in de steek gelaten. „Gelukkig geeft deze man wél om zijn kind. Hij ziet haar regel matig en betaalt alimentatie", vertelde ze me. De paar tientjes per maand die ze bij mij verdient, zijn een zaak van leven of dood: Baba onderhoudt met haar kleine maandinkomen van misschien 400 euro niet alleen haar eigen kinderen die allebei naar school gaan, maar ook haar moeder, twee zussen en hun kroost. Naast geldkwesties is Ngobani haar grootste kop zorg. Zijn leven draait sinds jaar en dag om alcohol, drugs en andere narigheid. Interventies van familie en jeugdinstanties hebben niets uitgehaald: twee jaar geleden lag de tiener met steekwonden in het ziekenhuis en vorig jaar verscheen hij voor de rech ter voor huisinbraak en mishandeling. Ook wat betreft werk heeft Baba pech gehad. In 2010 werd ze er door één van haar werkgevers, een eigenaar van een modezaak, op een vervelende ma nier uitgewerkt. Ze moest kiezen tussen vrijwillig ontslag of 50 procent harder werken voor hetzelfde salaris van 210 euro per maand. Ze koos voor het laatste, maar werd uiteindelijk toch ontslagen. Ondanks alles bleef Baba vechten, met succes. Nu woont ze nu niet langer in een krot van plastic en hout maar in een stenen overheidswoning met stro mend water en elektriciteit. „Mijn huis loopt nooit meer onder door regenbuien. Nooit meer natte de kens, matrassen en schooluniformen", lachte ze in dertijd. En nu dus op haar 38e terug naar school. Wat ben ik trots. 1 i c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 59