SPECTRUM 3 44 WW, Het UWV had een baan voor me gevonden: skileraar. Ik heb me rot gelachen REACTIE UWV ZATERDAG 11 MEI 2013 eenmaal een perfectionist, maar ook een peinzer en hij kan moeilijk 'nee' zeggen. „De ideale mix voor een burn-out of depressie." Hij moest zijn baan op zeggen en omdat hij bij het UWV had gewerkt, kwam hij niet in de kaartenbak in de eigen regio, maar ontfermde het hoofdkantoor in Amsterdam zich over zijn kansen. „Daardoor ging het helemaal mis. Voor elke scheet moest ik vanuit mijn woon plaats in Zuid-Limburg naar Amsterdam. Afspraken werden niet nagekomen en mijn dossier raakte zoek." Recent vroeg de FNV-aan 4.500 digitale UWV- klanten wat ze vonden van de digitale dienstverle ning. Dat resulteerde in het rapportcijfer 2,7. Bijna 90 procent van de ondervraagden voelde zich onvol doende geholpen. Vijftigplusser Johan weet er alles van. Hij noemt de UWV-website Werk.nl 'een sys teem uit de middeleeuwen' en het UWV 'een regis tratiehut'. „Je hebt er niets aan, want ze doen ge woon niks. Er is geen enkele serieuze poging ge daan om me aan het werk te krijgen." De enkele keer dat er eens een vacature is, vist Johan achter het net. „Onder meer omdat ik vijftigplus ben. En als er eens een geschikte baan is, dan bieden ze die aan veel meer mensen aan. Ja, dan kan ik het schud den, want dan kiest die werkgever altijd een jonger iemand. Ik word er wanhopig van. Als ik een vraag stel via de website krijg ik geen antwoord. Nie mand steekt een poot voor me uit. En als ik binnen anderhalfjaar geen baan vind, beland ik vroeg of laat onder een brug. Maar laat niemand zeggen dat ik niet wil werken.". Rob van Spanje is inmiddels 60 jaar, parttime huis man en schreef zijn ervaringen van zich afin het boek Van werkloos tot depressief. Hij snapt dat bezui nigingen nodig zijn en vindt het te gemakkelijk om het UWV van alles de schuld te geven. „Maar door de ontslagen zullen de problemen groter worden. Een verregaande digitalisering is echt de dood in de pot als je mensen wilt helpen een baan te vinden." Zoals Maarten, 25 jaar, al ondervond. Hij werkte en kele jaren in de telemarketing en wilde iets van zijn leven maken. Op het moment dat hij een aanvullen de opleiding zou beginnen, verloor hij door een re organisatie zijn baan. Nu is hij drie jaar werkloos. „Aan het UWV heb ik niks gehad. Ik schijn tijdens mijn WW-periode drie werkcoaches te hebben ge had, maar ik heb er niet één gezien." Het gaat finan cieel zo slecht met hem, dat Maarten niet altijd een dak boven zijn hoofd heeft. En een computer heeft hij ook niet meer. „Bijna elke dag ga ik naar het Werkplein van het UWV om in de computer naar werk te zoeken en om met vrienden te praten. Want vergis je niet, tientallen vrienden en kennis sen zitten in hetzelfde schuitje. En allemaal hebben ze de hoop in het UWV verloren, dus zoeken we zelf in de computer of er iets voor ons is. Maar een computer kan het probleem niet oplossen." Soms ziet Maarten een vacature en denkt hij: Dat is misschien iets voor mij. „Maar dan zegt de compu ter 'nee'. Werkt het systeem nou voor ons of wij voor het systeem?" Vorige week bood de computer hem werk aan als orderverzamelaar in een distribu tiecentrum. Toen zei hij 'nee'. „Ik zou het best wil len doen, maar ik weet dat ik van dat werk na een week helemaal gek word. Bovendien wil ik niet ach teruit, maar vooruit. Ik wil beter worden, ik wil stu deren, maar dat kan helemaal niet via het UWV." Als het UWV al bemiddelt, gaat het voornamelijk om werk op het niveau van het lager beroepsonder wijs en middelbaar beroepsonderwijs. Hoewel ook die banen al geruime tijd niet meer voor het op rapen liggen. De meeste vacatures zitten in de cate gorie 'medewerker kwekerij'. Meubelmaker Frank weet er alles van. „Ik ben 25 jaar, heb alle diploma's en certificaten, maar geen baan", zegt hij. Binnen kort heeft hij, na acht maanden werkloosheid, voor het eerst een gesprek met zijn werkcoach. „Einde lijk persoonlijk contact, daar ben ik blij om. Maar of het helpt? Er zijn weinig banen en daar kan het UWV niets aan doen. Maar ik verwacht wel dat ze hun best doen en me zoveel mogelijk helpen. Als ik Frank, werkloos meubelmaker het helemaal alleen moet doen, kan ik het wel schudden, weet ik inmiddels uit ervaring. Want ook als timmerman kom ik niet aan de slag." Lenie is hoopvoller. Ze is weliswaar de 50 gepas seerd en 4 maanden werkloos, maar ze is ervan overtuigd dat ze binnen een jaar werk heeft. „Nee, niet dankzij het UWV. Ik heb één gesprek gehad en daar ben ik niet vrolijk van geworden. Voor vijftig plussers kunnen ze niets doen. Ik zoek nu zelf elke dag naar vacatures. Ik ben leermeester en mentor in de horeca geweest, maar mijn baas ging failliet. Ik kan het vergeten om ooit nog zo'n baan te vinden, maar ik wil geen uitkering. Ik wil leven en daarom probeer ik nu werk te vinden als kok." Het UWV heeft Lenie omscholing tot kok aangeboden, maar dat heeft ze nou net niet nodig. „Ik kan echt wel ko ken. Laten ze die scholing maar aan mijn zoon be steden. Hij is 22 jaar en al acht maanden werkloos." Haar zoon Brian werkte zeven jaar als vorkheftruck- chauffeur tot het bedrijf moest inkrimpen. „Wat het UWV Werkbedrijf voor mij heeft betekend? He lemaal niets. In de jaren dat ik werk zocht, zijn al mijn certificaten voor dit werk verlopen. Verlengen kost geld en dat had ik niet. Het UWV kon dat ook niet voor mij regelen. Ik heb gevraagd of ik weer kon worden bijgeschoold, maar daar hadden ze ook geen budget voor. In mijn hele WW-periode heb ik één gesprek met een werkcoach gehad. Heel af en toe heb ik hulp gevraagd en die kreeg ik dan ook wel. Het heeft niets opgeleverd." Op de computer ontdekte Brian een vacature voor orderverzamelaar bij een distributiecentrum. „Tja, geen leuk werk, maar ik ga toch maar schrijven. Al weet ik nu al dat ik een mailtje terug krijg dat ik niet in het profiel pas. Ik weet niet hoe ik mezelf goed moet presente ren, daar heb ik nooit hulp bij gehad." Terug naar Frank. Hij noemt het nog een geluk dat hij ook in de bouw aan de slag kan. „Niet dat ik ooit nog een vaste baan krijg, want de bouw wordt nooit meer wat het was. De gouden tijden zijn voor goed voorbij. Maar in de bouw kun je altijd wel er gens klussen doem" Het Werkbedrijf van het UWV heeft hij daar niet bij nodig. „Dit soort werk krijg je door mond-op-mond reclame." Begrijp hem niet verkeerd, als het UWV hem een vaste baan kan bezorgen, zal hij het niet laten. Ten slotte heeft hij, veertigplusser, een gezin en een hy potheek. Maar toen hij zich via de computer bij het Werkbedrijf had aangemeld als werkzoekende meu belmaker wachtte hem een week later een verras sing. Henk: „Ze hadden een baan voor me gevon den: skileraar. Ik heb me rot gelachen. TUurlijk, ik weet ook wel dat er nauwelijks banen zijn, zeker niet in de bouw. Het is naar voor al die mensen bij het UWV die straks hun baan verliezen, ik weet hoe het voelt, maar ik denk niet dat ik het verschil zal merken." De namen van de personen zijn op hun verzoek gefin geerd, behalve die van Rob van Spanje. reageren? spectrum@depersdienst.nl In een reactie laat het UWV weten nog wel degelijk veel te doen voor mensen die werk zoeken. Maar omdat het vori ge kabinet-Rutte het reïntegratiebudget voor WW'ers heeft geschrapt, zijn er veel minder mogelijkheden voor persoonlijke bemiddeling. „De computers moesten het werk van mensen gaan over nemen en die digitalisering zal de komende jaren alleen maar groter worden", aldus een woordvoerder. „Het kabi netsbesluit gaat er namelijk van uit dat mensen zoveel mo gelijk zelfredzaam moeten zijn. Voor velen is dat wennen." De kritiek dat het UWV werkzoekenden aan hun lot over laat, komt volgens de woordvoerder vooral van lager opge leiden. In de oude situatie hadden juist hoger opgeleiden kritiek. „Die mensen hadden een houding van: 'Wat moet zo'n meisje mij nou vertellen?"' Om het ontbreken aan per soonlijke bemiddeling op te vangen, organiseert het UWV op Werkpleinen inloopmiddagen. Daar zijn medewerkers van het UWV aanwezig. Mensen worden geholpen bij het schrijven van sollicitatiebrieven of krijgen een training om als zelfstandige aan de slag te gaan. „Maar bij alles geldt dat het initiatief van de mensen zelf moet komen. Als zij niet willen, kunnen wij ook niks."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 55