Babel 49 cheap.nl dagactie Geen zorgtoeslag op dubieus adres 95 I I 1 1 1 38% Dorststakers gaan dit weekeinde cruciale fase in 4 BINNENLAND 2 dagen Movie Park incl. overnachting! SPECIALISTEN achtergrond Maatschappen van medisch specialisten breiden zich uit. Machtsgreep of kwaliteitsslag? cheap, nl /dagactie 10900 - 700 7004 TOMMY WIERINCA 'Er zijn gevallen dat ik mezelf niet ontzie, dat ik een vijand een uur lang schop, of langer nog* za11 mei per /toplocatie één superactie! Ongeval met oldtimer Van Rey lijstduwer F Vier jaar heb ik er over gedaan om de verhalen van Isaak Babel te le zen, vier jaar! Zo'n fel licht straalde me uit zijn verhalen tegemoet dat ze me verblindden. Ik was geluk kig omdat er zoveel schoon heid kon bestaan en ongeluk kig omdat ik wist: dit kan ik nooit Hoe oud ik ook zal wor den en hoeveel ik ook zal schrijven, nooit. In een verhaal uit 1923 schrijft hij: 'Zes mannen van Machno hadden 's nachts een dienst meid verkracht. Toen ik het de volgende ochtend hoorde, be sloot ik te gaan kijken hoe een vrouw eruitziet na een zesvou dige verkrachting.' Dit fragment las ik dinsdag avond voor in filmmuseum EYE in Amsterdam, bij een avond over Babel. De mensen moesten lachen, vooral bij de beschrijving van de vrouw die wegliep alsof ze lang op een paardenrug gezeten had. Ook om het volgende fragment moesten ze lachen. 'En toen be gon ik mijn heer Nikitinski te schoppen. Ik schopte hem een uur lang, of langer nog, en in die tijd heb ik het leven ten vol le leren kennen. Met een schot, zeg ik zo, ontdoe je je alleen maar van een mens, een schot is genade voor hem, een grove nalatigheid ten opzichte van je zelf, met een schot kom je niet bij de ziel, waar die is bij een mens en hoe hij eruitziet. Maar er zijn gevallen dat ik mezelf niet ontzie, dat ik een vijand een uur lang schop, of langer nog; ik wil het leven leren ken nen, het leven zoals het is...' De afbeelding van geweld is soms een komisch genre, zoals de oudejaarsconference of een cartoon. Ik ben nieuwsgierig naar de innerlijke verwarring van mensen die geweld om principiële redenen afwijzen maar moeten lachen als ze Ba- bels verhalen lezen of'Pulp Fic tion' kijken. Ons lichaam ver raadt onze moraal, daarom dat flagellanten zich geselen en meisjes overgeven - we moe ten het lichaam straffen. De fragmenten komen uit de uitstekende nieuwe vertaling van Babels werk, van Froukje Slofstra. Ik koos ze omdat ze duidelijk maken waar Babel zijn materiaal zocht en hoe hij te werk ging. Hij zocht zijn voedsel op het terrein van het geweld, de meest innige fysie ke confrontatie tussen twee mensen. En hij keek zijn ogen uit. Kij ken naar de ander is al vlug in discreet, zijn leed observeren is obsceen. Ik schaam me vaak als ik naar ongelukken of ru zies kijk, hoewel de nieuwsgie righeid het meestal wint van de schaamte. Ik denk niet dat Babel zich schaamde. alleen vandaag boekbaar! korting vatx&r per persoon, per arrangement 1/ 1 overnachting incl. ontbijt 2 dagen entree Movie Park Kids t/m 11 jaar slapen gratis 1/ Gratis gebruik Wi-Fi Grand City Hotel Duisburger Hof Gevaar van de megamaatschap door Francine Wildenborg DEN HAAG - Maatschappen - bv's van medisch specialisten - fuse ren in hoog tempo en krijgen zo te veel macht. Dat vindt minister Edith Schippers van Volksgezond heid (WD). Op haar verzoek doet de Nederlandse Zorgautori teit (NZA) onderzoek naar de groei van 'regiomaatschappen'. Schippers wil nog voor de zomer weten hoe ze kan voorkomen dat fuserende specialisten een regio nale monopoliepositie krijgen, waardoor ze ziekenhuizen en zorgverzekeraars de wet kunnen voorschrijven - van werktijden en locaties tot tarieven - en waar door er voor de patiënt weinig te kiezen valt. Onlangs meldde de NZA dat van de 81 ziekenhuizen die ze onderzoekt, er 58 te maken hebben met 'ziekenhuisoverstij- gende fusiemaatschappen'. Met name urologen, chirurgen en reu matologen fuseren. De commissie-Meurs, onder lei ding van de Rotterdamse hoogle raar 'bestuur van de gezondheids zorg' Pauline Meurs, liet eind vo rig jaar weten de vorming van re giomaatschappen onwenselijk te vinden. Volgens de commissie kunnen maatschappen van ver schillende ziekenhuizen prima sa menwerken - waardoor de kwali teit en spreiding van zorg verbe tert - zónder te fuseren. Bij een fusie - kleine bedrijven van specialisten vormen zich om tot één regio-overstijgend bedrijf - bestaat het risico dat financiële motieven de overhand krijgen bo ven zorginhoudelijke afwegingen. „En daar is de patiëntenzorg niet mee gediend", aldus Meurs. Per 2015 moeten ziekenhuizen met specialisten onderhandelen over hun tarieven, nu is dat een vast honorarium. Volgens Meurs lopen fusies tot regiomaatschap pen daarop vooruit. Ook de NZA vermoedt dat maat schappen fuseren om hun machts positie te versterken vóór 2015. Niet alleen vanwege de tarieven, ook de fiscale regels veranderen dan vermoedelijk: een specialist is dan alleen nog ondernemer - met bijbehorende belastingvoor delen - als hij in meerdere zieken huizen werkt. Specialisten zelf beweren te fuse ren om een kwaliteitsslag te ma ken. Zo zouden ze beter kunnen voldoen aan strengere eisen voor kwaliteit én 24-uurs beschikbaar- DEN HAAG - Mensen die de Belas tingdienst niet kent, krijgen geen voorschot op huur- of zorgtoeslag. De fiscus geeft ook geen voor schotten op toeslagen als een woonadres niet actueel is of als een gemeente aangeeft dat een adres misschien niet klopt. Met deze maatregelen wil staatsse cretaris Frans Weekers (Financi en) fraude tegengaan. Bij een ver hoogd risico op fraude keert de Belastingdienst ook geen voor schot meer uit. Deze maatregelen moeten begin volgend jaar in gaan. Door fraude met toeslagen is ruim 95 miljoen euro ten on rechte uitgekeerd, zo zei Weekers gisteren. Sinds 2006 zijn 505 frau degevallen aan het Openbaar Mi nisterie voorgelegd. Daarvan leid den er 295 tot vervolging, de rest wordt afgehandeld door de Belas tingdienst. Het bedrag van 95 mil joen moet worden teruggevor derd, maar Weekers zegt dat dit slechts deels zal lukken. Er is 95 miljoen euro ten onrechte uitge keerd door fraude met zorg- en huurtoesla- gen. Weekers wil nog een aantal maat regelen nader onderzoeken. Moge lijk gaat hij het achteraf aanvra gen van toeslagen beperken. Bij de kinderopvangtoeslag zit dit er volgend jaar al aan te komen om fraude en oneigenlijk gebruik te gen te gaan. Nu kijkt de Belasting dienst elk kwartaal achteraf of een aanvrager van een zorgtoeslag wel een zorgverzekering heeft. Weekers bekijkt of dit ook van te voren kan gebeuren. De aanvrager moet dan wel langer wachten op een besluit. Verder wil het kabi net binnen Europa meer informa tie en signalen van fraude uit gaan wisselen. ROTTERDAM De dorststaking onder de gede tineerde asielzoekers in uitzet centrum Rotterdam bereikt dit weekend een cruciale fase. Vijf tien uitgeprocedeerde vluchte lingen drinken al vier dagen niet meer. Een dorststaking kan binnen een week tot de dood leiden. Er zijn ook 45 asielzoekers sinds maandag in hongerstaking. Zo'n staking is langer vol te houden. Een dorst staking verzwakt het lichaam binnen drie dagen al ernstig, daarna kan nier- en hartfalen optreden. Een van de dorststa kers liet gisterochtend vanuit het centrum in Rotterdam weten dat drie van hen 'er slecht aan toe zijn'. Zolang de vluchtelingen nog 'wilsbekwaam' zijn, wordt in Ne derland doorgaans niet onder dwang vocht of voedsel toege diend, meldt een woordvoerder van het ministerie van Justitie. „De artsen in het centrum hou den hen in de gaten. Als de situa tie kritiek is, worden ze naar een ziekenhuis gebracht" De asielzoe kers in Rotterdam protesteren te gen opsluiting en de behandeling in het detentiecentrum. WIJCKEL Vier mensen zijn gisteren ge wond geraakt toen een oldti mer met een vastzittend gaspe daal een feesttent op een cam ping in Wijckel inreed. Twee mensen zijn er slecht aan toe. Op de camping zaten deelne mers aan een oldtimerrally. ROERMOND Het bestuur van de WD Roer mond heeft de van corruptie verdachte ex-wethouder Jos van Rey voorgedragen als lijst duwer voor de gemeenteraads verkiezingen. Het landelijk be stuur vindt het onwenselijk dat Van Rey dat doet. i iTt— 'Prijs o.b.v. 2-persoonskamer. Excl. res.kosten C 15 per boeking. Voorwaarden zie website.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 4