Op je werkdag tussendoor naar het strand WERKEN 5 EMTE Raadpleeg fiscus bij twijfel Een overbodig geworden kinderwagen? Een hometrainer met een dikke stoflaag erop? Daar weten wij Nederlanders wel raad mee: verkopen op internet. Het is gouden handel: maar liefst driekwart van de bevolking heeft wel eens wat verkocht via het web. Sommigen verdienen er zelfs hun boterham mee. Mensen verkopen cadeaus die ze dubbel hebben gekregen of niet zo mooi vinden ZATERDAG 11 MEI 2013 Vakantiekrachten Hulpkrachten door Frank van Alphen illustratie Jolanda Heerius Op 12-jarige leef tijd valt Jeffrey voor keiharde metal van bands zoals Metallica en Slayer. Hij koopt zoveel mo gelijk singles en lp's van zijn zak geld. In 1987 stapt Jeff over op hardcore punk. Hij doet veel moei te platen te pakken te krijgen van zijn geliefde bands. „Ik schreef brieven naar bandleden om aan bijzondere platen te komen", ver telt Jeff, inmiddels 42 jaar. Hij breidde zijn verzameling vi nyl gestaag uit door platenbeur zen te bezoeken en te handelen met andere verzamelaars. „Soms verkocht ik wat om iets anders te kunnen bekostigen." Het resultaat was een kast vol zeldzame platen van punkbands die de meeste mensen niet kennen. Vorig jaar oktober zette Jeff een punt achter zijn verzamelwoede. „Het was mooi geweest. De pla ten die ontbraken, waren erg duur. Ik had geen zin een maand salaris neer te tellen voor zo'n lp. Bovendien ben ik nu vader van twee kinderen en denk ik dat zij weinig hebben aan die platen." Jeff zette zijn lp's en singles op Discogs, een wereldwijd actieve si te voor cd's en vinyl. „Het was te belachelijk voor woorden zo snel als het ging", vertelt Jeff „In een paar maanden tijd heb ik 360 pla ten verkocht. De verzamelaars van dit soort platen zitten overal. Ik stuur mijn platen naar Grieken land, Australië en de Verenigde Staten." De collectie bracht ruim 30.000 euro op. De verdiensten van Jeff zijn uit zonderlijk, maar hij is niet de eni ge die een zakcentje bijverdient door spullen te verkopen via inter net. Deze handel groeit nog steeds, melden sites als Markt plaats en Bol.com. Internationaal gezien is Nederland koploper: we hebben de meeste advertenties per inwoner. Alleen al op Markt plaats staan zo'n 8 miljoen adver tenties. En bij Bol.com komen da gelijks 1,3 miljoen mensen winke len. Daarnaast zijn er nog honder den gespecialiseerde sites waar al leen auto's, boten of kleding wor den verhandeld of vakantiehuis jes van particulieren te huur wor den aangeboden. Er gaan miljar den euro's om in de handel tus sen particulieren. Volgens Marktplaats stijgt het aan tal advertenties nog steeds met zo'n 10 procent per jaar. De popu lairste rubrieken: kinderen, ba by's, dameskleding en meubelen. Als we naar het geld kijken, gaan de grootste bedragen om bij de verkoop van auto's. „We zien pieken rond Koningin nedag en na de feestdagen", zegt Maurice Nieuwland, woordvoer der van Bol.com. „Mensen verko pen bijvoorbeeld cadeaus die ze dubbel hebben gekregen of niet zo mooi vinden." Maurice Nieuwland Bol.com is met name actief met tweedehands boeken, cd's en dvd's. Verkopers hoeven alleen de titel van het boek in te voeren en krijgen dan alle gegevens plus het omslag te zien. Ze hoeven niet zo als bij andere sites een zelf ge maakt fotootje bij hun boek te zet ten. Hierdoor ziet de site van Bol.com er strakker uit dan ande re sites waarop lectuur wordt aan geboden. Platensite Discogs werkt op vergelijkbare wijze. Deze extra service heeft wel een prijs. Zowel verkoper als koper moeten een paar euro betalen als een boek of cd van eigenaar wisselt. Bol.com neemt de verkoper hiervoor ech ter veel werk uit handen. Zo hoeft de verkoper niet achter zijn geld aan "te zitten. De handelssite maakt vervolgens het bedrag mi nus de vergoeding voor Bol.com over aan de verkoper. Het werkt. Zo'n 450.000 mensen zetten er gebruikte boeken en cd's te koop. Volgens Bol.com groeit dat aantal met 10 procent per maand. De verkoopsite kan nog niet zeggen of er ook andere producten in het tweehands seg ment bij zullen komen, maar sluit het zeker niet uit. Marktplaats ziet dat sommige ver kopers een stapje verder gaan dan het te koop zetten van gebruikte kinderkleding, boeken of een bankstel. Ze kopen bijvoorbeeld in de zomer her en der voor een prikje schaatsen op en proberen die in de winter weer te slijten. Ook winterhanden zijn daar erg geschikt voor. ^5^ reageren? W geld@depersdienst.nl De Belastingdienst laat weten dat het lastig is precieze grenzen of be dragen aan te geven voor deze in ternethandel. Wie af en toe iets koopt en verkoopt, hoeft dat niet te melden bij de Belastingdienst. Een verkoper die een groot deel van zijn tijd besteedt aan in- en verkopen en zich ook presenteert als bedrijf, zal de inkomsten uiter aard wel moeten opgeven bij de Belastingdienst. Tussen het verko pen van kinderkleren die niet meer passen en kleding importe ren en doorverkopen ligt echter een grijs gebied. Volgens een woordvoerder van de Belasting dienst is het bij twijfel raadzaam contact op te nemen met een be lastinginspecteur. REVIEWS Wie geregeld verkoopt via inter net, krijgt op den duur veel re- views. Kopers melden achteraf wat ze vonden van de verzending, de kwaliteit en de afhandeling. Deze reviews spelen een belangrij ke rol bij kopers die voor het eerst iets aanschaffen via inter net. Beginnende kopers hebben minder schroom, als ze zien dat anderen goede ervaringen had den met een verkoper. Boodschappen doen wordt weer leuk! EMTÉ is een full service supermarkt met véél aandacht voor vers vlees, vers gebakken brood en een zeer breed qssortiment op het gebied van groenten en fruit. Bij EMTÉ staan de klant en gastvrijheid centraal, elke dag weer. "Service met een glimlach' noemen we dat. Hierdoor wordt boodschappen doen weer gewoon leuk! Elke dag is er in onze supermarkten volop te genieten en te proeven. Al tientallen jaren bewijst EMTÉ in Zeeland dat dat kan. Voor onze supermarkt in Oostkapelle zijn wij op zoek naar service gerichte en klantvriendelijke medewerkers: Wat wij van jou vragen Werken bij een full service supermarkt als EMTÉ betekent dal jij als medewerker dienstverlening en klantvriendelijkheid vanzelfsprekend vindt. De klant staat centraal en jij heet de klanten elke dag weer welkom en geeft hen die aandacht die ze ook verdienen. Jouw klantvriendelijkheid en enthousiasme zorgen er voor dat boodschappen doen gewoon leuk is. GELDKWESTIES tuurlijk ook vakkenvullers. We krijgen in die maanden zoveel aanloop dat het belangrijk is dat de winkel er netjes uit blijft zien en dat de schappen gevuld blijven." Houweling is op zoek naar en thousiaste aanpakkers vanaf zestien jaar. „Als ze niet bang zijn om een woordje over de grens te praten, is dat zeker mooi meegenomen. We verwelko men immers veel Duitse klanten." In de vakantie werken in de supermarkt is vol gens Houweling extra gezellig. „Het is vakantietijd, de klanten zijn vrolijk en ontspannen, ze nemen het er extra van. Het is dus wel aanpoten, maar wel in een gezellige sfeer." Houweling stelt dat het baantje van vak kenvuller ideaal is voor jongeren. „Ze kunnen veel meer uren maken, dus meer verdienen, dan bijvoorbeeld in de horeca én de werktijden kunnen zoda nig aangepast worden dat ze zelfs op een werkdag lekker naar het strand kun nen! Ze beginnen dan 's ochtends vroeg tot 's middags, zijn daarna de hele mid dag vrij en komen 's avonds nog een paar uurtjes terug. Zo heb je én leuk va kantiewerk én heb je ook nog eens ge woon vakantie, een ideale combinatie." Elke week belichten we hier een personeelsadvertentie die elders in deze krant staat. Vandaag spreken we met manager Stefan Houweling van de EMTÉ in Oostka pelle. De advertentie staat op pagina 6 van dit katern. De EMTÉ-supermarkt aan de Dorpsstraat in Oostkapelle maakt zich op voor de zo mer. Dan overspoelen dagjes mensen en toeristen het kustplaats je en verdriedubbelt het aantal klanten wat dagelijks boodschappen doet. Supermarktmanager Stefan Houweling wil nu alvast zorgen dat hij straks vol doende hulp achter de hand heeft om die klanten te kunnen bedienen. Daar om vraagt hij vakantie- en hulpkrach ten en wel een heleboel. „Normaal werkt hier ongeveer vijftig man perso neel en voor de zomerperiode heb ik tientallen nieuwe aanpakkers nodig." De nieuwe krachten kunnen aan het werk op alle afdelingen van de super markt. Houweling: „We zoeken mensen voor achter de kassa, voor het bedienen van klanten op de broodafdeling en na- 2 Elke donderdagavond past een buurvrouw op mijn twee kinde ren, omdat mijn man en ik dan allebei sporten. Vanwege een kleine blessure is mijn man onverwachts een paar we ken thuis en hebben we geen oppas no dig. Mijn oppas wil nu doorbetaald krij gen. Is dat redelijk? Beetje flauw, maar nu de situatie eenmaal aan de orde is, is het erg laat om hier afspraken over te ma ken. Zet bij het inhuren van een op pas altijd even op papier wat de af spraken zijn bij afwezigheid of vakan tie. Voor nu: als u op het laatste mo ment afzegt, is het wel redelijk de oppas door te betalen. Zij heeft er immers rekening mee gehouden en kan ook geen ander (oppas)werk meer aannemen. Als u uw afwezig heid ruim van tevoren aankondigt, kan zij ander werk aannemen. U kunt dus overwegen haar nog één of twee weken door te betalen. 3 Wij willen voor twee dagen per week een oppas in huis nemen. Moeten wij dan belasting gaan afdra gen of mogen we dat ook zwart doen? U hoeft met de oppas geen arbeids overeenkomst af te sluiten of belas ting af te dragen, omdat deze valt on der de regeling dienstverlening aan huis. Door deze regeling kunnen par ticulieren eenvoudig en zonder hoge administratieve lasten maximaal drie dagen per week mensen inhuren. Uw oppas moet zelf wel aangifte doen voor de inkomstenbelasting. Of zij inderdaad belasting moet beta len en hoeveel, is afhankelijk van haar persoonlijke omstandigheden. Ilk begrijp dat oma ook een gere gistreerd gastouder mag zijn. Maar de 'oma-en-opasubsidie' is toch afgeschaft Hoe zit dat? Sinds 2010 is het voor ouders lasti ger via de Wet Kinderopvang een vergoeding van de oppaskosten te ontvangen wanneer de grootouders oppassen. De toeslag wordt nu al leen nog uitgekeerd als het kind door een geregistreerde gastouder wordt opgevangen. Een officiële gastouder staat geregistreerd bij een erkend gastouderbureau. Ook moet de gastouder zich houden aan wette lijke veiligheidseisen, zoals een EH- BO-diploma en een geschikt huis. Maar ondanks de aangescherpte re gels is een aanzienlijk deel van de ge registreerde gastouders familie van het oppaskind.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 45