Kloetinge-Hoek straks derby in eerste divisie? fèlDE STELLING Amateurs moeten vooral amateurs blijven SPORTFOTO VAN DE WEEK Superclasico zonder winnaar SPORT 35 De KNVB wil dat de topklassers Achilles'29 en Katwijk na dit voetbalseizoen de stap naar de eerste divisie maken. DE STELLING UW MENING ZATERDAG 11 MEI 2013 Uitzinnige fans van Boca Juniors klimmen in de hekken tijdens het immer beladen duel met aartsrivaal River Plate. Het duel in het imponerende stadion La Bombonera in Bue nos Aires leverde geen winnaar op (1-1). Het was echter wel weer een 'Superclasico' die niet zonder slag of stoot werd afgewerkt. Het duel moest een kwartier worden stilge legd vanwege problemen op de tribunes. En bijna vanzelfsprekend eindigden beide teams het duel met tien man na rode kaarten. Boca schoot weinig op met het puntje. De club waar Diego Maradona zijn carrière afsloot, staat achttiende en heeft slechts drie punten meer dan de hekkensluiter. Boca won slechts één van de afgelopen twaalf duels. River Plate staat derde en is nog kansrijk voor de titel. foto Javier Garcia Martino/EPA Vandaag staat de wed strijd Kloetinge-Hoek op het programma. Het is een mooi affiche in de hoofdklasse van het zaterdagvoet bal. Misschien wordt de Zeeuwse derby in 2023 nog steeds gespeeld maar dan in de eerste divisie. Er kan in tien jaar tijd veel gebeuren met clubs. Nederland is nu nog één van de wei nige landen in Europa met een geslo ten systeem. Ploegen kunnen nog niet vanuit het betaalde voetbal de graderen naar de hoogste afdeling van het amateurvoetbal en de omge keerde weg valt ook nog niet te be wandelen. Dat heeft allemaal met li centies en andere KNVB-regels te maken. Maar dit verouderde systeem gaat op de helling en dat is maar goed ook. Nu al kunnen topklassers zich goed meten met sommige eerstedivi- sionisten en trekken ze meer toe schouwers dan een paar van die laagvliegers in de Jupiler League. De KNVB is bezig met een soort overgangsregeling. Vanaf het sei zoen 2015-2016 wordt promotie van de topklasse naar de eerste divisie verplicht gesteld, maar tot dan is er nog een zekere mate van vrijwillig heid. De bond wil nu al Katwijk en Achilles'29 overhalen de stap naar het betaalde voetbal te maken. Er wordt onderhandeld over het aantal contractspelers, de speeldag en nog tal van randvoorwaarden. Beide clubs hebben nog geen 'ja' gezegd, maar zijn er waarschijnlijk wel voor te porren. En het zou de KNVB dan sieren als ze de komende tien jaar coulant met de promovendi om gaan. Die clubs moeten de tijd krij gen om zich aan te passen. Met de afschaffing van het gesloten systeem krijg je een eerlijkere compe- titieopbouw. Clubs die steeds sterker worden, krijgen de kans om tot grote hoogte stijgen. Clubs die de wind te gen hebben, blijven niet onnodig lang in het betaalde voetbal. Zo kan Kloetinge-Hoek een mooi duel wor den in de eerste divisie en Willem II-NAC een kraker in de hoofdklas se. Roeland van Vliet v Topklassers horen niette kunnen promoveren naar de eerste divisie Reageer op pzc.nl/sport Het is terecht dat Robin van Persie niet tot speler van het jaar in Engeland is uitgeroepen. EENS ONEENS In de afgelopen maanden zijn verschillende clubs in de Jupiler League omgevallen. Slechts zes tien verenigingen speelden het seizoen in de eerste divisie uit. Reden voor de KNVB om een oud proefbal lonnetje op te laten. De voetbalbond wil onderzoeken of de kampioenen van het zaterdag- en zondagvoetbal in de topklasse door kunnen stromen naar het betaalde voetbal. Aanvul ling is wenselijk om extra wedstrij den en dus extra inkomsten te gene reren. De KNVB hoopt de Jupiler League zo een impuls te geven. De eerste divisie moet weer uit achttien verenigingen gaan bestaan, vindt de bond. In het recente verleden lieten verschil lende amateurclubs al weten niet op een avontuur in het profvoetbal te zitten wachten, maar nu hebben Katwijk en Achilles'29, de twee kam pioenen van het amateurvoetbal, la ten weten er wel voor te porren te zijn. Of dat een goede zaak is, valt zeer te betwijfelen. Clubs als Veendam en AGOW zijn niet voor niets failliet gegaan. Dat in een stad als Apel doorn een profvoetbalclub geen be staansrecht heeft is veelzeggend: r Waarom zou je je dan als Katwijk zijnde in een avontuur storten waar van de afloop ongewis is? De Zuid-Hollandse club is momenteel gezond, heeft de financiële huishou ding op orde en trekt veel toeschou wers. De vraag is of de supporters straks zitten te wachten op een duel met FC Emmen of FC Oss in plaats van de derby's tegen Noordwijk enr Rijnsburgse Boys. De voorbeelden van clubs die per se het betaalde voetbal in wilden, maar voortijdig sneuvelden zijn le gio. Zeker in tijden van crisis is het niet verstandig om je roots te verla ten. Het lijkt dan ook waarschijnlij ker dat eerder nog meer Jupiler Lea gueclubs - al dan niet vrijwillig - te rugkeren naar de amateurs dan an dersom. Laat de amateurs vooral amateurs blijven. Om in de toekomst nog meer ellende (faillissementen) te voorkomen. Maurice Steketee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 35