MSC Jonge, creatieve ondernemers laten Middelburg ontluiken als rozenstad 22 WALCHEREN Heldenpenning voor redders van Middelburgse LEZERSAANBIEDING! Een jaar trainen, op het nippertje zorgen dat het toch door kon gaan; en dan wordt de sloeprace van het jaar afgelast. ONTDEK DE NOORSE FJORDEN EN ONTVANG 3 EXCURSIES GRATIS! Noorwegen is het land van fjorden en gletsjers, meren en bergen, houten vissersdorpjes en legendarische mythes. Dit prachtige land in Noord-Europa is één van de populairste vakantiebestemmingen voor cruisepassagiers. noorwegen engeland nederland Vertrek vanaf IJMUIDEN MSC OPERA 8 dagen 7 nachten Vertrek vanaf IJmuiden, zodat u kosten en tijd kunt besparen en meteen kunt beginnen met ontspannen. Vriendelijk, (deels) Nederlandssprekend personeel, zal het u gemakkelijk maken terwijl u in stijl rondreist naar de Noorse fjorden. Aan boord zijn tevens Nederlandstalige menukaarten beschikbaar. Boek nu en ontvang 3 excursies t.w.v. 205 p.p. gratis! U zult per trein genieten van het spectaculaire landschap en een bezoek brengen aan de beroemde watervallen in Ftèm. De stad Stavanger wordt ontdekt en natuurlijk bezoekt u het Utstein klooster. Tijdens de 3e excursie kunt u genieten van Oslo, stad der Vikingen. Een 8-daagse Noorse fjorden cruise boekt u met vertrek op 19 mei vanaf 599 p.p. en 9 of 16 juni vanaf 649 p.p! Voor meer informatie, voorwaarden en reserveringen neem contact op met MSC Cruises 023-8902111 of ga naar www.msccruises.nl/wegener V CRUISES Zee te hoog door Claudia Sondervan harlingen - Het is de sloeproeira- ce van het jaar waar 130 sloepen uit het hele land naar toe trekken: de race Harlingen-Terschelling (HT), 32 kilometer over de Wad denzee, van de Harlinger haven naar vuurtoren de Brandaris. Voor het eerst in 39 edities werd de race vrijdagmorgen afgelast. Windkracht acht, met uitschie ters naar negen en voor een groot deel van de route dwars op de sloepen: het risico op slachtoffers door onderkoeling en strandin gen op zandplaten was de organi satie te groot. Niet zo voor de roeiers: „Een red dingsloep gaat pas te water als een schip vergaat, dus roeien met windkracht 6/7", twitterde Friese Amsterdammer Erwin Bouma nog, maar de golven waren de stichting HT toch te hoog. Een zware dobber voor de bijna 1200 roeiers, onder wie 92 Zeeuwen in tien teams, en de vloot van twee honderd volgschepen die klaar lag om de tocht te beveiligen. Een heel zware dobber voor drie voudig Zeeuws kampioen Team Seahorse. Het Zeeuwse sloeproei- seizoen begon al met tegenslag door de afgelasting van de Storte- melkrace op het Veerse Meer door maartse sneeuw en kou. En dat de 'Koninginnerace' Harlingen-Ter schelling dit jaar er zelfs maar was, kwam mede dankzij Seahor- seroeier Kees Verweel uit Katten- dijke. Toen hoofdsponsor rederij Doeksen zich plots terugtrok, wist Verweel het financiële gat te dichten met crowdfïinding: via so ciale media als Twitter en Face- book vond hij onder de noemer 'Red de HT' extra donateurs en nieuwe sponsors. Vijfduizend eu ro van sympathisanten bleek zelfs niet nodig. Ook persoonlijk was de editie be langrijk: voor Kees zou het, als zijn vijftiende race, de laatste zijn; voor zoon Jop werd het de eerste. Op hun logeeradres op Terschel ling, vlak bij de Brandaris, grimla chen de acht roeiers de teleurstel ling weg. Ach wat, de traditionele roeiersmaaltijd, rijsttafel in de feesttent, gaat door en het roeiers- feest zaterdagavond ook. Team Seahorse kan het besluit tot afge lasting billijken: „Als er iemand zou verongelukken, is alles ver pest", relativeert Erwin van Maris. Zondag worden acht van de Zeeuwse sloepen weer op een ponton geladen om in drie dagen tijd naar Scheldepoort in Vlissin- gen te worden gesleept. Het team verlegt de aandacht alweer naar de volgende wedstrijden: begin juni op de Kager Plassen en daar na de Zwolse Grachtenrace. Maar het was, denkt Seahorse, de laat ste kans om te eindigen in de top twintig van het klassement van de race der races op de Wadden zee: volgend jaar krijgt de Kort- geense Seahorsesloep een aanmer kelijk zwaardere handicap toegere kend door de Federatie Sloep roeien. Omdat de sloepen in de ra ces in materiaal, aantal roeiers en bouw onderling zeer verschillen en dames- en herenteams en ge mengde teams gelijk opgaan, krij gen snelle sloepen en grote be manningen handicaps opgelegd. Iedereen inhalen en als eerste bin nenkomen betekent dus nog niet winnen. En de HT is een race die elk team eens gewonnen wil heb ben. „Onze snelste tijd in de HT was drie uur 26 minuten, maar als het weer en het tij tegenzitten, zo als in 2011, doe je er zo zeven uur over", weet Martin Imanse. Kees Verweel en zoon Jop roeien in 2014 alsnog samen Harlin gen-Terschelling. „Dat moet in elk geval gebeuren." Het grootste Zeeuwse sloeproei-evenement is zaterdag 14 september; de Veerse Meer Race vanuit Kortgene. The Mediterranean way of life door Carla van de Merbel middelburg - Middelburg moet ro zenstad worden. Jonge, creatieve ondernemers en studenten trek ken samen op om Middelburg via allerlei manifestaties te verbinden aan de roos als merk. Dinsdag is de aftrap op de Koningsbrug. Het idee om Middelburg te koppe len aan 'de roos' bestaat al langer en komt van Lia Hector van Gale rie T. De roos als bindende factor, om samenwerking tussen creatie ve ondernemers te stimuleren en saamhorigheid in de stad te bevor deren, zodat leuke ideeën ont staan, dat is de bedoeling, zegt Mi chael van Oostende, woordvoer der van Middelburg Rozenstad. Vanuit dat idee is een groep van tien jonge, creatieve ondernemers ontstaan die de activiteiten orga niseren. Eén van hen is Van Oos tende (22) uit Middelburg. Hij stu deert toegepaste psychologie in Eindhoven en is als dichter en schrijver betrokken bij het pro ject. „Het gaat om de roos als merk. Dus niet alleen om de fysie ke roos. Je kan er veel mee, op culi nair gebied, in de kunst en in het ondernemerschap." Zo zijn er fo tografen bij het project betrok ken, die in hun werk rozen gebrui ken. Maar ook een ondernemer die rozencupcakes maakt en na tuurlijk 'gewoon' een bloemist. En Van Oostende, die gedichten schrijft over rozen. „Er zijn aller lei verbanden tussen de roos en Middelburg: in veel huizennamen komen rozen voor en met een beetje fantasie zie je in de vorm van Middelburg een roos. Maar het gaat met name om de aan spreekbaarheid van het merk en niet zozeer om de roos als bloem. Middelburg is de derde winkel stad van Nederland. Daar moeten we trots op zijn en dat proberen te behouden." Voor de projectgroep is 2013 het jaar dat Middelburg moet ontlui ken als rozenstad. Om vervolgens in 2014 tot bloei te komen en echt rozenstad te worden. Komende dinsdag is er om 12.00 uur op en bij de Koningsbrug een opening. Aan de binnenkade bij de Hout- kaai zijn vijf grote oranje kunst stof rozen bevestigd. Deze wor den dinsdag vanuit een rondvaart boot onthuld door burgemeester Harald Bergmann en wethouder Ed de Graaf. De gemeente heeft geen (financiële) betrokkenheid bij het project, maar wil het op de ze manier wel ondersteunen. Van af de brug wordt een onthullings canon gezongen door vier gelegen heidskoren onder leiding van diri- gente Bea Zwadlo. Verder worden er gedichten voorgedragen, door Michael van Oostende en oud-stadsdichter Joop Buma. Middelburg Rozenstad pakt ook uit tijdens het Vol-korenfestival in het weekend van 1 en 2 juni. Op het Abdijplein staan onderne mers met kramen met rozenpro- ducten. De Vismarkt wordt omge toverd tot rozenmarkt. Sommige koren zingen er ook rozenliede ren, er worden rozengedichten voorgedragen en een jazzbandje brengt rozenliedjes. Ook de rest van het jaar laat de groep achter Middelburg Rozen stad van zich horen. Het is voor al le betrokkenen 'vrijwilligers werk'; er gaan geen subsidies of sponsorgelden naar het project. „Het gaat om de roos als merk. Er zijn allerlei verbanden tussen de roos en Middelburg." ooltgensplaat - Vier inwoners van Ooltgensplaat zijn deze week verrast door waarnemend burge meester Corstiaan Kleijwegt van de gemeente Goeree-Overflakkee. Ze kregen allen een bronzen leg penning van het Carnegie Helden fonds en een getuigschrift omdat ze op 7 februari mevrouw M. Har- pe uit Middelburg uit haar auto hebben gered. De vrouw kwam rond 23.00 uur door de gladheid op de N59 bij Den Bommel in een sloot terecht. De vier, die net terugkwamen van de schietclub, zagen dat de auto op z'n kant lag en volliep met wa ter. Ze aarzelden geen moment, schakelden brandweer en politie in en gingen het ijskoude water in om de Middelburgse te bevrijden. Vanaf 599 p.p. Met 3 gratis excursies!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 22