'Het zit niet tussen de oren' 'Eenduïcfig bewijs 8 VERDIEPING VELDEN Angst voor het onzichtbare gevaar Tussen de oren! Brenda de long kan er niet om la chen als ze hoort dat sommige mensen zo over elektrosensitiviteit, ofwel ge voeligheid voor straling, praten. „In de jaren '6o waren de effecten al bekend en in 1974 was het nodi ge wetenschappelijke bewijs al ge leverd. Nu wil men tijd rekken door nog meer onderzoeken te doen. De eigenlijke reden is dat er miljarden omgaan in de telecom- industrie." De Jong is sinds enkele jaren elek- trosensitief en bereidt nu een proefproces tegen de Nederlandse staat voor. Ze heeft al zeker 125 medestanders gevonden. „Ik kan niet meer werken, wonen en re creëren zoals ik zou willen, om dat ik geen elektromagnetische velden en straling kan verdra gen." De klachten begonnen na de plaatsing van een zendmast op 30 meter van haar werkplek. Na ja ren van slaapproblemen en ande re fysieke klachten, begon zij ook de straling zelf te voelen en zieker te worden. „Aanvankelijk functio neerde ik nog, al werd ik onwel als ik in de buurt van zendmasten kwam." Brenda is met haar man en hond naar Frankrijk verhuisd, in een stralingsarme omgeving, om te herstellen en een normaal leven op te bouwen. „Wat heet nor maal? Zendmasten staan overal en ook hier blijft boodschappen doen of vrienden bezoeken een aanslag. We wonen afgelegen, in een arm gebied, zonder aanslui ting op elektriciteit en water." Ze beschrijft zichzelf als een nuch tere, intelligente vrouw van 41 met een post-doctorale graad. „Tot voor kort was ik bezig met het opzetten van mijn eigen be drijf. Die droom is aan diggelen. We zijn nu vooral bezig met over leven. Mijn gezondheid is derma te aangetast, dat ik niet ver voor uit durf te kijken." Ze wil benadrukken dat het ieder een kan overkomen. „Deze overge voeligheid krijg je niet met je ge boorte mee. Het is echt 'de em mer die voller raakt en overloopt'. Een aantal jaar geleden had ik ge woon een smartphone en nam ik de laptop mee naar een hotel met draadloos internet." Maar toen de klachten kwamen, ging het snel. Op zeker moment kon ze alleen nog onder een alu minium dekentje liggen. „Wan neer ik in een stralingsarm gebied was of de bron van straling werd weggenomen of uitgeschakeld, verdwenen ook de klachten." Brenda en haar man hebben toen de slaapkamer volledig afge schermd, als een kooi van Fara day. „Ons laatste jaar in Neder land heb ik dag en nacht daar doorgebracht." Dat autoriteiten het hebben over 'iets dat tussen de oren zit', kan er bij De Jong niet in: „Mijn man, die dacht geen last te hebben van straling, knapte in onze slaapka mer enorm op. Vermoeidheids klachten, opgejaagdheid en de pressie verdwenen. Onze border terrier was altijd ziek, maar hier in Frankrijk slaapt hij weer goed en rent hij weer voor ons uit. NIJMEGEN - „Als je heel veel belt, jaren achter elkaar, dan onder vind je misschien nadelige gevol gen van straling", zegt Fred Wou denberg. Hij is hoofd van de afde ling leefomgeving van de GGD in Amsterdam. „Milieu en gezond heid is mijn dagelijkse werk", zegt hij. Ook is hij voorzitter van het communicatieforum van het Kennisplatform Elektromagneti sche Velden. Een man dus met hart voor de openbare gezond heidszorg en met zicht op de risi co's van straling. Hij kent veel van de onderzoeken naar de gevaren van straling, maar wijst erop dat het trekken van eenduidige con clusies een probleem blijft. Dat het Internationaal Agentschap voor Kankeronderzoek niet uit sluit dat stralingsbronnen kanker verwekkend kunnen zijn, bewijst niets, zegt hij. „Ze sluiten het niet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 8