Politie 'heeft er alles aan gedaan' in Cleveland PRAAG Opnieuw veroordeling 6 BUITENLAND GOLANHOOGVLAKTE Borg voor Castro 8 miljoen dollar Belgen vinden veel meer drugs £;'9n' effeweg.nl reportace Bewoners van de door Israël bezette hoogvlakte hebben nauwe familiebanden in Syrië. Na alles wat er is gebeurd, kan Assad niet meer aanblijven Als Syriërs weten dat deze appels van de Golan komen, kunnen we opdoeken e Het hek dat Israël op de Golanhoogvlakte heeft neergezet, markeert de grens met Syrië, foto's Thomas Schlijper Druzen vrezen door onze correspondent Mathijs Rotteveel NEW YORK - De drie ontvoerde vrouwen en het meisje uit Cleve land zijn weer veilig bij hun familie. Nu het juichen om hun ontsnap ping verstomt, volgt de onvermijde lijke vraag: hoe kon dit gebeuren? Politiechef Thomas McCartney weet het zeker: het korps van Cle veland heeft er alles aan gedaan om de vermiste vrouwen Aman da Berry, Georgina Dejesus en Mi chelle Knight terug te vinden. Echt waar. „Er zijn geen verslagen van telefoontjes van buren", ver telt hij de horde journalisten rond het huis van verdachte Ariel Cas tro. „En als er geen bewijs is van dergelijke telefoontjes gaan wij er van uit dat er nooit gebeld is." McCartney voegt er nog maar eens aan toe dat de politie van Cleveland zaken met vermiste kinderen heel serieus neemt. „Dus we hebben alle tips nage trokken. De politie heeft zijn werk gewoon heel goed gedaan." Er zijn echter steeds minder men sen die de zelfverzekerde politie chef geloven. Dat is niet gek ge zien de verhalen van buurtbewo ners over het 'horrorhuis' waar Castro de vrouwen vermoedelijk tien jaar verborgen hield. Neem dat van buurvrouw Elsie CLEVELAND - Acht miljoen dollar (ruim zes miljoen euro) moet Ariel Castro (52) als borg betalen wil hij zijn proces in vrijheid af wachten. Dat bepaalde de rechter gisteren. Bij eerste voorgeleiding van Castro werd bekend dat hij wordt verdacht van ontvoering en verkrachting van de drie vrouwen uit Cleveland. Tijdens zijn voorge leiding staarde Castro de meeste tijd naar de grond. Hij wordt in de cel in de gaten gehouden, zodat hij geen zelfmoord kan plegen. Cintron, die haar kleindochter hoorde vertellen over een naakte vrouw in de achtertuin. „Ik kreeg er pijn in mijn buik van", vertelt ze aan een verslaggever van CNN. „Ik heb mijn kleinkinderen ge zegd daar weg te blijven." Zelf zag ze af een toe een 'kleine meid' achter het zolderraam. „Waar komt die vandaan? Wie is haar moeder? Mijn dochter vertel de me namelijk dat Castro zelf geen vrouw of kinderen had." Cintron zegt alles verteld te heb ben aan een politieagente. Maar die zou haar hebben gezegd dat ze naar een rechercheur moest gaan. Als die het een zaak vond, werd er een aantekening ge maakt. „Ik kreeg geen telefoon nummer of naam. Ik was ontmoe digd en boos en heb het erbij la ten zitten." Buurman Israel Lugo heeft naar ei gen zeggen in 2011 de politie ge beld naar aanleiding van een ver haal van zijn zus. „Ze kwam tril lend thuis", zegt hij. „Ze had een vrouw met een baby op haar arm gezien, die op het zolderraam sloeg. Die vrouw schreeuwde om hulp." Lugo's zus durfde niet te gaan kijken, dus ging hij zelf. „Overal zaten houten platen en stukken plastic achter de ramen, dus ik zag niks. Daarom heb ik de politie gebeld, die na vijf minuten voor de deur stond." Volgens Lugo heeft de agent zo'n twintig keer op de deur gebonkt. Toen hij niets hoorde is hij weer gegaan. Lugo beweert dat hij van andere buren ook hoorde dat die gebeld hebben. Ze zagen vreemde dingen. Castro die altijd met gro te hoeveelheden McDonalds- voedsel naar binnen ging, terwijl hij alleen woonde. Het jonge meis je met wie hij uit wandelen ging. Lugo: „Ik weet dat zeker nog drie mensen iets gemeld hebben." Politieman McCartney kan Lugo's verhaal niet bevestigen. En als er echt een agent aan Castro's deur was geweest, zo zegt hij, had die ook niet veel kunnen uitrichten. „We hebben dan natuurlijk wel een huiszoekingsbevel nodig. Dat staat in de wet en die moeten we wel volgen." door onze correspondent Jan Franke QUNEITRA - Dwars door de Golan hoogvlakte op de grens met Syrië bouwt het Israëlische leger een metershoog, vervaarlijk aandoend hek. Geavanceerde camerasyste men en dubbele lagen militair prikkeldraad moeten ervoor zor gen dat de chaos in het door oor log verscheurde buurland niet overslaat naar Israël. Maar de meerderheid van de bevolking van dit bergachtige gebied heeft gemengde gevoelens over het hek. Alles wijst er namelijk op dat hun familieleden in Syrië steeds verder worden meegesleurd in de sektarische strijd in dat land. De Golanhoogvlakte wordt al hon derden jaren bewoond door Dru zen, een gesloten gemeenschap van aanhangers van een afsplit sing van de sjiitische islam die zich vanaf de elfde eeuw vanuit Egypte over Israël, Libanon, Jorda nië en Syrië verspreidde. Traditio nele Druzen zijn te herkennen aan hun opvallende kleding; de mannen dragen pofbroeken, BRUSSEL - In België is vorig jaar 25,1 ton drugs in beslag genomen op vliegvelden en in zeehavens. Dat heeft minister Joëlle Milquet van Binnenlandse Zaken gisteren bekendgemaakt. De hoeveelheid in beslag geno men verdovende middelen is on geveer anderhalf keer groter dan in 2011. Toen ging het om bijna 16 ton. De meeste gesmokkelde drugs werden in 2012 onderschept in de haven van Antwerpen. Het ging onder meer om ruim 17 ton cocaï ne. Dat was bijna drie keer zo veel als in 2011. Op Brussels Airport werd vorig jaar juist iets minder cocaïne in be slag genomen dan in 2011. druipsnorren en witte mutsjes. Toen Israël tijdens de Zesdaagse Oorlog in 1967 de Golanhoogvlak te op Syrië veroverde, raakten de 20.000 Druzen in het gebied ver wikkeld in een loyaliteitsconflict. Zij voelden zich Syrisch. In tegen stelling tot de 300.000 geloofsge noten die elders in Israël wonen, weigeren zij tot op de dag van van daag de Israëlische nationaliteit aan te nemen en dienen ze niet in het Israëlische leger. Sterker: in veel huizen hier hangen nog fo to's van de Syrische president Bas- har al-Assad. „Maar ik vind nu dat Assad moet vertrekken. Na alles wat er is gebeurd, kan hij niet meer aanblijven", zegt Wael Mug- rabi (36), een Druzische sport schooleigenaar en karateleraar in zijn huis op enkele kilometers van de grens met Syrië. Wugrabi is bezorgd over zijn familie aan de andere kant van de grens. „Zodra Assad valt, wordt het een nog gro tere chaos dan het nu al is." Dat Mugrabi zich zorgen maakt over het verloop van de Syrische burgeroorlog, die zich steeds meer ontwikkelt tot een sektari- door onze correspondent Eelco van der Linden ROME - Geen hysterie, geen demon straties. Nog niet. Een vreemde kalmte heerst in de Romeinse cen tra van de macht na de eclatante bevestiging van de straf voor ex-premier Silvio Berlusconi in ho ger beroep wegens het manipule ren van geldstromen en ontduiken van belasting. Vier jaar cel en vijf jaar verbod op uitoefening van een publiek ambt. Nog nooit was de 76-jarige media magnaat, wiens mantra altijd luid de 'talloze processen maar nooit een veroordeling', zo dicht bij zijn politieke einde. Als het Hof van Cassatie geen vormfouten vindt, Wael Mugrabi Kamil Braek sche strijd tussen de verschillen de etnische en religieuze groepen in het land, is niet verwonderlijk. De Druzen in Syrië zijn van oudsher loyaal aan de coalitie van minderheidsgroeperingen van As sad, die de soennitische meerder heid in het land al decennialang wreed onderdrukt. Vrijwel alle Sy- rië-kenners zijn het er over eens dat de soennitische rebellen die kan de straf binnen enkele maan den definitief zijn. De kans lijkt verder klein dat het Constitutioneel Hof, dat door de advocaten van Berlusconi is ge vraagd te oordelen over een proce dureel detail, de vonnissen nietig verklaart. Berlusconi zelf en zijn aanhang spreken routineus van een 'poli tiek vonnis', iets waar niemand in Italië meer van opkijkt. 'Ze blij ven proberen me via justitie uit de weg te ruimen', zegt de ex-pre mier. En het meest gehoorde bewijs daarvoor is de nietigheid van het vergrijp: 7,3 miljoen belastingont duiking voor een man, die zoals zijn eigen krant het een keer uitre kende, meer dan twee miljoen eu- Vertrek: 19, 25, 31 juli, 6, 12 augustus Inclusief: 3x hotelovernachting, 3x ontbijtbuffet en vervoer U verblijft in een 3* hotel, alle kamers zijn voorzien van douche en toilet en het hotel beschikt over een lift. Maak twee geweldige stadswandelingen door Praag. Bekijk de wisseling van de wacht bij De Burcht, het astronomische uurwerk, de Karelsbrug de St. Nicolaasdom en de prachtige St. Vituskathedraal. Maak een lichttour door Praag en een rondvaart over de Moldau! Ook supervoordelige stedentrips mogelijk naar: Parijs Berlijn Londen Kopenhagen Antwerpen Boek nu: www. of bel 0529 46 96 67 Alle fouten voorbehouden. Prijzen zijn vanaf en per persoon o.b.v. boeking van 2 personen. Exclusief excursie- en entreegelden en 18,- reserveringskosten per boeking.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 6