Klomppop geeft vertrouwd kompas actuele popmuziek Cultuurpodia zetten in op goed en kleinschalig Daniël Lohues staat met zijn theaterconcert 'Ericana' zaterdagavond in Rillland. 26 ZEELAND THEATERCONCERT EF Een eigen vrijheid Zanger/gitarist Pablo van de Poel van de band DeWoIff tijdens Klomppop. foto Marcelle Davidse door René de Dreu OVEZANDE - Gitaarrock is hele maal terug. Het oudste Zeeuwse popfestival - Klomppop in Ove- zande - blijkt al 33 jaar een ver trouwd kompas voor de actuele stand van de rock- en popmuziek. Programmeurs Ad Boonman en Dennis Sommeijer .weten dat mooi in beeld te brengen met pop- acts die zich bewegen in het uit dijende gebied tussen obscure un derground en mainstream. Daar liggen verrassingen en nieuwe trends. Van de 16 acts op de 33ste editie greep het merendeel terug op de rock uit de jaren 60, 70 en 80, maar wel steeds met een eigen he dendaagse invulling. Het Zuid-Bevelandse trio Mon- sun The Majestical Masters Of Mayhem zette voor een nog schaars gevulde tent al vroeg de toon. Die band, met een hoofdrol voor gitarist en zanger Thomas van Steenbergen, roept herinneringen op aan Jimmy Page, Pete Townshend en Jimi Hendrix. La ter excelleerde gitarist Pablo van de Poel met zijn band DeWolfiF met een perfecte kruisbestuiving tussen Led Zeppelin, Deep Purple en Pink Floyd. Het festival had toen al zo'n duizend bezoekers in huis. Naast DeWolff bleken vooral The Deaf met gitarist, zanger Frans 'Spike' van Zoest van Di-Rect en Douwe Bob als 'beste singer-song- writer van Nederland' de grote pu bliekstrekkers. Met het folky Van- dryver, de hilarische Kraaien, de soul en blues van Jo Harman en de hiphop van De Hobbyisten was het palet van Klomppop 2013 ook nog eens veelkleuring. Om dat de bakermat van het festival ligt in Jeugdsoos De Klomp die dit jaar veertig jaar bestaat was de punky Balkanband Gasmac Gil more een mooie afsluiter. door Willem Jongeneelen RILLAND - Daniël Lohues (42) heeft er al een mooie carrière op zitten. Na de Engelstalige poplied jes in The Charlies schakelde hij in Skik deels, en met succes, over op het eigen dialect. Sinds hij in 2006 solo ging (Allen- nig), brengt hij trouw elk jaar een album vol nieuwe liedjes uit. Voor Ericana bleef hij letterlijk heel dicht bij huis. „Mijn vorige cd Gunder ging over wat er achter de horizon gebeurde, nu wilde ik een album over dichtbij. Waar kun je die liedjes dan beter opne men dan bij de eigen houtkachel? Op een van de opnamen kun je zelfs het vuur horen knetteren. De relaxedheid, daar draaide het om. Het was een soort oude jeugd droom van me om, net als The Rolling Stones met Exile On Main Street deden, een huis te ko pen, daar op te nemen en dat ook iedereen daar dan blijft pitten." De titel Ericana is een ode aan het dorp Erica waar hij woont, maar knipoogt tegelijkertijd speels naar americana, een van zijn favoriete muziekgenres. „Ik ben een Amerika-fanaat en muziek is mijn grote liefde. Daar zijn ze al heel lang bezig met mu ziek uitvinden. Dat begon al ver voor Robert Johnson, en blues is daar slechts een onderdeel van. Folk, country, het is allemaal prachtig. Het mooie van america na is dat het een smeltkroes is. Dan is de link met Erica ook snel gemaakt. Wij vieren het 150-jarig bestaan van het dorp. Daar heerst ook een mengcultuur, want er zijn allemaal mensen van elders daar neergestreken om te wonen en te werken. Nadat het was ver veend, want eerst was er moeras." De liedjes die Lohues onlangs aan de eigen keukentafel maakte, daar trekt hij nu mee langs de theaters. door Ali Pankow ZIERIKZEE - Stichting Cultuurpo dia Zeeland presenteert vandaag het theateraanbod voor het sei zoen 2013-2014 in Zierikzee, Ren- esse en Vlissingen. Het aanbod is samengesteld door programmeur en directeur Peter de Neef van de Stichting Cultuur podia Zeeland. „We zetten in op goed en kleinschalig. Naast veel jong en aankomend talent zitten er diverse bekende namen tussen. Gevestigde artiesten die het leuk vinden ook eens in een wat klei nere accommodatie op te treden. In het Arsenaaltheater in Vlissin gen lanceer ik daarvoor de begrip pen 'A-merk' en 'huismerk'. Dat wil zeggen dat er ook een combi natie mogelijk is: A-merk staat voor kwaliteit, bijzonder en ver rassend, maar dan wel tegen de prijs van een huismerk", licht De Neef toe. Bekende artiesten als Sara Kroos en Wibi Soerjadi staan zowel in het aanbod van Vlissingen als van Schouwen-Duiveland. Voor het Arsenaaltheater staan er 35 voor stellingen op de agenda. Daarin is plaats voor prijswinnende en be loftevolle cabarettalenten: Team Peter (17/10); Martijn Koning (31/10); Poolvogel (7/11); Stefan Pop (14/11); Lennaert Maes (28/11); Dara Faizi (19/12). Daar- Youp van 't Hek samen met schrijver Thomas Verbogt. foto Bob Bronshoff naast zijn er dus ook bekendere (16/1). Verder biedt het program namen als Nilgün Yerli (25/1); Leb- ma muziektheater als Rock4 bis (21/2); Jules Deelder (25/10); (1/12); Opus One (18/12) en Sjaak Bral (8/12) en Pieter Derks Muslqman (14/12). In opdracht van de gemeente Schouwen-Duiveland heeft De Neef het aanbod verdeeld over drie podia: Dorpshuis Renesse, Po dium De Weverij in Zierikzee en bij wijze van proef vanaf eind april volgend jaar ook vier voor stellingen in de gerestaureerde Nieuwe Kerk in Zierikzee. „De herinrichting van de kerk neemt nog wel wat tijd in beslag en het vergt natuurlijk goed doordacht beleid om het aanzien van dit mo numentale gebouw te behouden, maar er toch ook moderne thea terfaciliteiten in aan te brengen", zegt De Neef. Hij is bijzonder en thousiast over de accommodatie van het nieuwe theatertje Po dium De Weverij in Zierikzee. „Daar hoop ik met een goede pro grammering hét kleinkunst-po- dium van Zeeland van te maken." Meest opvallend in het aanbod voor De Weverij is de voorstelling 'Mooie Verhalen' van Youp van 't Hek samen met schrijver Thomas Verbogt (wo. 16 april). Het is vele jaren geleden dat Youp van 't Hek in Zierikzee heeft opgetreden. De laatste keer ontstond er onenig heid tussen hem en de uitbater van het toenmalig theater Mon- dragon. Van 't Hek voelde er daar na niet meer voor hier op te tre den. Inmiddels is er veel veran derd. Samen met auteur Verbogt brengt hij nu een programma met verhalen over het wonderlij ke alledaagse en het menselijke zinloze geploeter tussen droom en daad. Andere bekende namen in het aanbod zijn Sara Kroos en Wibi Soerjadi. Verder prijken er veel muziektheatervoorstellingen en cabaretoptredens op het pro gramma. De kaartverkoop voor het nieuwe seizoen begint woens dag 15 mei via de website www.cultuurpodiazeeland.nl. Nieuw is de mogelijkheid dona teur te worden. Donateurs krijgen korting op bijna alle voorstellin gen. Het totale theateraanbod 2013/2014 op Schouwen-Duive land ziet er als volgt uit: In podium De Weverij: Sara Kroos (12/9); Maartje en Kine (24/10); Richard Groenendijk (19/11); Little Doll Dance Compa ny (30/11); Rory de Groot (12/12); Pepijn Schoneveld (16/1); Bert Ga briels (13/2); Ellen Dikker (20/3); Dara Faizi (27/3); Youp van 't Hek (16/4); Dian Liesker (24/4). In Dorpshuis Renesse: Rondje 'Doe Maar'(26/io); Her man in een Bakje met Gietekwark (16/11); Rock4 (30/11); LOS (21/12); Scrum (11/1); Margriet Sjoerdsma (15/2); Hilbert Geerling (5/3); Southern Stars (29/3). In de Nieuwe Kerk: Intermezzo (26/4); Ja-Maar Om- denkshow (8/5); New York Gos pel (17/5); Wibi Soerjadi (31/5)-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 64