om vermoorde Wiels te herdenken Schietende agent bijna nooit voor de rechter Intens meeleven met moeder op Facebook BINNENLAND 5 We bekij'ken per geval of een persoon verdere begeleiding nodig heeft VRIJDAG 10 MEI 2013 gevonden NIJMEGEN - Het begint met een hartverscheurende oproep van een radeloze moeder. 'Alsjeblieft, wil iedereen uitkijken naar mijn kleine mannetjes, ze worden sinds gisterochtend vermist'. Het is dinsdag wanneer de vrouw dit op haar eigen Facebookpagina schrijft boven twee bijgesloten fo to's van haar zoontjes. Het bericht wordt door talloze anderen, beken den en onbekenden van de vermis te broertjes Julian (7) en Ruben (9) uit Zeist, overgenomen en ver spreid. Ondertussen stromen de steunbetuigingen op de pagina binnen, zowel bij moeder Iris, als de tante van de jongens, Linda. Er wordt gebeden en kaarsjes wor den gebrand, zo geven mensen door. Die dinsdagavond laat Iris weten dat haar ex gevonden is. 'Jeroen is dood. Hij heeft zelf moord gepleegd', schrijft ze. Ge volgd door de update: 'Hij heeft zichzelf op het Doornse Gat opge hangen, jongens zijn nergens te be kennen'. Daarna breken zeer ang stige uren aan. Door de persoonlij ke updates op internet leven Face- bookers massaal met de familie mee. Het is bijna alsof ze naast de mige politici hebben sinds de moord één of meer lijfwachten als ze zich in de openbaarheid be geven. Morgen organiseren Curaqaoë- naars in Nederland op het Zuid plein in Rotterdam een la- waai-manifestatie. De organisato ren willen deelnemers de gelegen heid bieden hun gevoelens te ui ten. Het is volgens de organisato ren 'een statement voor mensen die zich uit willen spreken voor Hulpverleenster La Cruz v-ri r* .omv;»' rechtvaardigheid' en tegen 'het monddood maken van mensen'. Het politieonderzoek is in volle gang en vanuit Nederland zijn medewerkers van het Nederlands Forensisch Instituut ingevlogen om de precieze doodsoorzaak van de politicus vast te stellen. Over het motief wordt nog druk gespeculeerd. Dinsdag werden twee mannen aangehouden die een video op YouTube hadden ge plaatst waarin ze Wiels omschre ven als 'de eerste pion die is geval len'. Zij stelden meer moorden en bloedvergieten in het vooruit zicht. De broers worden verdacht van bedreiging en moord met voorbedachte rade. Het betreft Cura^aoënaars van 19 en 27 jaar die volgens kennissen gestudeerd hebben en uit een wel varend gezin komen. Hoewel veel mensen op Curasao er rekening mee houden dat de twee een on smakelijke grap hebben willen maken, voedt het allerlei specula ties over wie er achter de moord zit. Wiels stond vlak voor zijn dood op het punt een brief te versturen waarin hij samenwerking van het nationale telecombedrijf UTS met Robbie dos Santos, een rijke gok- baas, aan de kaak stelde. Dos Santos is broer van de voormalige minister van Financiën George Jamaloodin en geldschieter van de partij van Gerrit Schotte. Leden van Wiels' partij wijzen naar 'de maffia' en corrupte zaken lieden. door Peter Winterman DEN HAAG - Schietende politieagen ten worden bijna nooit vervolgd. Dat een agent uit Den Haag nu wordt verdacht van doodslag, is een zeldzaamheid. De agent die eind november in alle vroegte op station Hollands Spoor de 17-jarige Rishi dood schoot, moet binnenkort voor de rechter verschijnen. Het Open baar Ministerie (OM) verwijt de agent dat hij niet in de juiste schietpositie stond. Hij wilde de jongen in zijn been schieten, maar raakte hem in zijn hals. „Dat we nu overgaan tot vervol ging is vrij bijzonder", zegt OM- woordvoerder Désirée Wilhelm. De familie van Rishi reageerde op gelucht dat de zaak voor de rech ter komt, zei hun advocaat Michel van Stratum. Hij spreekt van een moedige beslissing van het OM om de agent voor het zware mis drijf doodslag te vervolgen. In Nederland vielen er vorig jaar vijf doden en negentien gewon den bij schietincidenten waarbij agenten gebruik maakten van het dienstwapen. Tot nu toe hoeft al leen de Haagse agent zich voor de rechter te verantwoorden. In ne gentien gevallen concludeerde het OM dat de schietende agent zich aan de regels had gehouden, in de overige zaken is het onder zoek nog niet klaar. „Van de ge richte politieschoten op personen zou de helft uit noodweer zijn ge weest", zegt Wilhelm. Recent werden twee agenten ver oordeeld voor schietpartijen in 2010 en 2011. Een agent die in 2010 in Deventer twee inbrekers neerschoot, kreeg 180 uur werk straf en zes maanden voorwaarde lijke cel opgelegd. Een Arnhemse agent werd schuldig bevonden aan poging tot doodslag op een ongewapende man in Ravenstein. Ook deze agent hoefde niet de cel in. Hij moest wel een schadever goeding van 1000 euro betalen. vrouwen op de bank zitten, wach tend op het verlossende telefoon tje. Iemand vraagt of ze al nieuws hebben. 'Nee niets, word gek hier', antwoordt de moeder. In het Limburgse Bunderbos in Elsloo werd woensdag en ook gis teren naar de jongens gezocht. Te vergeefs. 'Het is zo verschrikkelijk zwaar allemaal. Jullie lieve woor den en steun doen ons heel goed!!', laat Linda weten. De moe der van de jongens deelt iets later één van haar diepste gedachten: 'Ik ben er altijd zo bang voor ge weest dat dit zou gebeuren:'-( Boek tot 09.05.13. Belastingen en toeslagen inbegrepen. Reis in juni. Geldig op de dagen: Maandag - Donderdag. Afhankelijk van beschikbaarheid en algemene voorwaarden. Kijk op Ryanair.com voor meer informatie. Tarieven exclusief optionele belastingen en toeslagen. Vluchten vanaf Eindhoven.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 5