6 WONEN Slijkstraat 55, Vlissingen 320.000 v.o.n. Nieuwbouwwoningen worden steeds duurzamer. Dit vertaalt zich vandaag de dag nog voor al in de bouw van energiezuini ge woningen, maar dat kan veel verder gaan. Door regen water op te vangen bijvoor beeld of door te kiezen voor bouwmaterialen en producten die minder belastend zijn voor milieu en mens. Er is een spanningsveld tussen duurzaam bouwen en bouwen tegen een zo laag mogelijke prijs VR In het historische Slijk- straatje in het centrum van Vlissingen worden 21 woningen gebouwd in authentieke stijl. Type Harder is een gro te rijwoning met vijf ka mers waarvan vier slaap kamers. Perceel: 171 vierkante meter met een tuin, een parkeer plaats en een schuur. Duurzaam bouwen voor door Wendy de Jong Zonnepanelen vallen ook onder het kopje duurzaam bouwen. foto Lex van Lieshout/ANP Aannemingsbedrijf Fraanje uit Lewedorp heeft 'duurzaamheid' hoog in het vaandel staan. De aannemer houdt zich bezig met allerlei bouwprojecten in Zeeland, maar ook daarbuiten. Duurzaam bouwen speelt daarin een belangrijke rol. Marco Bosman, een van de drie directeuren: „Wij leven nu, maar ik vind dat we ook rekening moeten houden met de mensen die na ons komen. Door nu bewuster om te gaan met het mi lieu, kunnen we hen straks een betere toekomst ge ven." In tegenstelling tot wat sommige mensen denken is duurzaam bouwen veel meer dan energiebesparing alleen. Het begint al in de planfase en is erop gericht om tijdens het bouwproces zoveel mogelijk reke ning te houden met mens en milieu. Door bijvoor beeld te kiezen voor materialen en producten die het milieu zo min mogelijk belasten, maar ook door rekening te houden met de gezondheid van bewo ners. Door goede ventilatie bijvoorbeeld kun je vocht, schimmel en ophoping van schadelijke stof fen voorkomen. Ook bouwmaterialen en grondstof fen hergebruiken valt onder duurzaam bouwen. Dit omdat het delven van grondstoffen en het produce ren van bouwmaterialen veel energie kost. Toen duurzaam bouwen halverwege de jaren negen tig in opkomst was, koos aannemingsbedrijf Fraanje er heel bewust voor om mee te gaan in die ontwik keling. In 1996 tekende het bedrijf daarom samen met een hoop andere Zeeuwse partijen die met bou wen te maken hebben een overeenkomst om duur zaam bouwen te bevorderen. Dit 'Zeeuwse Conve nant Duurzaam Bouwen', een afsprakenpakket, werd in het leven geroepen om overheid, ontwer pers en bouwers in heel de provincie één lijn te la ten trekken op het gebied van duurzaam bouwen. Bosman: „In het begin was er nog niet zoveel vraag naar. Het 'duurzaamheidsaspect' leefde nog niet zo onder de mensen. Het was een andere tijd. Energie besparen deden mensen toen nog vooral met het oog op de portemonnee." In 1998 kreeg Fraanje voor het eerst te maken met een groot duurzaamheidsproject toen ze de op dracht kregen om zestien eco-woningen te bouwen in Goes. Bij dit project werden veel milieubesparen- de en minder belastende maatregelen toegepast zo als hergebruik van regenwater, het gebruik van mi lieuvriendelijke verf, zonne-energie en fsc-hout en het aanleggen van een vegetatiedak. De directievoer der, in veel gevallen de architect, ziet erop toe dat al le maatregelen conform het convenant worden nage leefd. Volgens Bosman was het een bijzondere opdracht. „We hebben echt onze nek uitgestoken om dit pro ject te realiseren. We moesten veel leren, want met veel materialen hadden we nog niet eerder ge werkt." Tijdens een evaluatie van het Zeeuwse convenant in 2000 bleek dat er weinig van de gemaakte afspraken in 1996 terecht was gekomen. Daarom onderteken den de Zeeuwse bouwwereld, de overheden en de Zeeuwse Milieu Federatie in 2002 opnieuw een con venant waarin alle deelnemers beloven zoveel moge lijk rekening te houden met milieuaspecten. Onge veer rond die tijd leek er volgens Bosman ook steeds meer interesse te komen voor het duurzaam bou wen. „Sinds die tijd is er opgaande curve te ontdek ken. Het is net een modeverschijnsel. Het is de laat ste jaren veel onder de aandacht geweest en dat zie je terug in de vraag." Maar de bouw heeft het zwaar te verduren door de huidige econominsche crisis en daar heeft ook het duurzaam bouwen onder te lijden. Bosman: „Er is een spanningsveld voelbaar. Aan de ene kant willen mensen het liefst voor de laagste prijs gaan en duur zaam bouwen is dan niet altijd de goedkoopste op tie, maar aan de andere kant willen ook veel men sen juist een meer groene richting inslaan. Wij pro beren daar een middenweg in te vinden en toch zo veel mogelijk aan te sturen op het gebruik van duur zame materialen." De vraag naar de bouw van duurzame nieuwbouw woningen komt vooral van mensen rond de zestig jaar, merkt Bosman op. „De laatste jaren lijken voor al mensen op leeftijd geïnteresseerd in duurzaam ge bouwde woningen. Misschien komt dat omdat zij meer betrokken zijn bij hoe het hun nageslacht in de toekomst vergaat." Een duurzaam project waar Fraanje onlangs nog een bijdrage aan heeft geleverd is de Odyzeeschool in Kloetinge. De bouwwijze en materialen zorgen voor een minimaal energieverlies. Bovendien is de lucht kwaliteit optimaal dankzij een uitgekiend klimaat systeem. Dat houdt leerlingen bij de les. Marco Bosveld, directeur bij Fraanje

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 50