Onderzoek naar doorstromers Energie en WONEN 3 VRIJDAG 10 MEI 2013 Het huis van Rob van Eijkelenburg en Igna Becks aan het Noordbolwerk in Middelburg is samen met het huis ernaast een gemeentelijk monument. De keuken is ruim en modern, maar heeft geen vaatwasser. „Afwassen met de hand is gezelliger", vindt Igna. 14% wil juist kleiner wonen. An dere belangrijke verhuisredenen zijn werk (7%), samenwonen (7%) en scheiden (4%). Maar liefst 40% van de woningzoekers vindt een koopwoning nog steeds een goe de investering en 19% denkt er qua woonlasten op vooruit te gaan ten opzichte van een huur woning. Verder wil 9% kopen van wege de lage huizenprijzen. Van de woningzoekers wil 68% nog in 2013 daadwerkelijk een huis ko pen. De vraag naar woningen is het grootst in de prijsklasse 150.000 - 225.000 euro (33%) Een lagere energierekening is voor de meeste eigenaren van woningen boven de 300.000 eu ro geen doorslaggevende reden om te gaan verbouwen. Materi aal dat aan vervanging toe is of het verbeteren van comfort zijn belangrijker. Dit blijkt uit een onderzoek van het Actieagenda Bouw. Neemt men maatrege len om energie te besparen, dat is het daadwerkelijk verlagen van de energierekening wel be langrijk. Het milieu is overi gens slechts voor een handvol mensen belangrijk. De bouwstijl is strak, maar de inrichting niet. „We volgen onze eigen smaak", zegt Igna Becks, foto's Lex de Meester Makelaarsland Marketing heeft een onderzoek gedaan naar door stromers op de woningmarkt. Van de woningzoekers heeft 55% zelf nog een woning te verkopen, 6% is thuiswonend en 39% huurt een woning. Van de laatste 2 groe pen is 75% starter. De meeste wo ningzoekers zijn op zoek naar een appartement (32%). Van tussenwo ning tot vrijstaande woning is het zoekvolume soortgelijk rond de 15% per woningtype. De voor naamste reden om te willen ver huizen is de wens om groter te gaan wonen (30%). Een groep van Villa Rodanborch is in maart door de gemeente Middelburg opgenomen op de lijst van gemeentelijke monumenten. Het dubbele herenhuis stamt uit het begin van de twintigste eeuw. Volgens de gemeente is het van waarde vanwege de bijzondere karakteristiek van de villabebouwing langs het bolwerk. Als een gebouw definitief op de lijst komt, kunnen ei genaren subsidie krijgen voor onderhoud: minimaal duizend en maxi maal vijfduizend euro. Het gaat om maximaal 25 procent van de kosten. De gemeente wil een reeks nieuwe panden toevoegen aan de lijst van ge meentelijke monumenten. Middelburg telt al heel wat monumenten. Het gaat om bijna 1200 rijks- en 113 gemeentelijke monumenten. Gemeentelijk monument

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 47