1 4 Yi PEST MIJ MAAR TOUR 36 SPORT Oud-basketbalinternational vertelt over hoe hij gepest werd in zijn jeugd en over hoe de sport redding bracht. Griffioenloop in Middelburg Derde Ronde van Schoondijke Meidoornloop in Nisse Reinderman verdedigt titel op HZ toernooi Liefst 5200 aanmeldingen voor Colours by the Sea Oostkapelle wint eerste duel in nacompetitie Spaghettisliert werd weer Henk Kijk voor de volledige agenda op www.pzc.nl/sportagenda door Roeland van Vliet goes - Henk Pieterse is een beer van een vent. Hij is 2,11 meter lang, weegt 135 kilo en heeft schoenmaat 52. Weinigen zullen het nu in hun hoofd halen hem het leven zuur te maken. Maar in de jaren zeventig was dat wel an ders. Als vijftienjarige was de Am sterdammer de pispaal van ieder een. Leerlingen en zelfs docenten hadden het op hem gemunt. Nie mand noemde hem Henk. Het was altijd 'spaghettisliert', 'wande lend skelet' of een nog minder vleiende betiteling. „In mijn dro men had ik vrienden, maar helaas werd ik 's ochtends weer wak ker." Pieterse hield woensdag in de Goe- se sporthal de Poel een indrukwek kend relaas. Hij kreeg vijftig basis schoolleerlingen en de ouders langs de kant stil toen hij vertelde over zijn weinig gelukkige jeugd. „Ik was toen al 2,05 meter, maar woog slechts 65 kilo. Ik was heel mager. Ik werd getreiterd, gepest en vernederd. T\issen de middag at ik mijn brood op het toilet. En ik zette dan altijd mijn voeten te gen de deur, zodat niemand kon zien dat ik in het wc-hokje zat." De voormalige international - hij speelde 101 keer in Oranje - was naar Zeeland gekomen om een cli nic te geven aan jonge basketbal lers uit Vlissingen, Oost-Souburg en Goes. Op een speelse en humo ristische manier hield hij hen bijna twee uur bezig met balspelle tjes en trucs. Tlissendoor diende hij in hapklare brokken zijn le vensverhaal op. De boodschap daarbij was: pesten doet ontzet tend veel pijn. „Het is wel in eerste instantie een basketbalclinic, hoor", zei Pieterse, die al jaren met zijn Pest Mij Maar Tour door het land trekt, na af loop. „Het gaat eerst om de fun. En daarnaast vertel ik over wat pesten met iemand kan doen. Als ik 't andersom zou doen, zou het niet werken. Als je het op deze ma nier verpakt, komt het prima aan bij de kinderen. Maar ik ga hen niet de les lezen of indoctrineren, want dan denken ze: wat loopt hij nou te mauwen over dat pesten." Dat de clinics werken, weet Pie- STREETBALL MASTERS Na afloop van de clinic van Pieter se gingen de meeste deelnemers van sporthal de Poel naar de Grote Markt. Daar werd een klein 3 tegen 3-toernooi gespeeld. Hiermee kreeg de binnenstad al een voorproefje van de Streetball Masters op 9 juni. Dan zal er in Goes een voorronde gespeeld wor den van een het nationale 3 tegen 3-basketbal. Teams kunnen zich dan plaatsen voor de finale van 28 juli in Den Haag. terse wel zeker. Van docenten, ouders en de GGD hoort hij verha len over hoe pestende kinderen en gepeste kinderen veranderd zijn na een ochtend of middag met hem. „Ik zie het ook met ei gen ogen. Vaak kom ik na een paar maanden terug op een school of bij een club. Dan zie ik dat jochies zich ineens anders gedragen. Maar je moet die gasten al wel op jonge leeftijd voor je winnen. Ik heb vaak genoeg met oudere jongeren te maken gehad die al te ver weg waren." Met zulke onverbeterlijke beroeps treiteraars had hij ook te maken in zijn eigen jeugd. Op de havo er voer hij de gang naar de klassen als een hel. „Er waren altijd wel kinderen die zich verveelden en vervolgens mij begonnen te pes ten. Vergeven kan ik het hen wel, maar vergeten doe ik het nooit. Die pijn blijft." Een gymleraar bracht redding. Die adviseerde Pieterse te gaan basketballen. Tijdens zijn eerste les bij de Amsterdamse club Delta Lloyd had hij meteen een verkwik kende ervaring. Iemand zei tegen hem: 'Vangen, Henk'. „Het was voor het eerst sinds lange tijd dat iemand mij weer gewoon Henk noemde. Geen 'spaghettisliert' of 'hé, is het koud daarboven', maar Henk." In het decennium erna zou Pieter se uitgroeien tot één van de beste basketballers van Nederland. Hij speelde ook nog in de Verenigde Staten, waar hij op een haar na de NBA miste. „Jongens", zo zei hij tegen de deel nemers aan de clinic, „wie wordt hier altijd gewoon bij zijn voor naam genoemd?" Tal van vingers schoten de lucht in. „Mooi zo. Wees daar maar héél blij mee." De sportredactie van de PZC geeft elke week tips over belangrijke of bijzondere evenementen in de regio. Tips voor de rubriek Hotspo(r)ts kunt u mailen naar sport@pzcnl VRIJDAG 10 MEI In de Middelburgse wijk De Griffioen wordt vrijdagavond voor de vijfde keer de Griffioen loop gehouden. De wijkvereniging zorgt voor de organisatie. De avond wordt om 19.00 uur begonnen met een Kidsrun voor kinderen tot en met groep 8. Zij lopen 1,5 kilometer. Een half uur later is het de beurt aan de volwas senen. Zij kunnen kiezen uit twee afstanden: vijf of tien kilometer. Inschrijven kan in het Wijkcentrum aan de Griffioenstraat. ZATERDAG 11 MEI Alweer voor het derde achtereenvolgende jaar worden er in Schoondijke wedstrijden voor de wieier jeugd gehouden. Zaterdag komen alle ca tegorieën aan het vertrek en worden daarna ge volgd door de ID-renners en een koers van de Belgische bond Waod. Bij de jeugd zal de plaat selijke Jochem Kerckhaert in categorie zes mee rijden. Na de jeugd is het de beurt aan de ID-renners waarbij de Irma van Duijn haar rood-wit-blauwe trui als nationaal kampioene bij de vrouwen kan tonen. Om 10.00 uur start de eerste categorie, ter wijl de Waod-renners vanaf 17.00 uur het programma afsluiten. ZONDAG 12 mei De Zaklopers in Nisse houden zondag voor de zeventiende keer de Meidoornloop. De deelne mers kunnen kiezen uit één of twee ronden van 7,5 kilometer. Wie het rustiger aan wil doen, kan er terecht voor een wandeltocht (7,5 of 20 km) of fietstocht (20 km). Voor de jeugd is er een loop over 1500 meter en voor de aller kleinsten de snoepzakloop. Inschrijven kan van af 12.00 uur in het Dorpshuis aan het Dorps plein in Nisse. Wandelaars en fietsers starten om 14.00 uur. Het middagprogramma begint met de snoepzakloop om 14.15 uur, gevolgd door de korte trimloop over 1500 meter door het dorp om 14.30 uur. De trimmers starten om 15.00 uur. vlissingen - Dimitri Reinderman komt in augustus zijn titel verde digen op het Hogeschool Zeeland schaaktoernooi. De Amsterdam mer, die een rating heeft van 2571, heeft zich aangemeld bij de orga nisatie van het Vlissingse evene ment. Reinderman zal niet als eerste ge plaatst zijn. Voorlopig prijkt de naam van de Poolse grootmeester Michal Krasenkow boven aan de deelnemerslijst. Die oud-winnaar - hij pakte de hoofdprijs in 2006 en 2009 - heeft een rating van 2640. Men heeft ook al de aanmeldin gen binnen van de twee Chinese topschaaksters Zhao Xue (2565) en Huang Qian (2469) en interna tionaal meester Quinten Ducar- mon uit Terneuzen. Het zeventiende HZ-schaaktoer- nooi begint op 3 augustus. vlissingen - De eerste editie van Colours by the Sea zal op 14 juni meer dan vijfduizend deelnemers krijgen. Donderdag sloot de organi satie van het hardloopevenement in Vlissingen de inschrijving. De teller stond toen op 5200. Colours by the Sea is trimloop over vijf kilometer. Om de dui zend meter zullen de deelnemers, die allemaal in wit t-shirt aan de start staan, ondergespoten worden met gekleurd poeder. Bij de finish op Bellamypark zullen alle hardlo pers er bont gekleurd uitzien. „We zouden eigenlijk pas de in schrijvingen sluiten op 15 mei", zei organisator Anthony van den Berg. „Maar het ging de laatste tijd zó hard. Als we op een dag maar 75 aanmeldingen hadden, spraken we van een rustige dag." katwijk - De vrouwen van Oost kapelle hebben donderdag een grote stap gezet richting lijfsbe houd. In Katwijk boekte de hoofd klasser boekte een 2-0-overwin- ning op FC Rijnvogels. Die stand was bij rust al bereikt. Zaterdag speelt de ploeg van trainster Irma de Witte de return in Oostkapel le. De blauw-gelen, die de reguliere competitie als negende afsloten en dus de nacompetitie nodig heb ben om in de hoofdklasse te blij ven, hadden al snel de juiste lijn te pakken. Na een kwartier kwam de ploeg op voorsprong door toe doen van Elianne Touw. Op slag van rust verdubbelde Shamila Ha mers de marge. Na de pauze klopte eersteklasser FC Rijnvogels nog wel aan de deur, maar gescoord werd er niet door de Zuid-Hollandse vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2013 | | pagina 36